6 FEDERASYON BAŞKANINDAN OSMAN AĞA ATAĞI

6 FEDERASYON BAŞKANINDAN OSMAN AĞA ATAĞI

Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş, Osman Ağa konusunda herkesi göreve çağırdı.

Bulancak Federasyonu Başkanı Sezgin Karataş, Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen,

Tirebolu Federasyonu Başkanı İbrahim Aydın, Eynesil Federasyonu Başkanı Ayhan Aslan, Görele Federasyonu Başkanı Muhittin Çelik ile ortak açıklama yapan Memiş, Giresun’un bu tarihi sınavı yüzakı ile geçmesini istedi.

Memiş ve STÖ’lerin ortak açıklaması şöyle: “Topal Osman Ağa, babasının askerlik bedelini ödemiş olmasına rağmen gönüllü olarak askere gitti. Çatalca’da Bulgarlara karşı savaşırken sağ dizinden yaralanarak gazi oldu.  ‘‘Topal’’ lakabını burada aldı. Milli Mücadele yıllarında yakın arkadaşı Tirebolulu Hüseyin Avni Bey ile birlikte 42. ve 47. Giresun Gönüllü Alayları’nı kurdu. Sakarya Meydan Muharebesi’ne ve Büyük Taarruz’a katıldı. Rusların Anadolu’yu işgal için başlattıkları harekatı, Harşit Vadisi’nde durdurdu. Harşit’i geçilmez kıldı. Giresun ili verdiği mücadele sayesinde işgal görmedi. I. TBMM Üyeleri ve Başkanı Mustafa Kemal Paşa’yı koruyarak Milli Mücadele’mizin başarı ile sonuçlanmasına ciddi katkı sağladı.

Giresunlu gönüllülerden oluşan 42. ve 47. Gönüllü Alayları; başta Sakarya Meydan Muharebesi olmak üzere Dumlupınar ve Kocatepe’de yapılan muharebelerde büyük faydalar sağladı. Büyük Taarruz’a katılan Giresun Gönüllü Alayları, Batılı askeri otoritelerin asla aşılmayacağını düşündükleri Dedesivri Tepesi’ndeki Yunan mevzilerini 36 saatte darmadağın etti. 42. Alay’ın tamamı ve komutanı Hüseyin Avni Bey Haymana’da şehit düştü. 47. Alay’ın çok azı memleketlerine dönebildi.

Topal Osman Ağa; 2 Nisan1923 tarihinde Ankara’da işlemediği bir cinayetle suçlanarak öldürüldü. Ölümünden sonra, herhangi bir yargılama yapılmadığı halde TBMM tarafından milletvekili Ali Şükrü Bey’i öldürdüğünün anlaşıldığı ifade edilerek idam kararı verildi. Kararın uygulanması için cansız vücudu Meclis’in önünde ayağından asıldı. Üç saat boyunca darağacında asılı kaldı. Naaşı Giresun’a gönderilerek Giresun Kalesi’ndeki Kurban Dede’nin yanına defnedildi. Daha sonra Atatürk’ün emri ile bugünkü anıt mezara nakledildi.

Hiçbir kahraman, böyle trajik bir ölüme layık görülmemelidir. Çok sevdiği bir arkadaşının işlemediği cinayetinden sorumlu tutularak ebediyen suçlu ilan edilmemelidir. Ülke olarak adeta yeniden doğduğumuz Milli Mücadele’mizde, büyük yararlılıklar gösteren Topal Osman Ağa, yasalarımız nezdinde maalesef bir mahkumdur. Kurtuluşuna vesile olduğu memleketinin bir sokağına bile ismi verilememektedir.

Devlet geleneğimizde; milli meselelerde emek vermiş, kahramanlıklar göstermiş coğrafyalara madalya ve unvanlar vermek, onurlandırmak hep vardır. Ülkemizde Milli Mücadele sonrasında bunun örnekleri de görülmüştür. Ancak, Giresun Uşakları’nın Milli Mücadele’ye sağladığı büyük katkı, maalesef karşılıksız kalmıştır.

10 Mayıs 2022 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sn. Dr. Devlet Bahçeli; TBMM Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada, Topal Osman Ağa’mızı gündeme getirerek iade-i itibarın sağlanması konusunda bizleri umutlandırmış, hemşehrilerimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Kendisine içten teşekkürlerimizi sunarız…

Giresun camiası olarak beklentimiz; Topal Osman Ağa’mızın itibarının iadesi, Giresun ilimizin kahramanlık şeref madalyasına layık görülmesi, “Harşit Müdafaası”nın yaşandığı vadinin girişine savunmayı anlatmak ve anıtlaştırmak için bir müze ve abide inşa edilerek şehitlik olarak düzenlenmesi, Topal Osman Ağa ve Tirebolulu Hüseyin Avni Bey ile komuta ettikleri 42. ve 47. Giresun Gönüllü Alayları’nın Milli Mücadele’de gösterdikleri yararlılıkları konu eden, geniş kapsamlı bir prodüksiyonun TRT kurumu tarafından hazırlanarak, dizi halinde yayınlanmasıdır.

Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM’nin saygıdeğer başkanı ve üyelerinin bu gecikmiş hakkı teslim edeceklerine dair inancımızın tam olduğunu ifade ederken, yıllardır bu haklı davayı sürdüren, canlı tutan hemşehrilerimize saygı ve hürmetlerimizi arz ederiz.”

Haber: Hakan Çelebi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?