24 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ TAHMİNLERİM

24 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ TAHMİNLERİM

13 Haziran 2018 günü Giresun Gündem Gazetesi köşemde aşağıdaki yazımı yayınlandı.

Bu yazımda Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan %53-55, Sayın İnce 33-35 arası oy alır. İlk turda Sayın Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olur diye tahminde bulunmuştum. Sayın İnce’nin oyunda 2 puan yanılmışım. Ancak Sayın Erdoğan’ın oyunu aşağı yukarı tam olarak bilmiş oluyorum. (%52,5) O günlerde çok güvenilir anketçilerden AKP yandaşları 55-56, CHP yandaşları da Sayın İnce’ye 51-56 puan verdiler. Gene sanal medyada Sayın Akşener’in ikinci tura kalacağı ve %56 ile Cumhurbaşkanı seçileceği yazılıyordu.

13 Haziran tarihli tespitlerimde Giresun’da AKP 3, CHP 1 vekil çıkarır. AKP’nin üçüncü sırasındaki aday Sayın Sabri Öztürk Ankara’ya gider demeye çalıştım. Bu tahminim de tam isabet tutmuş oldu.

Bir de bazı alternatifler yazdım. Mesela Sayın İnce %40 ihtimalle % 50’yi aşabilir dedim. Onu yazarken şöyle bir düşüncem vardı. Eğer İYİ Parti adayı Sayın Akşener ile HDP adayı Demirtaş seçimlere 1 gün kala adaylıklarından çekilir ve Sayın İnce’yi destekleyeceklerini ilan ederlerse; Sayın Muharrem İnce’nin şansı artar, Sayın Tayyip Erdoğan’ın karşısında eli güçlenir ve %50 yakalar, belki de Cumhurbaşkanı seçilir diye düşündüm. Bu düşüncemi yazamadım. Çok sert rüzgarlar ve tepkiler geleceğini fark edip yazmaktan vazgeçtim.

Sayın Akşener’e hep %3-5 arası şans tanıdım. Onun bir özelliğini yakaladım. Ama ters tepki yapar diye yazmadım. Sayın Akşener, Balkan muhaciri olduğundan Trakya, Ege, Marmara Bölgeleri ile Balkan muhacirlerinin bulunduğu İller’den oy alabileceğini gözlemliyordum. Bu tespitim %100’e yakın doğru çıktı. Dolayısı ile Balkan göçmeni vatandaşlarımız kendi evlatlarını yarışta yalnız bırakmadı. Daha önce AKP ‘ye ve CHP ‘ye oy veren bu kitle; İYİ Parti’ye oy verdiler.

Şimdi 13 Haziran’da hangi tahminleri yapmışım, sıkılmaz sanız tekrar okuyalım.

GİRESUN 2018 SEÇİM TAHMİNİM

Önce 1 Kasım 2015 seçim sonuçlarına bakalım. AKP %61 düzeyde 165.268 oy alarak 3 milletvekili çıkarmış. CHP %20 düzeyde,53.532 oy alarak 1 milletvekili çıkarmış. Üçüncü olan MHP %14 düzeyde,38.312 oy aldığı halde milletvekili çıkaramamış. Diğer küçük partilerin toplam oyları %2’yi bile bulamamış.

24 Haziran 2018’de yapılacak Genel Seçimlere bu 3 büyük partinin yanına MHP küskün ve muhaliflerinin kurdukları İYİ Parti ekleniyor. 1 Kasım 2015’de 1 vekil bile alamamış MHP’den; kaç kişi koparak İYİ partili olmuş bilmiyoruz. Bunu 24 Haziran 2018 akşamı öğreneceğiz.

24 Haziran 2018 akşamı seçimlere ittifakla giren AKP ve CHP Giresun’da milletvekili alabilecek 2 parti gibi geliyor bana. Nihayet oy atacak seçmeni 2015 seçim sonuçlarına göre belirlemek lazım.

24 Haziran 2018 gecesi için çıkacak sonuçlara göre 2 tahminim var.

1- 24 Haziran Pazar günü 4 milletvekili bulunan Giresun’da %60 oranında AKP 3, CHP 1 olur.

2- Veya %40 oranında AKP 2, CHP 2 olur.

Benim tahminlerime göre MHP ve İYİ Parti’nin Giresun genelinde 50 bin oyu aşamayacakları için, 1 tane olsun vekil çıkarabilme şanslarını olmadığı yönündedir.

Bu tahminlerimde yanılma payım vardır. Hiçbir neticeyi %100 bilmemiz imkansızdır. Ancak 24 saat içinde yaşadığımız halkın dilek ve özlemlerini, onlarla konuşmasak bile tavırlarından, bakış ve suskunluklarından anlamamız mümkün. Yeter ki objektif ve tarafsız gözlem yapalım.

Kendimin de mensubu olduğum ve oyumu o doğrultuda kullanacağım MHP’ye 1 vekil veremediğime gelince; Giresun’da 1 Kasım 2015’de 38 bin oy alan MHP, İYİ Parti’nin kurulması ile bu oylarının belli bir kısmını İYİ Parti’ye kaptırdı. MHP’den İYİ Parti’ye giden oy sayısını kabaca 15 bin kadar kabul etsek, AKP’nin 3. sırasında bulunan Sabri Öztürk’ün çalışmaları ve 3. vekilliğe inadına asılmaları sebebi ile; AKP’den MHP’ye 1 vekil kazandıracak kadar bir oy kayması olamayacağı düşüncesindeyim.

CHP’ye %40 ihtimal 2 vekil şans tanıdım. Sebebi ittifak içinde yer alan İYİ Parti’nin en fazla 30 bin civarında oy alabileceğini, bu oylarla vekil çıkaramayacağını, ancak atılan 30 bin oyun CHP’nin hanesine artı olarak yazılacağını düşünmemdendir. Eğer Muharrem İnce’nin Türkiye genelinde ateşlediği fitil Giresun’da CHP’yi uykudan uyarırsa 70 bin oy çantada keklik olur. 70 bin oya, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden gelecek oylar eklenirse toplamda 100 bini aşabilirler. Ancak o zaman CHP 2 vekil çıkartabilir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan ve yapılan mitinglerde meydanlarda birbirine kalabalık desteği olan adayları izliyoruz. Tahminim %53-55 arası bir çoğunlukla Erdoğan kazanır. Muharrem İnce %33-35 arası bir oyla ikinci gelir.

24 Haziran seçimleri ülkemize ve Türk alemine hayırlı olsun. Amacım yönlendirmek, kararınızı değiştirmek değil. Düşüncelerimi paylaşmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?