“ADALET YOKSA LİGDEN ÇEKİLİRİZ”

“ADALET YOKSA LİGDEN ÇEKİLİRİZ”

Kadın Futbol Kulüpler Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kadın futbol liglerini ertelemesine sert bir açıklama ile tepki gösterdi. Kulüpler Birliği’nden yapılan açıklamada, kulüplerin ligden çekilebileceği vurgulandı.
Birlikte yapılan açıklamada, “Kadın futbolunun görmezden gelinmesini yadırgıyoruz. Türkiye Kadın Futbol Kulüpler Birliği olarak yönetim kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. TFF’nin aldığı bu erteleme kararını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu kararın alınmasında diyalogtan kaçılarak ‘Biz yaptık oldu’ mantığını kabul etmiyoruz. Sağlık bahane edilerek, birçok branşta maçlar oynatılırken kadın futbolunun görmezden gelinmesini yadırgıyoruz.
Bu süreçte kulüplerimizin, teknik heyetlerimizin ve sporcularımızın mağduriyetlerinin giderilmesi, mali destek sağlanması, statü değişiklikleri ve taleplerimizin daha önceki görüşmelerimizde kabul edildiğinin resmî olarak açıklamasının yapılması, milli takımlar konusundaki kulüplerimizin rahatsızlıklarının giderilmesi, kulüplerimizden muvafakatnamesiz sporcu ayrılamaması, yabancı statüsündeki düzeltme isteklerimiz gibi konuların düzeltilip düzeltilmeyeceğine dair resmi açıklama yapılmaması ve de aynı tavırların devam etmesi halinde tüm üye kulüplerimizle beraber ortak karar alıp, gerekirse zaten değer verilmeyen kadın futbol kulüpleri olarak müsabakalara katılmamakta dahil tüm hak arama eylemlerimiz gündeme alınacaktır” ifadelerine yer verildi.
“Kadın Futbol Kulüpler Birliği yok sayılıyor”
Kararların üzüntü ile karşılandığını ifade eden Kulüpler Birliği açıklaması şu şekilde sona erdi:
“Kulüpler birliği olarak TFF ile birlikte iyi diyaloglarla problemleri çözebileceğimizi düşünürken, Kadın Futbol Kulüpler Birliği’nin yok sayılarak kararların alınıp açıklanmasını üzüntüyle karşılıyoruz.
Biz tüm kulüplerimizle maç başlama zamanı ve tüm bahsettiğimiz konularda çalışmamızı bir hafta içinde tamamlayıp TFF ile isterlerse toplantı yapıp ardından ulusal kanallara açıklamamızı yapacağız. Bu süreçte ‘Kadın futbolu durdurulur ama Kadın futbolcularımız durdurulamaz’ şiarıyla İstanbul’da acilen başlamak kaydıyla TÜM İLLERİMİZDE, KADIN FUTBOL TAKIMLARI AYAK TENİSİ TURNUVASI BAŞLATACAĞIZ.”
FEDERASYON NASIL BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTI ?
Türkiye Futbol Federasyonu Yö-netim Kurulu,Gelişim Ligleri, Kadın Ligleri ve TFF Futsal Ligi müsaba-kalarının Aralık ayı sonuna kadar ertelenmesi ve bu tarihten sonra ilgili kurulların görüşleri doğrultusun-da tekrar değerlendirme yapılmasını kararlaştırdı.
“Bilindiği gibi; tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs (covid-19) Pandemisi nedeniyle 13 Mart tarihinden itibaren başta Devletimiz olmak üzere T.C Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve TFF Sağlık Kurulu önerileri doğrultusunda Gelişim Ligleri, Kadın Ligleri ve TFF Futsal Ligi müsabakaları oynatılmamıştır.
2019-2020 Sezonu Spor Toto Gelişim Ligleri tüm yaş kategori organizasyonlarına Covid-19 salgını nedeniyle tamamlanamayarak iptal edilmesi nedeniyle, 2019-2020 Sezonu’nda Gelişim Ligleri Elit A-B ile BGL U17-U19 yaş grubu organizasyonlarında yer alan takımların 2019-2020 hakları saklı kalarak 2021-2022 sezonunda FGD GL Tertip Komitesinin ilan edeceği esaslar çerçevesinde düzenlemesine karar verilmiştir.
Ülkemizde ve dünyada etkileri devam etmekte olan Covid-19 salgın hastalığının seyri doğrultusunda oluşan şartlar ve TFF Sağlık Kurulu’na bağlı oluşturulan Pandemi Danışma Kurulu ile yapılan istişareler doğrultusunda;
2020-2021 sezonu Gelişim Ligleri Elit U14-U15-U16-U17, Bölgesel Gelişim Ligi U15-U16- U17-U19, Kadınlar 1. Ligi, Kadınlar 2. Ligi, Kadınlar 3. Ligi, Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası, Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası ve TFF Futsal Ligi müsabakalarında yeterli sağlık tedbirleri alınamayacağı, PCR testlerinin gerçekleşmesinde olumsuzluklar yaşanabileceği ve insan sağlığı ile ilgili ciddi riskler oluşabileceği görüşü hasıl olmuştur.
Bu nedenle; 2020-2021 sezonu Gelişim Ligleri Elit U14-U15-U16-U17, Bölgesel Gelişim Ligi U15-U16-U17-U19, Kadınlar 1. Ligi, Kadınlar 2. Ligi, Kadınlar 3. Ligi, Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası, Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası ve TFF Futsal Ligi müsabakaları hakkında pandemi süreci takip edilerek ilgili kurumlar ile görüş alışverişinde bulunulmasına ve oluşacak yeni şartlara göre Aralık 2020 ayı sonunda tekrar değerlendirme yapılmasına ve bu müsabakaların program ve lig statülerinin bu şartlara göre belirlenmesine karar verilmiştir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?