31 MART GİRESUN SEÇİMLERİ

31 MART GİRESUN SEÇİMLERİ

31 Mart 2019 mahalli idareler seçimleri yaklaşıyor. Dört aydan daha az bir zaman kaldı.
Bu arada ilimizde yarışa hazır halde dört büyük parti adaylarını açıkladı.İlçelerin tamamında adayların bir kısmı belli değilse bile; üç aşağı beş yukarı yoğurt ayran olmaya,tereyağlar bir yerde birikmeye başladı.
Anlaşılan Giresun Merkezde AKP, CHP, MHP, İYİ partiler seçimlere tam tedrisatlı girecekler.
Mevcut başkan Kerim Aksu üst üste iki dönemdir başkanlık yapıyor. Bu dönemlerde çok ses getiren işler yaptı. Giresun’un sevilen bir evladı oldu. Bir kusuru var. Belki bazıları zaruret diyecekler. Bana göre kusur kusurdur. O da Atapark’a ve Hacı Miktad Camisine paralel uzanan,bir ucu belediye binası,diğer ucu Bulancak durağına çıkan, Alpaslan Caddesinin yarısını kenarlarındaki esnaflara işgal ettirmesidir. Bu alanın daraltılması,özgür Giresun insanının kapana kıstırılması ile eş anlamlıdır.
Gene Kerim Başkan tarafından yayalara açılan, Gazi Caddesinde de aynı uygulamanın yapıldığını bir düşünün.
AKP’nin adayı Av. Aytekin Şenlikoğlu uzun zamandır AKP’de il yöneticisidir.”Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” derler. Dünün AKP İl başkanı,bugünün AKP Belediye başkan adayının geçmişinde; Giresun için yaptığı bir eser veya hizmet var mıdır. Makamında oturan,halktan uzak yaşayan,elini taşın altına koymayan bir entel gibi yaşamıştır. Böyle bir adayı Giresunlu seçer mi.
Ancak Sayın Şenlikoğlu’nun bir şans var. Giresun’da Dereli’li seçmen sayısının 12.000 civarında olduğu söyleniyor. Bu seçmenleri onun hanesine yazıyorlar..
MHP’nin adayı Sayın Dr. Hasan Yılmaz.Tanınan, vatandaşın içinde yaşayan biri midir. Sayın Yılmaz önceki seçimlerde MHP’den Milletvekili adayı olmuştur. Madem belediye başkanlığına adaylık düşüncesi vardı.Bunun alt yapısını hazırlamak,Giresun esnafını gezmek, vatandaşları ile kaynaşmak aklına gelmedi mi.
Başlangıç olarak; Sayın Yılmazın Giresun Merkezde oturan 10.000 Keşaplı hemşehrisi avantajıdır.
İYİ Parti aday adayı olan Harun Cici; Almanya’da başarılı olmuş bir iş adamıdır. Henüz yeterince tanınmıyor. Bu aday arkadaşımız merkezin Batlama vadisi doğumludur. Giresun’un batı yakasının çoğu da Batlama’lılardan oluşmaktadır. Bölge insanı ile yakından temasa geçebilmesi şansını artıracaktır.
AKP geçmişte Devlet Memuru olan MHP’lilere büyük haksızlıklar yaptı. Tüm bürokratlarının elinde bulunan makamları tek tek boşalttı. Yerlerine kendi adamlarını atadı. Sanki MHP lilere savaş ilan ettiler.Milli eğitimde bir tane müdür ve müdür yardımcısı bırakmadılar. Aklı başında bir AKP’li yönetici bu olanlara mani olmadı.
Bütün Türkiye’de olduğu gibi saç kesildi öne düştü. Geçmişin uygulamaları karşılarına dikilir. Neticede MHP den AKP’ye bir yardım,veya bir oy desteği olmaz. AKP tek başına kalır. Bu sebeple Sayın Şenlikoğlu’nun başkan olarak seçilme şansının; az bir ihtimal olduğu söylenebilir.
Birde adayların bazıları başkan olduğu takdirde; Giresun’u zıplatacak projelerinin olduğunu söylüyor. Sen ömrün billahi oturduğun koltuktan kalkmamış sın,projeyi yapacak enerjin mi var. Sonra millet öyle uçuk projelere inanmıyor ve de oy vermiyor. Herkes herkesi saçının telinden,ayağındaki tırnağına kadar tanıyor.
Şu an seçimi kazanma şansı,diğerlerine göre daha fazla olan Kerim Aksu’dur.
Bazıları henüz erken. Zamanla şanslar ve roller değişebilir diyebilir. Bizim penceremizden bakıldığında manzara budur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?