AHLAKİ DEĞERLER KAYBOLUYOR

AHLAKİ DEĞERLER KAYBOLUYOR

Günümüz toplumunda ahlaki değerlerimizi kaybediyoruz. Ardından sadece izliyoruz nereye doğru gittiğini. Acaba bu değerlerin kaybolmaya başladığının farkında mıyız?

Ahlaki değerlerimiz yıllar öncesine kıyasla bir hayli yok olmuş durumdadır ve bu da tehlike çanlarının çalmaya başladığı anlamına gelmektedir gelecek nesiller için.

“Ahlaki değerler” diye adlandırılan kavram büyüklerin yanında bacak bacak üzerine atmamaktan konuşanların sözünü kesmemeye kadar, toplum içinde argo konuşmamaktan insanlara yardım etmeye, saygıya, sevgiye, dürüstlüğe…vs kadar pek çok manevi değeri kapsamaktadır ve bu değerler günümüz gençliğinde yok olmaya doğru gitmektedir. Henüz yok olmuş değildir; fakat üzerinde durulmadığı takdirde kuşkusuz ciddi şekilde toplum sorunu haline gelecektir.

Peki, bu ahlaki ve manevi değerler ne zaman ve nasıl oldu da yok olmaya yüz tuttu?

Bahsedilen bu değerlerin kaybolmaya başlamasında, artan TV dizilerinin ve magazin programlarının payı büyüktür. Bu diziler ve programlarda “modernite” adı altında yansıtılanların hiçbiri toplumun ahlaki değerleriyle örtüşmemektedir ve sürekli olarak yansıtıldığı için de normal olarak algılanmaya başlanmıştır. Zira bir kişi alışık olmadığı şeyleri devamlı görürse veya yaparsa artık normal saymaya başlayacaktır.

Yıllar öncesini hatırlayın. En azından 90’lı yılları… O yıllarda TV’lerde oynayan dizilerde, filmlerde öpüşme sahnelerinde kanallar değiştirilmekteydi büyükler tarafından. Günümüze geldiğimizde ise tablo biraz değişti. Öyle ki bırakın öpüşme sahnelerini sevişme sahnelerinde dahi kanallar değiştirilmemekte, bu gibi durumlar mahrem olarak sayılmamakta ve çocuklar bu sahneleri ailelerinin yanlarında rahatlıkla izleyebilmekteler.

Yine kanallarda oynayan diziler ve filmler vasıtasıyla kişinin amcasının hanımına, arkadaşının-kardeşinin sevgilisine göz koyması da olağan bir durummuş gibi yansıtılmakta ve bunlar batılılaşma olarak empoze edilmektedir. Ahlaki ve manevi değerlerle örtüşmeyen bu ve bunun gibi niceleri vardır TV ekranlarında yansıtılan. Kaleme alınsa sayfalarca makale yazılabilir.

SONSÖZ:

Ve biz ne zaman bu duruma geldik? Bugün gözler önünde olan sahne maalesef budur. TV denilen alet insan yaşamını istediği şekilde değiştirebilmektedir. İnsanlar bunun farkına varmalı ve gelecek nesiller için tehlike çanları çalan bu durumu görmezden gelmemelidirler. Aksi takdirde, kalan bazı ahlaki ve manevi değerler de yok olacak ve tabir-i caizse mumla aranacak duruma gelinecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?