24 HAZİRAN GİRESUN’DA SEÇİM SONUÇLARI

24 HAZİRAN GİRESUN’DA SEÇİM SONUÇLARI

Giresun’da 24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Genel Seçimleri’nde alınan gayrı resmi sonuçlar şöyle tecelli etmiştir.

1- Cumhurbaşkanlığı: Recep Tayyip Erdoğan: 181.383, Muharrem İnce: 72.183, Meral Akşener: 23.729, Temel Karamollaoğlu: 2.840, Doğu Perinçek 654.

2- Milletvekili: AKP: 153.619, MHP: 31.368, CHP: 50.922, SP: 3.674, İYİ Parti: 41.704 oy aldılar.

Bu oy dağılımına göre neticede AKP 3, CHP 1 milletvekili çıkarıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Giresun’dan % 53.6 oy alan Sayın Erdoğan seçimin galibi olmuş, genelde kazanarak Cumhurbaşkanı olmuştur.

Hiç şüphesiz seçimin baş kahramanı AKP’nin üçüncü sıra adayı Sabri Öztürk’tür. Türkiye’nin içinde bulunduğu ağır ekonomik şartlara, Giresun fındığının para etmeyişi ve mevcut fiyatın masrafları bile karşılamadığı bir ortamda, yarışı başarı ile tamamlayıp TBMM ikinci defa seçilmiştir.

Giresun’da ikinci başarılı olan isim İYİ Parti 1. sıra milletvekili adayı Dr. Meral Akşener’in 8.4 oy aldığı Giresun % 14.6 oranda oy alarak, partisinin lideri Sayın Akşener’den 6.2 puan daha fazla oy alabilme başarısını göstermiştir. Sayın Erzurum gelecekte her siyasi oluşumda yer alabileceğini; kendisine bağlı arkadaş gurubu sayesinde gündemde tutmaya devam edecektir. Ancak İYİ parti artık milletin umudu değildir. Bana göre yakın gelecekte örnekleri gibi yok olmaya mahkûmdur.

İlimizde seçimin çok az miktarda da olsa diğer bir kazananı MHP ve Adayı Av. Müjdat Öz’dür. Partisinin 40 yıllık eskilerinin istifa ederek İYİ Partiye katılmalarına, ilde yeni yönetim ve yeni yüzlerle yola çıkma zorluğuna rağmen 31.368 oy ve % 10.9 gibi bir rakamla MHP’nin Türkiye ortalamasını yakalamıştır. MHP bu sonuçlarla ilimizde küçük oranda bir kayıpla oylarını muhafaza etmiştir.

İlimizde seçimin tek mağlup partisi CHP olmuştur. Sayın Muharrem İnce % 25.6 oranında oy alırken. CHP Parti olarak %17.8 de kalmıştır. Sayın İnce’nin il genelinde aldığı 72.183 oya karşılık CHP.50.922 oy alabilmiştir. İki rakam arasında 21.261 oy farkı ortaya çıkmıştır. Bu oyların % 20.000 kadar bir rakamın İYİ Parti birinci sıra adayı Orhan Erzurum’a gitti kanaatindeyim. Bir kısmının da HDP ye kaydığını düşünebiliriz. CHP’li seçmenler bir yerlerden veya içgüdülerinden kaynaklanan bir istekle; muhalif olan bütün küçük partilere hoyratça oy pazarlaması yapıyor. Bu hastalık geçmişte vardı. Halen devam ediyor.

Muhalefetin haftalarca parlattığı Sayın Temel Karamollaoğlu’nun SP’si Giresun’da mağlup olan ikinci partidir ve % 1.5 oranını bile bulamamışlardır.

AKP, 1 Kasım seçimlerine göre 14.000 civarında oy kaybetmiştir. Bu oyların çoğu İYİ Parti’ye, bir kısmı da MHP’ye dağılmıştır. MHP, 1 Kasım’da aldığı oyların yaklaşık 10.000 kadarı İYİ Partiye gider’ken, bir miktar oyu AKP’den almıştır. (4000 oy düşünüyorum.)

SONUÇ: 1- AKP iyi yolda. Parti bünyesinde çok bariz hareketler umuyorum. Kadir Aydın, Cemal Öztürk ve Sabri Öztürk il ve teşkilatlarında söz sahibi olmaya başlar.

2- CHP Kurultay kararı alarak Sayın İnce’yi Genel Başkanı yapar düşüncesindeyim. İldeki başarısız yönetim gider. Sayın Bektaşoğlu dümenin başına geçer.

3- İYİ Parti’de Orhan Erzurum rüzgârları eser. İleri dönük il ve ilçe yönetimleri değişir.

4- MHP İl ve ilçe yönetimlerine az da olsa katkı alarak yoluna devam eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?