Hüseyin TATAR
Hüseyin TATAR
htatar@giresungundem.com
11 Şubat 196, AP.
  • 0
  • 1927
  • 13 Şubat 2020 Perşembe
  • +
  • -

Geçmişi bilmeyen geleceğe yürüyemez.
Anadolu’da
Milletin Yüreğinden Bir Haykırışın Adıydı
Adalet Partisi
Adalet Partisi (AP), aslında 27 Mayıs (1960) Darbecilerinin cebren kapatmış olduğu Demokrat Parti’nin yerine kuruldu.
Kuruluş maksadı, kadroları dağıtılan, liderleri asılan ve misyonu ağır itham altında tutulan Demokratları yeniden toparlamak ve demokrasi yolunda yürümeye devam etmekti.
27 Mayıs askeri darbesi neticesinde, milli iradeye ipotek konmuş ve halkın seçtiği Demokrat Parti Hükümeti görevden el çektirilmiş ve Yüksek Adalet Divanı’nca hukuksuz yargılamalar yapılmıştır.
Bu yargılamalar devam ederken, eski Demokrat Parti’liler bu hukuksuzlığa ithafen”Adalet” istediklerini haykırırcasına, Demokrat Parti’nin devamı olarak Adalet Partisi’ni kurmuşlardır. Her ne kadar o zamanlarda yaşamamış olsam da, Adalet Partisi’nin ben de yeri çok başkadır… Demokrat, Milliyetçi Muhafazakar Adalet Partisi…Süleyman DEMİREL’in liderliğindeki Adalet Partisi, “Demokrat Büyük Türkiye” sloganı ile ülkeyi adeta yeniden inşa etmiştir. Cumhuriyet dönemi yatırımlarından sonra en büyük yatırımlara imza atılmıştır. 1965-1971 yılları arasında %7 kalkınma hızı sağlanmıştır. 1966 yılında büyüme oranı %11’dir.
DP’nin selefi ve ANAP/DYP devamı olarak, AP’nin, Türkiye’de sağcılığın inşasını gerçekleştirdiği söylenebilir.
Köylüyü Milletin efendisi yapan,esnafın,işçinin altın çağlarını yaşatan,Sanayide devrim yapan,Keban Baraji Demir çelik fabrikaları, Aselsan,otomobil fabrikalarının ,Elektriğin köylerle , yolların,köprülerin açıldığı yılların mimarlığını yapmış ADALET PARTİSİ’nin 11 Şubat 1961,dır.
Bunların yanında Adalet Partisi, bir muhtıra ve bir darbeye de maruz kalmıştır…
Böylesine geçmişi olan bir misyona, resmiyette gönülden bağlı olduğum için çok şanslıyım….
Anadolu’da
Milletin yüreğinden bir Haykırışın adıydı Adalet Partisi..
Bu gün gençlerimiz yaşamamış ,görmemiş olsalarda bir gelecektir ,demokratlar.

Merhum 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmak üzere AP kurucusu merhum Ragip Gümüşpala ve Bakan, milletvekilleri ,il ,ilçe Başkan yöneticilerine bugün hayatta olmayan büyüklerimizin ruhları şad,mekanları cennet olsun…
Hayatta olanlara sağlıklı,sıhatlar dilerim.
Anadolu Demokrat Dernekleri Federasyonu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM