Adı Mezuniyet?

Adı Mezuniyet?

Evet, bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldik.  Okul sezonunun sonuna geldikçe başlıyor mezuniyet klasikleri. Adı mezuniyet klasiği ama kendisi aslında bir rant klasiği. Aileleri bir gece için yüzlerce, binlerce lira masrafa sokan,  13-14 yaşındaki çocuklarımızın mezuniyet gecesi adı altında boya küpüne girdiren ve  yaşına uygun olmayan kıyafetleri giyme geceleri…

Aileler baskı altında kalıyor

Daha 13-14 yaşında kızlarımız çocuk olması, çocukluğunu yaşama yaşında boya küpüne girerek ailelerine “Ama annee, herkes yapıyor!, Ama bu mezuniyet gecesi özel bir gece” gibi söylemlerle ailelerini mahalle baskısı altına alıyor ve bu işi yapmaya dolaylı olarak zorluyor. Doğal olarak aileleri bir gece için belki binlerce lira masrafa girdiren anlamsız bir gece oluyor…

Geçenlerde duyarlı bir okul  müdürü arkadaşımla görüştüm,  “mezuniyet gecesinde kızların uygunsuz kıyafet giymemeleri için pantolon zorunluluğu getirdik. Ama buna rağmen mezuniyet albümü  diye birşey var.  Sırf fotoğraf çektirmek için pantolon yerine yine yaşlarına uygun olmayan kıyafetleri giyiniyorlar” demişti.

 

     Çocuklarımız bizim, toplumun aynasıdır!

Belki yazımı, düşüncelerimi eleştiren çıkacaktır. Ancak modernlik ve çağdaşlık kisvesi altında gençliğimizi bizden koparıyorlar. Bu çocuklarımız, akşamları teravih namazına giden,  gündüz inşaat köşelerinde oruç tutarak alın teri ile ekmek kazanan ağabeylerimizin kızı.  Ahmet abinin,  Hüseyin dayının,  Ali kardeşimin kızı.  Ne oluyor bize diye sormadan edemeyeceğim?

 

            İlk ve ortaokullarda ‘mezuniyet’ bile yok

Bir de son zamanlarda ilkokul ve ortaokullarda mezuniyet programları türedi. Böyle bir mezuniyet durumu bile yok.  Bu okullarda çocuklara diploma bile vermiyorlar. 4+4+4 zorunlu eğitim sisteminde mezuniyet diye bir durum söz konusu değilken çocuklarımıza ve ailelerimize belki de çeşitli mahalle baskısı ile ilkokul ve ortaokullarda mezuniyet programı yaptırıyorlar.

Yazılarımın bir çoğunda toplumsal erozyondan bahsederim.  İçinde bulunduğumuz çağ gereği toplumsal aile yapımız çeşitli oklarla tehdit ediliyor. Özellikle müslüman aile yapısını bozmaya çalışan unsurlar çarkını adım adım döndürüyor ve içine alabildiğini adım adım tüketiyor.

Daha 13-14 yaşında olan çocuklarımızı mezuniyet adı altında lüks otel ve salonlarda boya küpü halinde, yaşlarına ve geleneklerine uygun olmayan kıyafetlerle sözde mezuniyet programı adı altında binlerce lira masrafa girdirmenin başka bir açıklaması yoktur.

Kim kazanıyor, bu program için para harcanan her yer. kim kaybediyor? Çocuklarımız, ailelerimiz, toplum olarak hep birlikte kaybediyoruz. Sırf şehrin ekonomisine katkı olsun diye geleceğimizle oynamayalım. Daha küçük ölçekli, samimi, gösterişsiz mezuniyet buluşmaları yapılabilir. Bu konuda veli, öğretmen ve toplumu göreve davet ediyorum.

Selam ve dua ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?