‘AFETLERİN KAYMAKAMI’ MURAT ATICI, SATGUN’A KONUŞTU

‘AFETLERİN KAYMAKAMI’ MURAT ATICI, SATGUN’A KONUŞTU

Hatice Satgun (Özel yorum haber)

Dereli Kaymakamlığı’ndaki görevine getirildiği ilk günden bu yana gerek sahada, gerekse kurumda ve hemen hemen her alanda ilçeye yapılan çalışmaların tümünü, büyük bir takip ve denetim ile, çalışmaların başında bulunarak gerçekleştiren ve aynı zamanda yaşanan bir sel afeti sonrasında büyük bir yükün de sorumluluğu altına giren ‘Afetlerin Kaymakamı’ da diyebileceğimiz aslen Elazığlı Murat Atıcı’ya, afet sonrası Dereli’nin durumu hakkında bir dizi sorular yönelttik ve kaymakamımız Atıcı sorularımızı içtenlikle cevapladı.

Açıklamasında; ‘geçtiğimiz sene (2020) Ağustos ayında büyük bir sel felaketi yaşayan Giresun ili’nin bütün ilçelerinde, can ve mal kayıplarına yol açan afet sonrasında, İçişleri bakanı Sn. Süleyman Soylu’nun ataması ile Dereli Kaymakamlığı’na atandığını ve o günden beri Dereli’nin görmüş olduğu zararların giderilmesine çalıştıklarını, vatandaşların zararlarının ilk vunden beridir devletimiz tarafından karşılanmakta olduğunu, toplu konut ve işyeri yapımlarının devam ettiğini, yol ve su sıkıntısı olan köylerin bu sıkıntılarının giderildiğini’ belirtti.

Özellikle 8 köyün su sıkıntısının giderildiğini, 16 köy yolunun çalışmalarının çoğunun bitirildiğini ve  ulaşımının büyük oranda yapıldığını da söyledi. Yaz ayları başında da anayolların tamamlanacağını açıkladı.

Kaymakam Atıcı;’ Dereli İlçemizin Merkezinde 71 konut ve 82 dükkan inşaatının ivedilikle yapılıyor olduğunu ve Haziran 2021 yılı sonunda bitirilip tesliminin, mağdur olan vatandaşlarımıza yapılacağını’ belirtti.

2021 Nisan ayı sonunda da, yıkılıp tekrar yapılan Akkaya köprüsünün bitirileceğini soyledi.

Yeni Belediye Binasının eskiden olduğu yere yapılacağını ancak daha kapsamlı Butik Belediye olacağı ve kot yükseltileceğini ayrıca, coğrafi mimariye de uygun olacağı vurgusunu yaptı.

Yapılan yeni yerleşim binaları ve kamu binalarında da, ahşap giydirme  uygulanarak, coğrafi  mimari estetiğini ve bakışını yakalayacaklarını ayrıca, Dereli’de sıvasız hiçbir binanın da kalmayacağını söyledi.

Atıcı; ‘Doğu Karadeniz’in örnek ilçesinin Dereli olacağını, daha evvel Dereli’nin bir geçiş güzergâhı olarak kullanıldığını ancak, bundan böyle sadece gelinip geçilmeyeceğini, apart otel ve öğretmenevi yatakları ile en az 100 yataklı konaklama yaptırabilecek altyapısı olan bir ilçe olacağını da söyledi.

Tüm bu çalışmaların yaz aylarında özellikle Haziran sonunda tamamlanacağını ve Dereli’nin afet sonrasında artık hicbir sorununun kalmayacağını açıkladı.

Dereli Kaymakamı Murat Atıcı’ya , Derelili eğitimci şair_yazar ve TV Programcısı Hatice Satgun, kendisine ait şiir kitaplarından hediye ederek, konukseverliği için teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar