AKDOĞAN: YABANCI DİLDE TABELALARA BELEDİYELER DUR DEMELİ

AKDOĞAN: YABANCI DİLDE TABELALARA BELEDİYELER DUR DEMELİ

Gazetemiz köşe yazarı Cahit Akdoğan bugünkü yazısında, ülkemizin her köşesinde olduğu gibi ilimizde de yabancı dilde yazılmış olan standart dışı tabelaların hızla arttığına dikkat çekerek, milli kimliğimiz ve dilimiz açısından büyük tehlike arz eden ve aynı zamanda çevre kirliliği de oluşturan bu durumun başta belediyeler olmak üzere ilgili birimlerce kontrol altına alınması gerektiğini dile getirdi.

T.S.E’nin belirlediği standartlarına göre yabancı dilde yazılan tabelalarda; üst kısımda%75 oranında Türkçe, alt kısımda ise%25 oranında yabancı dilde olması ve yabancı kelimelerin % 25 küçük puntolarla yazılması kuralı bulunduğunu hatırlatan Akdoğan bu kurala uyan iş yeri sayısının cüzzi olduğunu belirtti.

Belediye başkanları ve diğer ilgililerin bu konuda daha hassas olmaları gerektiğininin altını çizen Akdoğan. Türkçe tabelalara özendirici yabancı dilde yazılan tabelalarda ise caydırıcı tedbirler getirilmesini önerdi.

Milli hassasiyetlerinin yüksek olduğu bilinen Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse bu sorunu çözebilirse ilimiz tarihine altın harflerle geçecektir. diyen Akdoğan yazısını şöyle tamamladı.

Başkan Köse ve ilimizdeki diğer belediye başkanlarının yabancı dilde tabela karmaşasındaki bu problemi daha da büyüyerek kangren haline gelmeden çözmeleri hakkımızın beklentisidir.

Akdoğan’ın yazısını bugünkü köşe yazısında bulabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?