Giresun Gündem
AFYONKARAHİSAR GİRESUN ŞEHİTLİĞİ’NDE GÖRKEMLİ TÖREN
Sosyal Medyada Paylaş
2 Eylül 2019
Okunma sayısı: 200

AFYONKARAHİSAR GİRESUN ŞEHİTLİĞİ’NDE GÖRKEMLİ TÖREN

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 97. yıl dönümü nedeniyle Afyonkarahisar İscehisar Doğanlar Köyü’ndeki Giresun Şehitliği anma törenine, İstanbul ve Giresun’dan binlerce Giresunlu katıldı.
Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu tören öncesinde Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i makamında ziyaret etti. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yıl dönümü sebebiyle Afyonkarahisar’a giden Başkan Şenlikoğlu beraberindeki heyetle tarihi onur ve gurur dolu yerleri gezerek şehitlerimizin ruhuna dua okudu.
Giresun’dan geçtiğimiz günlerde bisiklet ile 14 şehidimizin köyünden toprak alıp kabirlerine ulaştırmak için yola çıkan bisikletli gençlerde törende hazır bulundu. Gençlerin getirdiği toprakları Başkan Şenlikoğlu ve beraberindeki heyet tarafından mezarlara konulurken, törende duygu dolu anlar yaşandı.
Ülkenin bölünmez bütünlüğünün ilelebet tam bağımsızlık adı altında süreceğini söyleyen Başkan Şenlikoğlu konuşmasında şunları söyledi; ”Değerli hemşehrilerim bu anlamlı günde bir arada bulunmamız çok önemli.
Vatan sevdalısı, kahraman 14 Karazıpkalı Giresun Uşağı’nın gurur ve onur dolu mücadelesinin üzerinden 97 yıl geçti. Bu gurur ve onur dolu mücadelenin şanı her geçen gün artarak devam ediyor. Giresun düşman tarafından işgal edilmemiş olmasına rağmen Giresun’lular yurdumuzun her bölgesinde vatan savunmasına gönüllü olarak katılmış bağımsızlık mücadelemizde başrol oynamışlardır. Topal Osman Ağa ve Hüseyin Avni Alparslan emrindeki Giresun Uşakları tam bağımsızlık adına canlarını ortaya koymuş ve geri dönmeyi bile düşünmemişlerdir. Böyle kahraman ataların evlatları olarak bizlere de düşen bu manevi mirasa sahip çıkmaktır. Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını açanları, Çanakkale’deki tam bağımsızlık mücadelesini Anadolu’nun tüm damarlarına taşıyanları, Amasya’da, Erzurum’umda, Sivas’da ‘Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez’ diyenleri unutmayacağız ve yeniden hatırlatacağız. Bu milleti yok etmek isteyenlere boyun eğenleri; buna karşı bağımsızlık aşkı ile yanıp tutuşanların kimler olduklarını çocuklarımıza torunlarımıza aktaracağız. Şehrimizden otobüslerle 850 km’lik yol sarf eden vatandaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Kimimizin dedesi, kimimizin akrabası, kimimizin köylüsü bu şehitlikte yatıyor. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum ruhları şad olsun Ayrıca bu anlamlı buluşmadan dolayı da siz değerli vatandaşlarıma ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.Bu duygu ve düşüncelerle birlikte herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlarken, ciğerlerimizi özgürlük havasıyla doldurmamıza vesile olan ve bu aziz yurdun her karış toprağında hakkı olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurtuluş destanımızın kahramanlarını, şehrimizin değeri Osman Ağamız ve önderliğindeki gönüllü alay kahramanlarımızı ve bu topraklar için geçmişten günümüze kadar şehit olan tüm kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”
Törene Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile birlikte Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İstanbul Milletvekili Hasan Turan, MHP İl Başkanı Ertuğrul Gazi Konal, GESOB Başkanı Ali Kara, Belediye Meclis Üyeleri, Giresun Federasyon Başkanı Muhterem Memiş, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu Üyeleri, Giresun Belediyesi Konservatuvar Halk Oyunları Ekibi ve binlerce vatandaş katıldı.
Programın ardından toplanan kalabalık grup meşaleler ile birlikte şehitlerimiz anısına yürüyüş yaptı.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem