AK Partili Sabri Öztürk, “Üreticimizin yanındayız”

AK Partili Sabri Öztürk, “Üreticimizin yanındayız”

Bilindiği gibi, son günlerde Fındık fiyatları üzerinden yoğun tartışmalar yaşanmış, Hükümetimizin, Milletvekillerimizin fındığa sahip çıkmadığı iddia edilmiş, hiç hak etmediğimiz kadar eleştiri yapılmıştır.
Oysa biz her seferinde fındık üreticimizin yanında olduğumuzu, bu hususta çalışmalar yaptığımızı, sorunların çözümü için çaba sarfettiğimizi ifade etmiştik, diyen AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk yapılan eleştirilere cevap verdi.
Öztürk açıklamasında, “Fındık bölgesi milletvekilleri olarak fındık konusunda toplantılar yaptığımızı, bu hususta Bakanlarımızı, Cumhurbaşkanımızı bilgilendirdiğimizi, fiyatların düşmesi halinde gerekli müdahalenin yapılacağını hep ifade etmiştik. Nitekim geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanımızla talebimiz üzerine bölge Milletvekilleri olarak toplandık ve son değerlendirmelerimizi yapıp düşen fiyatlar nedeniyle TMO eliyle müdahale alımları yapılmasını istemiştik. Bunun üzerine kamuoyunun beklediği müjdeyi Cuma günü itibariyle Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan verdi: Buna göre TMO, 1 Kasım’dan itibaren 1. kalite levant kalite fındığın kilosunu 14, Giresun kalite fındığının kilosunu da 14.5 liradan alacak.
Bu karar üreticilerimize hayırlı olsun. İnanıyoruz ki, bu açıklamadan sonra ülkemizdeki ekonomik sıkıntıları fırsat bilen bazı alıcı firmalar artık vatandaşın ürününü düşük fiyattan alma fırsatını bulamayacaktır.
Bakanımızla yaptığımız toplantıda bir talebimiz de Fiskobirlik içindi. Ülkemize 1938’den beri hizmet eden Fındık Üreticileri Birliği olan FİSKOBİRLİK’in de geçmiş başarılı günlerine dönmesi için desteklenmesini talep etmiştik. Nitekim bu talebimiz de karşılık bulmuş, Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamasında “FİSKOBİRLİK’e teminat karşılığı 10 bin ton fındık verilerek destekleneceğini” ifade etmiştir. Böylece FKB ekonomik olarak rahatlayıp aldığı fındığı işleyerek hem durumunu iyileştirip hem de ekonomiye katkı sağlayacaktır. Ayrıca fındık alımlarında FKB’nin depolarından, personelinden, tecrübesinden de istifade edilmesini talep etmiş bulunuyoruz.
Şimdi bakıyoruz bazı çevreler, TMO’nun bu alımı neden geç açıklandı, diyorlar. Biz her zaman şunu söyledik: Ne zaman fiyatlarda düşme eğilimi olur o zaman fiyatın düşmesini önlemek için taban fiyatı açıklar müdahale alımı yaparız, demiştik. Bu sene fındık rekoltesinin oldukça az olması karşısında fiyatların yüksek olması bekleniyordu. Nitekim sezon açıklandıktan sonra fiyatlar yükselmeye geçmiş, 14 liraları görmüştü. Ancak ülkemize karşı küresel güçler tarafından ekonomik saldırı başlatılıp döviz fiyatları artınca ve de finans sıkıntısı yaşanınca şartlar değişmiştir. Yerli firmaların kredi sıkıntısı çekip fındık alamadığını gören bazı yabancı firmalar bunu fırsat bilerek fiyatları son zamanlarda düşürmüştür. İşte bu son durumda müdahale gereği doğmuştur. Son zamanlarda gelişen bu durum, öngörülmeyen, beklenmeyen bir durumdu ve müdahale etme gereği de son zamanlarda doğdu. Bu nedenle “neden geç müdahale edildi” sorusu yersizdir. Sezon başında yükselen, 14 liraları bulan fındık fiyatları karşısında müdahale ihtiyacı zaten yoktu.
Elbette muhalefetin yapıcı, sorunları çözmek için yol gösterici eleştirilerine saygı duyuyoruz. Ancak ne yaparsak yapalım yapılan her hizmette bir kusur bulacak söz sahiplerini de milletimizin takdirine bırakıyoruz.
Ayrıca biz 2008 yılından bugüne kadar fındık üreticilerimize 7,5 milyar TL destek ödemesi yaptık. Dediğimiz gibi, her zaman fındık üreticilerimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Kim ne derse desin, milletin bize verdiği yetkiyi yine milletimize hizmet için kullandık.
Gerek fındık üreticimize, gerek FİSKOBİRLİK’e verilen destek için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza, AK Parti Grup Başkanımıza, Grup Başkan Vekillerimize, Fındık Çalışma Grubumuzda bölge milletvekilleri olarak sözcümüz olan Cemal Öztürk’e ve tüm bölge milletvekilleri-mize teşekkür ediyorum. Ayrıca gerek telefonla arayarak gerek bizzat yapıcı eleştiri ve tavsiyeleriyle daima bizlere destek olan tüm hemşehrilerimize gönülden teşekkür ediyorum. Alınan kararın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?