AKSU’DAN ŞİDDETE KARŞI ÖRNEK ADIM

AKSU’DAN ŞİDDETE KARŞI ÖRNEK ADIM

Başkan Aksu, kadına şiddete karşı herkesi göreve çağırdı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Atatürk Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, her türlü şiddete karşı olduğunu, bu günün anlamına yönelik güçlü bir sesle Giresun’dan dünyaya “Kadına Yönelik Şiddete hayır diyoruz” ifadesini kullandı.

Giresun Belediyesi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu şu görüşlerini açıkladı: “Giresun’dan yöneticiler olarak kadına şiddete karşı hep birlikte “hayır” diyoruz. Ülkemizde çocuklarımız, kızlarımız, kadınlarımız maalesef şiddete maruz kalmaktadır. Bu ortamı yeni çıkarılan kanunlar destekler niteliktedir. Mesela alınan bazı yargı kararlarında,  “şöyle giyinmiş, böyle giyinmiş” şeklinde kabul edilemeyen kararlar alınıyor. Bu kararların önüne geçmek gerekiyor. Şiddetin önüne geçecek kurumlar, bence ağır cezalar getirmesi lazım. Her türlü, çocuklara, kadınlara, insana yönelik şiddetin önüne geçmek istiyorsak, kalıcı ve caydırıcı kararlar alınmalıdır. Bugün Giresun Atatürk Meydanı’ndan hep birlikte güçlü bir sesle, kadına şiddete ” hayır” diyoruz.”

Giresun Belediyesi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Belediye Meclis Üyesi Av. Elvan Oktay, ise yaptığı açıklamada; “25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde dikta rejimine karşı olan Mirabel kardeşler, askerler tarafından öldürülmüştür. 1982 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı, 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak kabul etmiştir. Bugün hepimizi derinden yaralayan, toplumsal travmaya neden olan kadın cinayetleri, işkenceler ve baskılar bizim ülkemizde de sıkça görülmektedir. Her türlü şiddetin son bulması için mücadele etmek, insan olmanın en önemli unsurudur. Kadına yönelik şiddete “hayır” diyoruz” şeklinde konuştu.

Giresun Atatürk Meydanı’na kurulan beyaz tahtanın başına geçen Belediye Başkanı Kerim Aksu ve etkinliğe katılanlar, ellerini boyayıp, kadına yönelik şiddete “hayır” imzası attılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?