174 yıldır imdat polis diyoruz

174 yıldır imdat polis diyoruz

“Polis Nizamnamesi” ile 10 Nisan 1845’te temelleri atılan Türk Polis Teşkilatı, 292 bin 208 personeliyle kuruluşunun 174’üncü yılını kutluyor.
Giresun’da ilk Polis Teşkilatı 1926 yılında kurulmuş. Kurulan Polis Teşkilatının başına Sert komiser Mehmet Hamdi Bey getirilmiştir. Emniyet Müdürlüğümüz 1960 yılına kadar Emniyet Amirliği statüsünde hizmet vermekte iken, bu tarihten itibaren Emniyet Müdürlüğüne dönüştürülmüştür.
İlimizde yapılan Türk Polis Teşkilatının kuruluş yıl dönümünde törenlerinde iki kere gururlandık.
Birincisi Türk Polis Teşkilatı.!
İkincisi Türk Polis Teşkilatı törenlerinde Mehmet Akif Orta Okul Sekizinci sınıf Öğrencisi torunum ”BURAK Bülbül’ün ”Okuduğu ”Polis” şiiri bizleri gururlandırdı, onurlandırdı.
Aldığı ödül değil aziz Milletimizin huzur ve güvenliğinin teminatı olarak gördüğü Türk Polisine minnettarlığımızın bir ifadesi olarak armağan ettiği bir şükran gününde okuduğu ”POLİS”şiiri bizler için en büyük ödül olmuştur.
Bugün bizlere iki gururu birden yaşatan teşkilat mensuplarına ve torunuma sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum..
Türk Polis Teşkilatı, ülkenin huzur ve güvenliğini sağlamak için yüksek görev bilinci ile gece gündüz demeden çalışarak milletimizin güvenini ve takdirini kazanmıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır” sözlerinde ifade ettiği gibi toplumumuzun güvencesi olan Türk Polis Teşkilatı’nın 174. Kuruluş Yıldönümünü kutlar, görevleri uğruna şehit düşmüş emniyet mensuplarını rahmet ve minnetle anar, gazilerimize şükranlarımızı sunarız.
174 Yıldır “İmdat, Polis.”diyoruz, demeye, de devam edeceğiz.. .
Tıpkı bir çocuğun zorda kaldığında ilkönce “Anne” demesi gibi, vatandaşımızın canı, malı tehlikedeyken diline gelen ilk kelimedir Polis..
Ve dile kolay, 174 yıldır bu böyledir.
Polis Nizamnamesi’nin ilk kez yayınlanıp yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar asla azalmayan, bilakis artan sorumluluğunun bütün gereklerini, değişmeyen bir fedakârlık hissiyle bugüne kadar yerine getirmiş olan bu güzide kurum, elbette ki gelecekte de aynı çizgide yürümeye devam edecektir.
“İmdat, Polis..”
Türk Polisi, bu milletle kurduğu gönül bağının kodlarını yine kendi milli ve manevi değerlerinden, iki asıra yaklaşan tecrübesinden, hatta deyim yerindeyse Cibali Karakolu’ndaki samimiyet ve insanlıktan almaktadır.
’10 Nisan 1845 yılından bu yana, gücünü yasalardan, desteğini halktan alan, birlik ve düzenin korunması, sürekli kılınması için fedakârca hukukun üstünlüğü ilkesiyle adaletli ve tarafsız olarak hizmete aralıksız, tam 174 yıldır devam eden ,Emniyet Teşkilatımız, demokrasinin yaşatılmasında, sosyal hukuk devletinin egemen ve kalıcı kılınmasında, insan haklarının savunulmasında, suç ve suçlularla mücadelede aziz milletimizin güvencidir.
Bu manada, başarılarıyla övündüğümüz Türk polisi, suçlunun korkulu rüyası, mazlum ve mağdurun koruyucusudur.”

Türk Emniyet Teşkilatımızın 174. kuruluş yıl dönümünü bu duygu ve düşüncelerle, hepimizin ortak gururu olan Emniyet Teşkilatımızın kahraman, fedakâr temsilcileri polislerimizin Polis Haftası’nı ve 10 Nisan Polis Günlerini en içten duygularla kutluyor, Teşkilatın bütün
Personellerine başarılar, Sağlık ve sıhhat diliyorum.
Cenabı Allah, aileleri ile birlikte mutluluklar nasip etsin inşallah.
Emniyet teşkilatı nezdinde tüm ülke genelinde, sınır ötesi operasyonlarda ve yurtdışı temsilciliklerimizde görev yapan bütün polislerimizin Polis Haftası’nı ve 10 Nisan Polis Günü’nü de en kalbi duygularımla kutluyorum” Aziz Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum. Hâlen görevde olan tüm polislerimize ve kıymetli ailelerine esenlikler niyaz ediyorum.

Yüreği adalettir Türk Polisinin
Gözleri karadır, tüm olaylarda
Hiç düşünmez kendini çatışmalarda
Severek canini verendir POLİS.
BURAK BÜLBÜL

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar