Başkan Aksu; “Hasan Ali Yücel’e Yapılan Saygısızlığı Kınıyorum”

Başkan Aksu; “Hasan Ali Yücel’e Yapılan Saygısızlığı Kınıyorum”

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Trabzon’da bir ilkokuldan Hasan Ali Yücel isminin kaldırılmasına tepki göstererek, tarihe ve Yücel’e yapılan saygısızlığı kınadığını açıkladı.

 

Cumhuriyet Dönemi’nin aydın yazarlarından öğretmen, Milli Eğitim Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma aşamasında ve daha sonra kalkınma yıllarında eğitim seferberliği yürütmüş, birçok üniversitenin kurulumunda ve eğitim kitaplarının düzenlenmesinde büyük rol oynamış, Ankara Devlet Konservatuarı’nın kurulumu, Türk Dil Kurumu’nun geliştirilmesi, Köy Enstitüleri kurulması ve Türkiye’nin UNESCO’ya girmesi gibi çok önemli çalışmalara imza atan Göreleli hemşerimiz Hasan Ali Yücel’in isminin Trabzon’daki bir okuldan kaldırılmasını üzerine tepkisini dile getiren Belediye Başkanı Aksu;

“Cumhuriyetin kuruluş yıllarına damgasını vuran, Köy Enstitüleri’nin kurucusu, yazar, şair çevirmen, efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in adını taşıyan ilkokulun isminin değişmesi tarihe, cumhuriyete, çağdaş eğitime yapılan ağır bir saldırıdır. Eğitim çalışmaları ve köy enstitüsü modeli ile birçok ülkenin takdirini kazanmış Hasan Ali Yücel’e yapılan saygısızlığın sorumlularının ortaya çıkarılmasını istiyorum. Cumhuriyet’in kurulmasına, gelişmesine büyük katkı sağlamış Hasan Ali Yücel’in ismine tahammülü olmayanların, eğitim kurumlarını yönetmeleri, geleceğimiz için, Cumhuriyet’in kazanımları için tehlikedir. Geçmişi yok sayanların geleceği kurmaları mümkün değildir. Giresun Belediyesi olarak hemşerimiz Hasan Ali Yücel ismine, hatırasına yapılan saygısızlığa kayıtsız kalamayız. Bu önemli tarihi kişiliğin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtılması için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?