Akten mi kaybetti karadeniz mi?

Akten mi kaybetti karadeniz mi?

*Fiskobirlik 80 yıl boyunca iç ve dış piyasada çikolata ve fındık mamulü konusunda söz sahibi olamazken, yerli şirketler ilginç markalar yaratarak üreticinin umudu olmayı sürdürüyor.

*AKP İl eski Başkanı Akten, 10’a yakın değişik fındık mamulü üreterek taktir aldı. Peki, Akten’in siyasetin dışına itenler fındık üreticisine iyilik mi ediyor kötülük mü? Keşke Akten gibi vizyon sahibi idareciler en azından Fiskobirlik’te aktif göreve getirebilseler.

O’nun deyimiyle “Giresun ve Giresun fındığına aşık”Akten farklı konsepti ile açtıkları mini mağazanın kuruluş amacını,hedeflerini ve ötesini anlattı.İşte o konuşmalardan satır başları:

* HOYDİ 28 ismini özellikle vermemiz gerektiğini düşündük çünkü…

*Fındık konusunda tüketim alışkanlığını artıracak çalışmalar yapılması gerektiğine inandık

*50 çeşit fındık ürünlerimiz olmasına rağmen hala da çalışmalar sürüyor

*Türkiye başta olmak üzere dünyaya fındığın tanıtımını yapamıyoruz!

*Diyecek olduğum formül uygulansa üretici de tüccarda kazanacak…

*Fındığın kömesi ve reçellerini de yaptık,şimdi ise hedefte sürpriz var..

*İller ve ülkeler çapında bayilikler planlıyoruz. Uluslararası tanıtıma geçeceğiz

*Giresun fındığının kalitesinde sorun yok. Tek sorun sadece ve sadece…

HOYDİ 28’DE FINDIĞIN 50’DEN FAZLA ÇEŞİDİ VAR

HABER-RÖPORTAJ

SEDAT KARAKAYA

Dünya ülkelerinin bizden ısrarla istediği kimi zaman da yerden yere vurduğu fındık..

Dünya fındık ihracatında önemli paya sahip olan ve bu yüzden de fındığın Başkenti kabul edile ilimiz Giresun..Karadeniz’in doğusundan batısına toprağının büyük bölümünü kaplayan fındığın faydaları ise saymakla bitmiyor.Kim ne derse desin uzmanların hep deklare ettiği bir gerçek varsa da o da şudur:Bir avuç fındık kalbe iyi gelir!Aslında konuşulacak belki söylenecek çok söz var ama biz Giresun fındığını sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtma gayesinde olan bir müessesenin çalışmalarından anlatalım istedik ve HOYDİ 28 fındık satış mağazasına konuk olduk.

Sağ olsun geçmişinde siyasetçi kimliği ile bilinen ve HOYDİ 28 Fındık satış mağazasının sahibi İşadamı Ayhan’le sıra dışı dükkanı ve bu dükkanın faaliyetlerini sorduk.Sıra dışı diyoruz;çünkü  hakikaten de öyle.Bırakın Giresun’da böyle bir fındık mağazasını Türkiye’nin, hatta dünyanın hiçbir yerinde böyle bir fındık mağazası yok!Aslında iddialı olmayı bir yazar olarak genelde tasvip etmem ama bu konuda ben de 14 yıllık habercilik tecrübemle iddialı bulduğum için gönlüm münferit olarak yazıyorum.

Hiç sözü daha fazla uzatmadan mikrofonumuzu uzatıyoruz sayın Akten’e…50’den fazla  fındık çeşidinin bulunduğu mağazanın açılışı ve hedeflerinden başladık ilk soruya..

 TÜRK FINDIĞINI DÜNYA ÜLKELERİNDE MARKA HALİNE GETİRMELİYİZ

AYHAN AKTEN:Fındık konusunda ilimizin muzdarip olduğunu, gerçek değerini bulmadığını düşünüyoruz. Bunun sebebi de fındıktan yeni ürünler, yeni mamüller,yeni konseptler yapılamaması. Ve millete tüketim alışkanlığını artıracak çalışmalar yapılması gerektiğine inandık bu yüzden de yola çıkmış bulunduk. O nedenle de fındığın mamül ürünler piyasaya sürerek gerçek değeri bulacağına ve dışarıya bağımlılığımızın azalacağına inanarak girişimlerimiz oldu.Çünkü dış ülkeler bizden alıyor bize geri olarak beş katına satıyorlar.Biz iyi ürün, iyi konsept, iyi ambalaj yapsak, Türkiyede tanıtımını yaparak marka haline getirerek insanların beğenisine sunsak hem para kazanacağız hem de fındıkta bir sorun kalmayacak. Herkes konuşuyor ama ortada bir icraat yok hep olumsuzluklar hep olumsuzluklar..Biz konuşmayacağız dedik ve Hoydi 28’in tescil markasını aldık, ürünlerimizi ürettik.Yeni bir konsept yarattık, bay bayan, genç yaşlı her kesimin faydalanabileceği  ürünlerimiz var.6 aylık çalışmada devamlı  AR-GE çalışmalar yaparak yeni ürünler çıkarmaya çalışıyoruz.Asıl amaç buydu amacımıza ulaşacağımız kanaatindeyiz.Şuana kadar aldığımız yol bize bu yolun ileri noktasını göstermeye devam ediyor.

          FINDIK DENİLİNCE AKLA GELEN TÜM ÜRÜNLERİ YAPACAĞIZ!

Amaçların fındıktan her şeyi yapabilmek olduğunu  belirten İşadamı Akten,bayilikler verebileceklerini de söyledi.Akten konuya ürünler üzerindeki çalışmalardan elde edilen sonuçlardan örneklerle devam etti:

“Örneğin;kokteyl fındık ürünlerimiz çok tuttu, şıkıdım spesiyal ürünler çok tuttu.Fındığı bardağa koyduk ki, özellikle gençlerin,seyahat edenlerin veya büroda oturanların rahatlıkla tüketebilmesi için.Tabiki bunlar  özel ambalajlı fındıklarımız içinde soslu fındıklarımız,fındık kömesi de yaparak tatlı şeklinde çeşitler hazırladık.İnsanlar tatlı yerine içinde bol miktarda fındık bulunan fındıklı köme götürüyor.Yaklaşık dükkanımızda ambalaj ve çeşitlilikleri farklı olan 50 den fazla fındık çeşidimiz var.Daha da yeni ürünler planlıyoruz.Amacımız fındıktan yapılan her şeyi yapabilmek..Annelerimizin eskiden sobalarda kavurduğu, kavrulmuş fındık lezzetini yakalamaya çalıştık ve bunu da başardığımızı söylüyorlar.www.hoydi28.com internetten de yoğun siparişler alıyoruz.Şimdi İstanbul’dan başlayarak Türkiye genelinde bayilikler oluşturmayı amaçlıyoruz.Yakın zamanda da ulusal reklam tanıtımları yapacağız.Turistik olan yerler ve Doğu Anadolu’ da bu ürünlerin çok tüketildiğini biliyoruz.Biz aslında bu manada HOYDİ  28’i açmakla kapı açtığımızı düşünüyorum.Hatta şimdi lekelemek gibi olmasın ama diğer kurumlar tarafından fındığın  iyi temsil edildiğini düşünmüyorum.Fındığın temsilcileri veya bir takım fındık tanıtıcı kimliğinde geçinenlerin bu fındığın hakkını veremediğini ve tanıtamadığını düşünüyoruz.Bir zafiyet söz konusuydu.Bizde bunu hesaplayarak ekip kurduk ve Allah utandırmasın yola çıktık.Fındıkta ürün çeşidi bitmez.Bu manada yine ayrı bir çalışmalarımız var ve eğitim kurumlarında fındığın yaygınlaşması manasında yoğunlaşıyoruz.

NEDEN DÜKKANIN ADINI HOYDİ 28 VERDİK ÇÜNKÜ…

“Fındık bence herkesin yemesi gereken bir ilaç olarak düşünüyorum” diyen Akten neden HOYDİ 28 ismini verdiklerini açıklarken hak vermemek elde değil!

Yani bu sözü duyunca “Evet layık olan da buymuş” diye düşünebiliyorsunuz.

Akten devam ediyor:  “Fındık insana enerji veren bir üründür.HOYDİ de halk oyunlarında tempoyu artırmak veya oyuna hareketlilik kazandırmak için söylenen bir sözdür.Bizde bu vesileyle HOYDİ  dedik ve HOYDİ 28 cümlesinde 28’i özellikle koyduk.Çünkü sadece ve sadece Giresun kalite fındık ürettiğimiz için bu rakamı vermemiz gerektiğini biliyorduk.Biz Giresun ve Giresun fındığına bu tabela altında her türlü hizmet etmeye devam edeceğiz.Giresun kalite fındığını anlatmak lazım insanlara .Ben iddia ediyorum;fındık yiyen kişinin damarlarında tıkanma olmaz.Büyük bir vitamin deposu olan fındıkla ilgili tanıtımlar yetersiz.Bu manada ticaret borsasına telkinlerim oldu. 3 aylık bir bütçe ayırın biz tanıtıma hazırız dedim ve tanıtım reklamlarını hazırladık.

FINDIĞIN KALİTESİNDE SORUN YOK TANITILMAMASINDA SORUN VAR!

O yüzden önde gelen insanların buna bütçe ayırması gerekiyor. Bir de şunu belirteyim;biz tamamen doğal ürünler kullanıyoruz.Hiç bir katkı maddesi koymuyoruz.Yüzde yüz Giresun fındığı kullanıyoruz. Mesela; Şıkıdım spesiyalde dediğimiz fındık ürünümüzün içine süt katmamız lazım. Ama üzerine koruyucu da katmamız lazım bizler sırf koruyucu katmamak için hakiki süt ilavesi katıyoruz. Bakın günümüzün hastalığı kanser ve  kanserin de ilacı yalnızca fındıktır.Açılışa özel de fiyatlarımızı da piyasa fiyatlarının altında tutmaya özen gösteriyoruz.Bu biraz daha sürecek inşallah.Fındık adına yapılan tüm çalışmalarda markaya özen verilmeli ki fındığın tanıtımı yayılsın ve ülkemiz sınırlarını zorlasın.Hal böyle olursa üretici de tüketici de kazanmış olacak.Özellikle Giresun fındığı zirve yapmış olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?