3 SATIŞA İTİRAZ VAR

3 SATIŞA İTİRAZ VAR

CHP Grubu,Giresun Özel İdare’nin sürekli satış yapmasına tepki gösterdi

Giresun İl Genel Meclisi CHP grupbaşkanvekili Mehmet Yılmaz, satışa çıkarılan 3 taşınmaz ile ilgili tekliflerinin olduğunu ifade ederek iktidarı göreve çağırdı. Yılmaz, “Bir mirasyedi anlayışı ile  ta bizim bildiğimiz 2014 yılından beri envanteri çıkarılan ve satışı süregelen il Özel idaremizin yani Köylümüzün malı mülkü eritilmeye devam etmektedir. Başından beri Özel İdareler kapatılacak teziyle başlatıldı bu yıkım. Şimdilerde borç batağından çıkmak için ,Teyyaredüzü İl Özel İdare hizmet binasının %75’ine karşılık alınan kolay satılabileceği düşünülen parça yerler satılmaya devam ediyor.40 kişilik Meclisin 7 sandalyesine sahip olan CHP’si grubu olarak bu satışlara hep karşı olduk olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

İl Genel Meclisi toplantısında söz alan Yılmaz şöyle konuştu.

“Değerli arkadaşlar biliyorsunuz ..26.04.2022 tarihinde ihale yoluyla satışına Encümen tarafından karar verilen  5 adet taşınmazımız daha var. Bunların 3 adetinin İl Genel Meclisi kararları geçen yıl yani 07.09.2021 tarihinde,2 adeti ise geçen ay yani 04.03.2022 tarihinde bizim red oylarımıza rağmen alınmıştı.

Bu satışa çıkarılan taşınmazların 3 tanesi ile ilgili çarpıcı tespitlerimiz ve uyarılarımız olacaktır. Bunlardan İmar plan değişikliği Giresun Belediyesi bypass edilerek Çevre Şehircilik Bakanlığına yaptırılan 783 Ada,98 parseldeki Eski SSK Hastanesi yerinin 12831,27m2 si.

Geçen dönem Belediyemiz buradaki TOKİ’nin Konut olarak plan değişikliğini mahkemeye taşımış, belediye itirazında haklı bulunmuş, plan değişikliğinde kamu yararı görülmediğinden burası Park ve yeşil alan olarak düzenlenmiştir. Şimdi ise  yeniden Bakanlık tarafından konut alanına çevrilmiştir. Burası için Belediye Meclisi CHP Grubu tarafından plan değişikliğine açılmış dava var.

3 .sorunlu  gayrimenkul, yine aynı mahallede 750 Ada,269 parselde Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil arasındaki taşınmazdır.Daha önce TOKİ’nin zemini yani eski bir dereyi bahane ederek jeolojik sebeplerden, önce Öğrenci Yurdu, sonra da Diş Hekimliği Fakültesi  yapılamaz dediği yere nasıl konut alanı planı yapıp Özel İdare’ye bu yeri becayiş edebiliyor? Çevre Şehircilik ya da TOKİ bize bunu izah etmelidir. Dolayısı ile bu taşınmazımızın imar planı da  dava konusudur.

Diğer taşınmazımız Gedikkaya Mahallesi’ndeki becayiş ile aldığımız 335 Ada,4 parseldeki arsamızdır. Eski Belediye  Özel Sağlık Alanı iken yerini konut ve ticaret alanına çevirdiğinde Giresun Valiliği dava açarak bu plan değişikliğini engellemişti. Ancak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün talebi ile Yeni Belediye Meclisi burayı Otel Yerine çevirdi. Bu plan değişikliğinin Belediyeyi zarara uğrattığı gerekçesi ile  CHP Grubu açtığı davayı kazandı. Yani şimdi burası ancak Özel Sağlık Alanı olarak satılabilir.

4.olarak satılığa çıkarılan yerimiz Keşap İlçesi Karabedir mahallesi 332 Ada,1 parseldeki eski cezaevi ve arsası.

5.Bulancak İlçesi İhsaniye mahallesi 15 Ada,25 parseldeki arsadır.

Tüm gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak boynumuzun borcudur”

Haber: Osman Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?