ÖZTÜRK İLE DOBRA DOBRA

ÖZTÜRK İLE DOBRA DOBRA

Röportaj: Zeki AL

Bugünkü konuğumuz Giresun Ak Parti Milletvekili Sabri Öztürk..Sabri Öztürk’ü TBMM’de ziyaret ettik..Yoğun ziyaretçileri içinde bulduk kendisini..Gündem olarak surularımızı cevaplandırdı..

Sabri bey milletvekili olarak 4 yıl içinde nasıl bir profil çizeceksiniz?

Milletveklliği görevi, milli iradeyi temsil makamı olarak çok onurlu, çok önemli bir görevdir. Halkın seçimi ile gelinenilecek en güzel makamlardan biri. Bu nedenle  Dört yıl boyunca milletin temsilcisi olan, öncelikleri halkın önceliği olan bir milletvekili olmaya çalışacağım.

Giresun için öncelikli 3 projeniz nelerdir?

Bizim en büyük projemiz, şehrin bütün dinamikleri ile diyalog içinde hizmet odaklı, insan öncelikli çalışmaktır. Bu şekilde şehrin taleplerini, öncelikleri daha iyi belirledikten sonra projelerin önemlisi, önceliği kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bizim geçmiş siyasette olduğu gibi karagölden kar bağışlar gibi süslü vaadler söylememiz uygun değil. Ama milletimiz şundan müsterih olsunki, Güney çevre yolu, yeşil yol, Çotanak arena vs insanımız tarafından istenen , özlenen tüm hizmetler bizim hedefimizdir.

Komşu illerle aramızdaki bu fark nasıl kapatılabilir.?

Komşu iller ile aramızda bayağı açığa katılmıyorum. Evet bazı konularda bizden daha iyi durumda olabilirler . Ama bu Ak Parti iktidarından önce onların elde ettiği avantajların sonucu biraz da. Örneğin geçmiş 2002 öncesi hükümetler Giresun’a teşvik vermediler, ama Ordu’ya verdiler . Bu vesileyle sanayicisi, yatırımcısı, işçisi bu ile Akın etti. Bu da onları avantajlı kıldı. Biz, ak partiden önce diğer illerin elde ettiği avantajı Gşresun’a da Ak Parti döneminde getirdik. Örneğin 2004, 2005 yıllarında Giresun teşviği bizim milletvekilletimizin çabası ile aldı. Örneğin Trabzon’u geliştiren en önemli etkenlerden biri de 50-60 yıllık üniversitesidir. Giresun üniversitesini de biz kurduk, ilimize 30 bine yakın öğrenci geldi. Ilin ekonomisine müthiş katkısı oldu. O yüzden Ak parti döneminde ile yapılan çok önemli işler var. Bardağın dolu tarafını görmeliyiz, birbirimize destek vererek daha da gelişmemiz lazım, bunu inşallah başaracağız.

Giresun’da sağlık alanında da eksiklerimiz var. Tıp Fakültesi ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde Giresun’da babam bypas ameliyatı oldu. Bilindiği gibi bu en zor ameliyatlardı

Ak Partiden önce bypas ameliyatı gibi bir çok ameliyat büyük şehirlerde yapılıyordu. Bu örnekleri artırabiliriz. Kısaca sağlık alanında özel hastaneleriyle, evde sağlık hizmetiyle ülkemiz ve şehrimiz altın çağını yaşıyor. Bu arada Tıp Fakültesi’ni de bizim hükümetimiz kurdu, ama geliştirmek Üniversite yönetimine kalıyor. Fakülteye gelen çok değerli bilim adamları, üniversite idaresinin tutumuna göre kalıcı da olabilir , umduğunu bulamayıp geri de dönebilir. Buradaki başarı veya başarısızlık siyasete mal edilemez. Bizim yapmamız gereken şeylerden biri de 350 yataklı araştırma hastanesi. Bunun da çalışmalarını hızla yapıyoruz

Şubat ayında Rektör seçimi var.Giresun’a nasıl bir Rektör bekliyorsunuz..

Ünivetsite, bir şehrin lokomotifidir, Şehri geliştiren en önemli kuruluşlardandır. Üniversitenin şehirle bütünleşmesi lazım, bilim üretmesi lazım. GRÜ her ay kaç akademisyeni kaç makale yazdı, kaç kitap yazdı , kaç eser verdi, buna bakmak lazım, işte buradaki başarı şehrin adının bütün heryerde duyulmasını sağlar. Peki bugünkü yönetim bu konuda ne kadar başarılı, milletimizin takdirine bırakıyorum. Rektör seçimi akademik personelin, YÖK ‘ün ve Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirinde olan bir konudur. Tabiki bizim de bir görüşümüz var, gerektiği yerde gerektiği zaman ifade ederiz. Tek isteğimiz bilim üreten, şehrin marka değerine katkı yapan bir rektör istiyoruz. Rektörün nereli olduğundan çok yukarıda saydığım başarısına, idareciliğine, kente katkısına , Giresun’un iyi şeylerle anılmasını sağlamasına bakarız.

 

Ben inanıyorum ki, Üniversitede görev yapan akademik personel, ilimize değer katacak, hizmet üretecek, bilim üretecek , adil, hoşgörülü, Hükümetimizin kurum ve kuruluşları ile uyumlu, milletin temsilcileri ile uyumlu, herkesi kucaklayacak bir rektör adayını seçerler. Şimdiden seçim sürecinin hayırlı olmasını diliyorum.

 

Baltama Deresinden öteye doğalgaz nasıl geçecek?..Halk merak ediyor..

Bu konuda karayolları ile çözümde mutabık kalındı, takip ediyoruz. Yakın zamanda inşallah bunu sağlayacağız.

Giresunspor’un iyi bir gidişi var..Süper Lig yolunda takıma nasıl destekler verilebilir..?

Bugün Giresunspor’un başarısı hepimizi gururlandırıyor. Mecliste , Bakanlıklarda nereye gitsem bana Giresunspor’un başarısını soruyorlar. Hem borç ödeyip hem de mütevazi bütçelerle bu başarı muazzam bir şey. Bunda hem yönetimin, hem teknik ekibin hem de sporcuların büyük katkısı var. Giresunspor bu şehrin en büyük markalarındandır, şehrin moral kaynağıdır . Bugün komşu illerin takımları en sıkıntılı günleri yaşarken Giresunspor’un bu başarısı bütün Giresun’un başarısıdır. Ilet demekki Giresun komşu illerin gerisinde değil. Övünmemiz gereken en önemli örneklerden. Başından beri çok önemli desteğini esirgemeyen sn Grup Başkan Vekilimiz Nurettin Canikli’ye, katkısı olan herkese teşekkür etmek gerekir. Bu vesileyle kulüp başkanımız Mustafa Bozbağ ve yüm yöneticiler ile teknik ekip ve futbolcu kardeşlerimizi tebrik ediyorum.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?