1946’DA BİR YÜRÜYÜŞ BAŞLADI…

1946’DA BİR YÜRÜYÜŞ BAŞLADI…

”Yeter söz milletindir” diyenlerin yürüyüşüydü.
7 Ocak 1946 – “Yeter Söz Milletindir!” diyerek, canlarını ortaya koyup, millet için yola çıktılar. Demokrat Parti’nin kuruluşunun 73.Yıl önceydi. .
“1946’da “Yeter, Söz Milletindir” haykırışı hepimizin malumu olduğu üzere “açık oy, gizli sayım” komedisi nedeniyle ancak 14 Mayıs 1950’de Merhum Adnan Menderes’i milletin Başbakanı oldu..
1924’te ve 1930’da iki defa çok partili demokratik yaşama geçmeyi deneyen Türkiye, bunda başarısız olmuştu.
12 Haziran 1945 tarihinde CHP’li dört milletvekili, parti meclis gurubunda açık olarak görüşülmek üzere, meclis grubu başkanlığına bir takrir vermişlerdi. Bu önergeyi veren isimler; İzmir Milletvekili Celal Bayar, İçel Milletvekili Refik Koraltan, Aydın Milletvekili Adnan Menderes ve Kars milletvekili Fuat Köprülü idi. Önergeyi dört kişi verdiği için,
Dörtlü Takrir diye anılır.
Bu önergeye CHP bu dört kişiye karşı çıkarak, Menderes, Köprülü ile Koraltan’ı partiden ihraç etmiş Celâl Bayar ise hem milletvekilliğinden hem de partiden istifa etmişti..
Takrirde yani önerge de; Türkiye’nin demokratik bir idareye geçme vaktinin geldiğini vurgulanırken, Türkiye’nin Anayasasında mevcut olan demokrasi prensiplerinin işletilmesi gerektiğine dikkat çekiliyordu.
Bu olaydan yaklaşık yedi ay sonra 7 Ocak 1946’da Adnan Menderes, Celal Bayar, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan tarafından Demokrat Parti kuruldu.
Sonrasında, İsmet İnönü CHP’yi baskın bir seçimle iktidara taşımak hesabıyla seçimleri erkene çekti.
Meclis tek dereceli seçim kanununu ve 21 Temmuz 1946’da seçimlerin yapılmasını kabul ederek dağıldı. DP başta seçime katılıp katılmama konusunda kararsız kalsa bile katılmaya karar verdi.
Hiçbir demokraside uygulanmayan açık oy ve gizli tasnif sistemi ile yapılan 21 Temmuz 1946 seçimlerini
İlan edilen sonuçlara göre CHP: 395, DP: 66, Bağımsızlar da: 4 milletvekili kazanmıştı.
Dört yıl sonra 46 ruhu bu seçim sonrası doğdu.!
1950 seçimlerinde “Yeter söz milletindir” diyen Demokrat Parti iktidara geldi.
Celal Bayar Cumhurbaşkanı, Adnan Menderes Başbakan, Fuat Köprülü Dışişleri Bakanı oldu Refik Koraltan ise 1950-60 arasında Meclis Başkanlığı yaptı.
1950’li yıllara 46 ruhu ile girilmişti. 46 ruhu kazanıldığı halde, kaybedilen bir seçimin 1950 yılı başında önlenemez yükselişinin rüzgârıydı. Bu rüzgar önündeki bütün bentleri, bütün engelleri yıkarak geldi.
“Menderes’in hayatı kadar ölümü de siyasi tarihe kazındı. ”Yeter söz milletindir” haykırışı, Demokrat Parti ile horlanan, dışlanan, küçümsenen milyonları iktidara taşıdı. Sessiz kalabalıklar, sahipsiz kitleler, Menderes hareketi ile milli egemenliği hissetti ve söz sahibi oldu.
46 ruhu ondan sonra sağ merkezli bütün siyasi partilerin dilinden hiç düşmedi.
Birçok siyasi Parti için geçmişten getirilen bir referans olarak kabul edildi.
Özellikle “Yeter söz milletindir” sloganı değişik versiyonlarıyla birçok parti tarafından seçim meydanlarında, kürsülerde söylenilmeye hala devam ediyor.
Her dönüş, her başlangıç, her heyecan verici girişim 46 ruhuna dayandırıldı.
Yeter söz milletin diyerek.
Dağlar yol viraneler bağ oldu..
Yassı adada zalimler var oldu.
Her taşın altına mührü vurdu.
Yolumuz zincir bozana düştü.
Ancak millet o yolları Çankaya bağladı.
Cesur yürekli
İlk kadın başbakanı seçti.
Beyaz yürüyüş oldu.
Demir kırat oldu.
Milletin gönlünde var oldu.
Şu anda Demokrat Parti yine var. Ancak ne Meclis’te, nede Anadolu vilayetlerinde rüzgarı esmiyor.
46 ruhu, 1961 yılı sonrasından itibaren kendini merkez sağda gören, asıl merkez sağ benim, biz merkez sağ partiyiz söylemleriyle oy isteyen partilerce kullanıldı ve kullanılmaya devam ediliyor.
Bu ruh nesilden nesile aktarıldı.
Demokrat parti milletin gönlündedir.
Demokratlar milletin ufkudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?