ABD’DE MUHTEŞEM ESPİYE İHL GALASI

ABD’DE MUHTEŞEM ESPİYE İHL GALASI

Eğitimci, Gazeteci Yazar Hikmet İlhami Temel tarafından hazırlanan “Espiye İmam Hatip Lisesi Belgeselinin galası ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Springfield kentinde yapıldı.
İki yılda tamamlanan, senaryo, yapım ve yönetmenliğini Hikmet İlhami Temel’in üstlendiği 71 dakikalık Espiye Anadolu İmam Hatip Lisesi belgeselinin Ahıska Türk-Amerikan Merkezi’nin konferansa salonundaki galasına TASK başkanı Dr. Halil Mutlu, New England Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk-Amerikan Toplumu Derneğinin Yöneticisi Prof. Dr. Tuncay Bayrak, gazeteciler, bilim adamları, Espiye İmam Hatip Lisesi öğrencileri, davetliler ve misafirler katıldı.
Galada bir konuşma yapan ve uzun yıllar belgeselini yaptığı okulun Müdürlüğünü yapan İlhami Temel, uzun uğraşlar sonrasında çekimleri tamamlanan belgeselin geçmişi onara ettiğini ve Türkiye’de bu belgeselin bir ilk olduğunu bildirdi. Temel, “Bu belgeseli yapmak idealimdi. 30 yıllık görev süremin 26 yılını burada geçirdim. Bu okuldan ekmek yedim. Bu okula borçlu olduğumu düşünüyorum. Bugünlere kolay gelinmedi, nice zorluklar, sıkıntılar yaşadık. Öğrencilerin ve hocaların da geçmişi hatırlaması ve ona göre davranması gerekiyor. İmam Hatip neslinin tarihini bilmesi, geçmişini öğrenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.
71 dakikalık belgeselde İmam Hatip Lisesi’nin kurulduğu yıldan bugüne kadar okulda görev yapan müdür, öğretmen ve öğrencilerin yaşadıkları sıkıntı ve zor günlerin dile getirildiği belgeselin izlenmesi sırasında zaman zaman duygusal anlar yaşandı.
Okulun eski Öğretmenlerinden ve Teksas eyaletinde yaşayan Şahin Murat Duran’da geceye telefon ile katılarak bir konuşma yaptı.
AHMET OKUR’DAN VEFA ÖRNEĞİ
Belgeselin maddi açıdan sponsorluğunun önemli bir bölümünü üstlenen okulun eski öğrencilerinden, ABD’de yaşayan İşadamı Ahmet Okur gecenin anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Okulunun en başarılı öğrencileri listesinin en üstüne adını yazdıran Okur’un vefa örneği takdirle karşılandı. Galanın sonunda TASK başkanı Dr. Halil Mutlu tarafından Okur’a plaket takdim edildi.
TEMEL’DEN TEŞEKKÜR
Gecenin sonunda bir açıklamada bulunan Hikmet İlhami Temel, “ABD de Espiye İmam-Hatip Lisesi Belgeselinin gala programına gelen birbirinden değerli misafirlerimize, Prof. Dr. Tuncay Bayrak hocama, TASK başkanı Dr. Halil Mutlu beye ve varlıkları ile iftihar ettiğim çok kıymetli öğrenci kardeşlerime, sevenlerimize şükran ve minnet duygularımızla saygılarımı sunarım. Gerçekten tanımı ve tasviri zor bir gece yasadık. Hepinizden Allah razı olsun” ifadelerine yer verdi.
Bilindiği üzere, Espiye Anadolu İmam Hatip Lisesi belgeselinin ilk (galası) okulun konferans salonunda 31 Ağustos’ta yapılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?