AKLIMIN ALMADIĞI BİR ŞEY VAR!

AKLIMIN ALMADIĞI BİR ŞEY VAR!

 

Giresun’da anlam veremediğim bir durum var. Ya bu İl’in insanları sorunlu, ya da bir yerde başka sorunlar var… Ama illaki bir şey var…

Toplumdaki bazı insanlar sürekli eleştirel yaklaşırlar ve doyumsuzdurlar. Eleştiri yapmak tabii ki kötü bir şey değil ama düşünce yapısının tamamını eleştiriye ayırmak da kabul görecek bir tavır değil. Çok fazla teşekkür etmesini bilmezler. Kendilerine hizmet edilmesinden büyük bir keyif alırlar ama hizmetlerin karşılığında çok az teşekkür ederler ve ayrıca sürekli daha iyisini yapmalarını isteyip eleştirirler.

‘Haberimizi ya da reklamımızı yapın’ deyip aşırı derecede ısrar edenlerin bu tavrı karşısında taleplerini yerine getiriyoruz. Ancak bu kez ya paranı zor alırsın, ya da yolda görse selam vermezler. Giresun’da bunu birçok hemşerimin yaşadığını düşünüyorum.

Adam; ‘Gelin, ne olur dükkânımın reklamını yapın’ diyor. Biz de gidip yapıyoruz. Ya ödemeyi almakta zorlanıyoruz veya hakkımızı isterken biz kötü oluyoruz.

Bir başka örnek; adam gariban. Devletten herkes yardım alıyor. Kaldı ki o da muhtaç, yardım alsın diye haberini yapıyoruz. Haberin çıkmasının ardından bakıyorsun ihtiyaç sahibi adam yardım almış veya almamış. Ama sanki babasını öldürmüşsün gibi ya yüzüne dönüp bakmıyor, ya da bizi görmek dahi istemiyor. Hal böyle olunca sonuçta ben de insanım. Emek veriyoruz ve ortaya bir şeyler çıkartıyoruz. Az da olsa bir saygıyı hak ediyoruz diye düşünüyorum.

Kendi kendime diyorum içimden; kardeşim veya abi, abla her neyse… Eğer ki emeğe saygınızın olmadığını bilsem, gelir senin derdini kendime dert eder miydim? Senin dükkânının reklamını yapar mıydım? diyorum. Kimse kusura bakmasın!

‘Ben de seni adam zannedip işini yaptım’ da demiyorum. Neden biliyor musunuz? Çünkü ‘İyilik et, denize at. Balık bilmezse, Halik bilir’ derler ya belki de ondan… Kalın sağlıcakla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?