40 Meslekte, Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Getirildi

40 Meslekte, Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Getirildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 40 meslek dalında mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirmektedir. İlimizde belirlediğimiz 40 meslek dalı için müracaat yapılmadığı takdirde inşaat gibi sektörlerde çalışılamayacaktır.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, tehlikeli ve çok tehlikeli 40 meslek dalında ‘Mesleki yeterlilik belgesi’ zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak;, bu belgelerin alınması için son tarihin 26 Mayıs olduğunu söyledi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yaptığı  açıklamada; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi alması zorunlu hale geldi.40 meslek dalında 20 Mayıs 2016 tarihine kadar Mesleki yeterlilik belgesi almak için müracaat edilmesi gerektiği bildirdi.

Buna göre Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı inşaat, metal ürünleri ve petrol ürünleri yoğunluklu sektörlerde çalışanların mesleki yeterlilik belgesi için Odamıza başvurmaları zorunludur.40 meslek grubu ise şu şekilde tespit edilmiştir.

Ahşap Kalıpçı, Alçı Levha Uygulayıcı, Alçı Sıva Uygulayıcı, Betonarme Demirci, Betoncu, Çelik Kaynakçı, Duvarcı, Isı Yalıtımcı, İskele Kurulum Elemanı, Kaynak Operatörü, Makine Bakımcı, Panel Kalıpçı,Seramik Karo Kaplamacı,Sıvacı,Yangın Yalıtımcısı,Tünel Kalıpçı, Su Yalıtımcısı, Ses Yalıtımcısı, Plastik Kaynakçısı, Otomotiv Saç ve Gövde Kaynakçısı,Otomotiv Mekanikçisi,Otomotiv Elektro Mekanikçisi,Makine Bakımcı, İnşaat Boyacısı, Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisat Yapım Personeli, Hidrolik Pnömatikçi,Endüstriyel Boru Montajcısı,Doğalgaz Polietilen Boru Kaynakçısı,Doğalgaz İşletme Bakım Operatörü, Doğalgaz Isıtma ve Gaz Yakıcı, Servis Personeli, Doğalgaz Çelik Boru Kaynakçısı, Doğalgaz Altyapı Kontrol Personeli, Direnç Kaynak Ayarcısı,Bacacı,Alüminyum Kaynakçısı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?