ACIMIZ BÜYÜK… YÜREĞİMİZİ KAYBETTİK

ACIMIZ BÜYÜK… YÜREĞİMİZİ KAYBETTİK

Giresun Gündem Gazetesi olarak biz sadece bir köşe yazarı değil, yüreğimizin yarısını kaybettik.. Al bizim sadece yazarımız değil, bir ağabey, bir dost ve ailenin bir ferdiydi.

Köşe yazarımız emekli öğretmen, gazeteci, yazar, besteci ve desinatör Zeki Al tedavi gördüğü Yalova Atakent Hastanesi’nde vefat etti. Zeki Al, bir süredir muzdarip olduğu akciğer kanseri nedeniyle solunum yetersizliğinin artması sonucu kaldırıldığı hastanede yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Al’ın cenazesi uzun süre yaşadıkları Sakarya Akyazı Kuzuluk’ta toprağa verildi..

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Giresun Medya Platformu Başkanı İbrahim Balcıoğlu, “Zeki Al hürmet ettiğimiz ve sevdiğimiz bir abimizdi. Emekli öğretmenliği yanında her zaman gıpta ettiğimiz enerjisi ile bizleri sollayan haberlere imza attı. Sadece imza atmakla kalmadı, çeşitli gazete ve internet gazetelerinde yazıları yayınlandı. Çok önemli başarılar elde etti. Bunun yanında kızları ile beraber desinatörlük yaptı. Türkü sözü yazdığını ve besteler yaptığını çok sonraları öğrensek de bunu kitaplaştırmayı başaran nadir insanlardan oldu. Kalbi her zaman Giresun için attı. Giresun’un ulusal medyada temsil edilmeden gelişemeyeceğine inanıyordu. Günlük ulusal gazete ve ulusal bazda yayın yapan Giresun TV’si olması gerektiğini son ana kadar dillendirdi. Birlikte bir grup arkadaşımızla Giresun Medya Platformu (GİRMEP)’i kurduk. Ancak çok heyecanlı ve tez canlı olduğundan bir müddet sonra ayrıldı ama irtibatımız hiçbir zaman kopmadı.

Zeki Al abimiz, üç yıl önce hastalanınca bizleri üzdü. Bu süre içinde bile heyecanından hiçbir şey kaybetmedi; çalışmaya ve üretmeye devam etti. Son güne kadar yazdı çizdi. Öyle ki yayınladığı fotoğrafları görenler hep gezdiğini sandı. Hastaneye giderken bile son vedasını yazdı. Büyük bir değerimizi kaybettik, Allah rahmet eylesin” dedi.

Salih Zeki AL Kimdir?

Salih Zeki AL 27 Aralık 1947 yılında Espiye’de doğdu. İlkokulu Giresun merkez Kemaliye, Çaldağ, İnişdibi’nde ve Dereli Gengene’de, ortaokulu Giresun Ticaret Lisesi ile Bulancak’ta, liseyi, Giresun Lisesi ile Giresun Kız Öğretmen Okulu’nda, Üniversiteyi Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde okudu. 25 yıl sınıf, 16 yıl ortaokul ve liselerde müzik öğretmenliği yaptı. 54 yıldır folklor, turizm, spor ve sanat ağırlıklı yazıları yerel ve ulusal gazetelerde yayınlandı. “Giresun Gündem” ile Trabzon “Taka”, Belçika “Yenihisar” gazetelerinde yazıları yayınlanmıştır. 1999 ile 2004 arası Cağaloğlu’nda Denge Yayınları’nda düzeltmen ve kitap resimleme sanatı üzerine çalıştı. Ayrıca yazarın ilköğretim okulları ve kolejler için yazılmış kitaplarda imzası vardır.

Yazar, Mavi Karadeniz TV’de “Karadeniz’de Spor” ile “Mavi Gündem” programlarında sunucu olarak yer aldı. Söz ve müziği kendisine ait 21 eserden oluşan ilk kitabı 2018’de çıktı. 9 Eseri klip olarak TV’lerde yayınlandı. Sözü ve müziği kendisine ait olan ve 64 eserden oluşan türküleri ile içinde anıları, türkü sözleri ile sanat fotoları yer alan ikinci kitabını 2020 yılında yayınladı. Yazar, beste türkülerinin yanı sıra, basın yoluyla çıkan yazıları ile görev aldığı TV programlarını internetten, şahsi bloğunda ve çeşitli sanat, spor, kültür ile turizm dergilerinde yayınlamıştır. 49 yıl ara verdiği THM çalışmalarına 2018 yılında tekrar başlayan yazar, birçok türkü yazmış ve bestelemiştir.

Evli ve iki kız babası olan Zeki Al, 26 Eylül 2021 tarihinde Yalova Atakent Hastanesi’nde üç yıldır muzdarip olduğu hastalığı sebebiyle yoğun bakımda iken hayatını kaybetti. Cenazesi uzun süre öğretmenlik yaptığı Sakarya Akyazı Kuzuluk’da toprağa verildi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar