AHİLİK HAFTASI KUTLU OLSUN

AHİLİK HAFTASI KUTLU OLSUN

Bir araştırmacı gazeteci ve yazar olarak, Ahilik Günü kutlu olsun.
Esnafın çalışma sisteminde Ahilik ilkesi ile ne kadar alakası var diye soru sormak gerekmez mi? Ahilik teşkilatında bir kere banka kredileri diye bir şey yok.
Yani Faiz yok. Devlet esnafı destekler. Kesinlikle bu desteklemede faiz yoktur. Ayrıca Gerçek Ahilik üzerine kurulan Ticarette Banka sisteminde faiz yoktur. Para sahipleri bugünkü gibi banka adı altında bir araya gelir. Topladıkları sermayelerle yatırım yaparlar ve ürettikleri ürünleri yurt içi ve yurt dışı satarak para kazanırlar.
Hem devlete vergi verirler ve hem de sermaye sahiplerine helal kazandıkları paradan pay verirler. Bugün esnaf banka kredilerine faiz ödüyor. Ayrıca Esnaf Kredi kooperatifleri kurularak bankalardan aldıkları faizli kredi ile esnafa kredi vererek Esnafın sırtından para kazanıyorlar. Burada yönetici olanlar iyi maaş alıyorlar.
Esnaf kredili faizlere boğazına kadar borçlu. Böyle bir ticareti Ahilikle ne alakası var acaba diye sormak gerekmez mi. Bugün 26 milyon dosya icra dairelerinde. Ayrıca Esnafın kullandığı kredilerin bir kısmı ödenemiyor.
Kısaca Esnaf ve sanayici zor durumda. Çözüm şu olmalı. Devlet esnafa ve sanayiciye sıfır faizli kredi vermeli ve esnafın bankalardan kredi kullanmamasını sağlamalı. Çiftçiye de aynı sıfır faizli kredi vererek üretimi desteklemeli ve dönüm başı verilen parayı kaldırmalıdır. Ayrıca ülke genelinde Esnaf Kredi kooperatiflerini Devlet derhal kapatmalıdır.
Bunlar esnafın sırtında kambur kuruluşlardır.
Ülke genelinde ki bankalardan ve merkez bankasından faiz kaldırılmalı, bankalar her daha da yatırım yaparak işsiz insanlara iş vererek işsizliğin kaldırılmasına yardımcı olmaları gerekmektedir. Devlet olarak üretim üzerine Tarım ve sanayi politikalarını ortaya koymalıdır.
Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayip Erdoğan milli paraya geçiş ve ticaretin TL. bazında yapılması için gayret etmektedir. Ayrıca Faizden de dert yanmaktadır. Bu felaketlerden esnafın kurtulması için yurt içinde milli paramız olan TL’ye geçmek ve yurt içinde dövizle alışveriş yapmayı kaldırmak. Dövize sabit kur getirip yurt içinde bulunan döviz karşılığında TL. Basıp Devlet dövizi satın alacak Vatan dışın cebine TL. Devletin kasasına döviz girecek. Bir zaman sonrada 1 dolar eşittir 1 TL. Olacak. İste Ekonomi bağımsız olur.
Ülkemizde Ahilik hakim olur. Dünya ülkeleriyle milli paralarla ticarete geçilir. Bundan kurtulmak için Ahilik olan Ticari hayata ülke olarak yeniden yetmişe geçerek uygulamalıyız.
Allah’ın yasak kıldığı Faiz ekonomisinden kurtularak Ahilik modeli olan Milli ekonomi modeline geçmek zorundayız. Yoksa Ahi Evran Dedemiz uhrevi hayatta yakamıza yapışacaktır. Yüce Allah gerçek anlamda Ahilik üzere ticaret yapan Esnaf ve Sanayimizin sayılarını arttırsın.
Amin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?