AKSA, KULAĞIN ÇINLASIN

AKSA, KULAĞIN ÇINLASIN

Dün yine bir arkadaş ile sohbet ederken; ‘Ya bu sokak lambalarının parasını bizden alıyorlar da neden arızalanınca yapılmıyor? Aksam bir dolaşın bakın ve yazın sizin işiniz haber yapmak değil mi? Birisi telefon edecek açılış var gelin diyecek diye haber mi beklenir? Asıl hizmet bu sorunları yazmaktır.’ deyip bir de gazetecilik dersi aldık.

Biz de bu sorumlulukla akşam düştük yola… Bulancak Durağı’ndan, Gemiler Çekeği’ne doğru hareket ettik…

Yananla, yanmayan lamba sayısına baktığımızda %52 ile yananlar kazanmıştı. Diğerleri izinli pozisyonda, hatta bir direk de eğikti. Yol ortasındaki boş beton direğin de ne işe yaradığını anlamadım.

Gemiler Çekeği’nde bulunan viyadüğün altı ve yan yol karanlıktı. Başımı kaldırdım, viyadüğün üstündeki lambalar ters takılmış ve yıldız gibi duruyor. Ne amaçla yapılmış? Işığı yere vurmuyor… Belli ki göstermelik. Bunu bir bilirkişiye sormak gerek dedim içimden. Sonra yan yoldan geri döndük ve hakikaten bana sorulan soru doğruymuş. Karanlık olduğu için görmüyormuşuz.

‘Sahil böyle ise, iç kısımlar ne haldedir?’ diye düşündüm.  Arkadaşım sen haklısın, biz haber için sorun göremiyoruz.

Tabii bir de sokak lambalarının parasını biz ödüyoruz meselesi vardı.

Bir bilene soralım dedik.  Bu konuda bir araştırma yaptık.

‘Sokak aydınlatmaları projelerinde belirlenen lamba miktarı ve güçleri; cadde ve sokaklara yönetmeliklere göre takılıyor. Takılan bu lambaların maksimum tüketimleri hesaplanıyor. Bu hesabı aşmamak kaydıyla yapılan sayaç ölçümleri sonucunda tüketim miktarı; Hazine tarafından dağıtım şirketine ödenir.’ şeklinde bir cevap aldık.

Eğer bu bilgi doğru ise; o zaman sistemde kayıtlı olan ve akşam yanmayan her lambanın kullanmadığı enerji hazinemize tasarruf olarak yansıyor. Tamir edilmeyen armatürlerin işletme giderleri de artı olarak şirkete yansıyor.

E benim Giresunlu hemşerilerim; yanmayan sokak lambasından ne kadar hayrın olduğunu biliyor muydun?

Seni bu hizmetten mağdur edenler, günah işlerken koltukları rahattır. Ne de olsa tasarrufa aracı oluyorlar.

Varsın diğer İller’de aydınlatma giderinin kat kat üstünde kayıp kaçak olsun… Sen onlara bakma, Giresun olarak yak feneri, git yoluna.

Yazıyı kaleme aldıktan sonra sonra bu konuyu bana dert edeni aradım. Kendisi Aksu Mahallesi’nde oturur.

‘Sen kontrolü yarıda bırakmışın. Bölge Trafik önü de karanlık. Orayı görmedin mi? Lambaları 1 yıl önce söktüler. Yenisi hâlâ takılmadı. 30 adet de burada tasarruf var’ dedi.

Haydi hayırlısı Giresun, yine fedakârlığını gösteriyor.

Sonuç; ilgili Kurum, ilgisizse Belediyemiz sen ses ver. Ses ver ki; hakkı olanın hakkı, hak sahibinde kalsın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?