AKDOĞAN: CAMİLERDEKİ CEMAAT ALARM VERİYOR

AKDOĞAN: CAMİLERDEKİ CEMAAT ALARM VERİYOR

Yazarımız Cahit Akdoğan, camilerdeki cemaat sayısının azalması ile ilgili bir analiz yaptı.

Cami sayısı, kur’an kursu sayısı, bu alanda faaliyet gösteren vakıf ve dernek sayısının çoğalmasına rağmen, camilerdeki cemaat sayısının azaldığını belirten Akdoğan, buna paralel olarak da toplumda namaz kılma oranlarında azalma, deizme yönelişte de artış olduğunu dile getirdi.

Kıldığımız namazların ritüele düştüğünden bizleri kötülüklerden alıkoymadığının altını çizen Akdoğan camilerdeki cemaatin azalması ile ilgili özet olarak aşağıdaki maddeleri sıraladı.

Medya internet ve sosyal paylaşım ağlarından bilinçsizce kullanılması.

Toplumdan muhafazakar yapıda olan kimi kişilerin şöhret sahibi olunca harama bulaşmalarından dolayı camiyi ve manevi değerleri terk etmeli.

Şuurlu olmayan din görevlileri.

Bazı din adamları, tarikat şeyhleri ve cemaat liderlerinin toplumla ters düşen söylem ve yaşantıları.

Kadın ve çocukların camiye gitmelerinin önündeki engeller.

Camideki cemaatin alarm verdiğini kaydeden şunları kaydetti. “Durum hiç de iç açısı değildir. Böyle giderse toplumumuz İslamiyetten soğuyarak manevi yönden gelecek nesilleri kaybedip yok olma sürecine girer. camileri hızla hayatımızın merkezine koymalıyız.”

Akdoğan yazısının sonunda yaz kur’an kurslarının başladığına dikkat çekerek, çocukların bu kurslara gönderilerek dini temel bilgileri almaları, namaz sevgisi ve alışkanlığı ile cami ve cemaat sevgisi kazanmaları önerisinde bulundu.

Akdoğan’ın yazısına yazarlardan sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?