Akkoyun, hızır gibi…

Akkoyun, hızır gibi…

“Balkonlarına yakın elektrik telleri korku salıyor!” başlıklı haberimiz yayını ses getirdi.Halktan gelen talepleri anında değerlendirmeye alan ve kapılarını sürekli açık tutan Müdür Sedat  Akkoyun’un bu gayretleri ile ilimizde ciddi mesafe alındı.

 

SEDAT KARAKAYA

 

Giresun merkez Kavaklar Mahallesi, Şehit Toraman Uzun Sokak’ta bulunan mahalle sakinleri balkonlarına yakın olarak geçen elektrik telleri yüzünden seslerini duyurmuştu.O mahallelinin seslerine duyarsız kalmayan AKSA yetkilileri habere konu adreste incelemeler yaptı,mahallenin korkusunu giderecek açıklamada bulundu.

 

AKSA ÇORUH EDAŞ İl Müdürü Sedat Akkoyun, il genelinde bir takım şikayetlerin bulunduğu,özellikle gazetemizde 12 Mayıs  2017 tarihinde yayınlanan, ‘Balkonlarına yakın elektrik telleri korku salıyor!’başlıklı habere yanıt verdi. Müdür Akkoyun,Kavaklar Mahallesi’nde evlerin balkonlarına yakın yerden geçen elektrik tellerinin prosedüre  aykırı durumun olmadığını savunarak,bu mahallede gerekli incelemeleri yaptıklarının altını çizdi.Akkoyun:

 

“AKSA ÇORUH EDAŞ Giresun İl Müdürlüğü olarak amacımız; refahını ve huzurunu hayal ettiğimiz halkımızın aynı zamanda aydınlık ortamda yaşamlarını sağlamaktır. Bizler diğer tüm kurumlar gibi işimizi yaparken o kadar özen gösteriyoruz ki hemen her yerde olmaya gayret ediyoruz.Bir vatandaşın, bizden gerek bireysel, gerekse toplumsal önerilerini dikkate alarak,hizmet noktasında bizden istediklerine cevap vermeye çalışırız.Bu bahsi geçen haberde ise,sokaktaki iletkenlerin binalara çok yakın geçtikleri ile ilgili konu vardı.Şehir genelindeki bütün hatlarımız ‘Elektrik Kuvvetli

Akım Tesisleri’ EKAT’a göre emniyet mesafelerini sağlıyor. EKAT yönetmeliğine göre hareket ettiğimiz için bu gibi durumlarda yanlış içerisinde olma ihtimalimiz dahi düşünülemez. EKAT Yönetmeliği zaten, elektrik kuvvetli akım tesislerinin kurulmasının, işletilmesinin ve bakımının can (insan hayatı) ve mal emniyeti bakımından güvenlikle yapılmasına ilişkin hükümleri kapsar.

Bunlar yatay da, düşey de yönetmelik gereği olması gereken mesafeler var.O sokakta da haber konusu olan iletkenlere bizzat yerinde baktık,baktırdık.Her ne kadar vatandaş onu ölçerek algılayamasa da,sonuçta enerji olduğundan dolayı biraz tereddüt yaşayabilir.Bunu doğal karşılıyoruz.Lakin,orada elektrik direğinin yaklaşık olarak sokağın ortasından geldiğini gördük.30 yıl öncesinden var olan direklerdeki teller eve anlatıldığı kadar yakın mesafede olsa bile tamamen balkona bitişik veya el uzatsan ulaşılacak yakınlıkta değiller.O mesafe sağlanmış, vatandaşın normal şartlarda vatandaşı can-mal güvenliğiyle ilgili sıkıntısı bulunmamaktadır.Görsel olarak bakıldığında zaten şehir ve ilçe merkezlerinde havadan hatların yeraltına alınması sağlanacaktır.İlerleyen dönemde peyderpey mahallelerde ve  sokaklarda hatların yer altına alınmasına yönelik çalışmalar devam edecektir.Bir kez daha teyit edecek olursak o mahallede şu anda tehlike arz eden bir durum yoktur” ifadelerini kullandı.

Müdür Akkoyun, ayrıca AKSA’nın çalışmalarının sadece şehir merkezinde değil,tüm köy ve mahallelere de ulaşmaya çalıştıklarını,olayları yerinde tespit ve çözüme kavuşturduklarını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?