ALİ BAHAT’TAN BİR MUHTEŞEM ÇİZİM DAHA

ALİ BAHAT’TAN BİR MUHTEŞEM ÇİZİM DAHA

KALE CAMİSİ PROJESİ HEYECAN YARATIYOR

Giresun Kalesi’ne cami yapılması için çalışmalar sürerken,dünya genelinde 1200’e yakın caminin projesini çizen Ali Bahat,Kale için düşündüğü projenin detayları hakkında bilgi verdi.

Bahat” Mevcut mescitin hüzün verici hali, bir defa daha üstat yazar Ahmet Çıtlakoğlu’nun 13 Şubat 2022 tarihli “Giresun’un güzelliğini Giresun Kalesinden seyretmek!..” başlıklı makalesinde dile getirilmiştir. Yazar; “ kale mevkinde yapılan revizyon imar planı uygulaması ile yeni yapılan sosyal tesislerin güzelliği takdir edilirken, o güzelim Belediye Sosyal Tesisinin terasına yerleştirilen, ve o tarihî mekânla mütenasip olmayan küçücük mescitin bir o kadar da hüzün verici !..” olduğunu belirtmektedir.

Yine Giresun’da gündemi belirleyen değerli yazarlarımızdan Mustafa Cici yeğenimin aynı mealde yazısına cevaben sivil toplum kuruluşları ve yüzlerce vatandaşlarımızın yorumları ile tüm Giresunlu hemşehrilerimizin, Kaleye tarihi kimliği ile uyumlu yeni cami yapılması arzuları dile getirilmiştir.

Belediye Sosyal Tesisi terasının ön bölümünde bulunan mevcut mescide, çok dik ve yarı döner merdivenle çıkılmaktadır. Bu merdivenden sağlam biri dahi düşse o kişinin “tikesi parçası kalmaz”

Mescidin kapı girişinde, alt katta bulunan belediye sosyal tesisinin iki adet havalandırma bacası bulunması sebebiyle mescide zor girilmektedir. “dedi

Bahat şu noktalara dikkat çekti

“Mescitin bulunduğu bina, kıble istikametine eğik durumda olduğundan 2.50/4,00 m gibi küçücük ölçülerdeki mescitte beş kişi dahi cemaat olup namaz kılamamaktadır.

Mescidin üzerinde, çok çirkin görünüm arzeden 1 m. yükseklikteki demir çubuk üzerine hoperlörler konmuştur.

Mevcut mescitin bu günkü hali, vaktiyle Osmanlı imparatorluğu toprağı şimdi ise yabancı devlet topraklarında olsa, devletimizi temsil edenlerin bu duruma isyan edeceği muhakkaktır.

Giresun Kalesinde bulunan bütün tesisler tek katlı olduğu halde, mevcut mescit, Belediye Sosyal Tesisinin terasının üstündeki katta bulunmakta ve bu haliyle iki katlı çok çirkin, ucube bir görünüm arzetmektedir. Teklifimiz odur ki, kalemizdeki bu çirkin görünümün ortadan kalkması için Belediye Sosyal Tesisinin bulunduğu binanın halen mescid olarak kullanılan ikinci katı yıkılarak başka yere tek katlı yeni cami yapılmalıdır.

Giresun’umuzdaki devlet kuruluşları genellikle il dışından gelen misafirlerini Kaleye götürüp belediye tesislerinde yemek ikram etmekte ve konferanslar düzenlemektedir.

3,6 hektarlar alana sahip Kale mesire yerimizi yerli ve il dışından gelen o kadar çok sayıda kişiler ziyaret etmektedir ki bazı günler mesire yerimiz “iğne atsan yere düşmez” derecede kalabalık olmaktadır.

Ayrıca bir devlet adamı veya yabancı devlet büyüğü mahiyeti ile Giresun’umuza gelse ve Belediye Başkanımız tarafından Kale’deki belediye tesisinde onlara yemek verilse, maalesef o şahıs ve mahiyetindeki kişilerin kale mevkiinde abdestlerini alıp namazlarını kılabileceği bir camimiz nevcut değildir. Bu durum, dünyanın en güzel cami mimarisine sahip ülkemiz için çok üzücüdür.

Hem Kale’de bir camimizin olmayışı hem de binlerce kişinin ziyaret ettiği mesire yerinde yeterli sayıda ve uygun ölçülerde wc nin olmayışı, Kale’ye yeni bir cami yapılmasını zaruret derecesinde ihtiyaç kılmaktadır.

İlgililer tarafından yerinde keşif yapılırsa bu durum daha iyi görülür ve anlaşılır kanaatindeyim.

Caminin adı olarak, Yiğitgiresun halkının kahraman evladı , Gönüllü 47.alay komutanı , milis yarbay Osman Ağaya izafeten “OSMAN AĞA CAMİİ“ adı verilmiştir.

Kalede tarihi dokuya uygun bir caminin yapılması konusunda; Giresun’un her meselesinin çözüme kavuşturulmasında önderlik yapan Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı sayın Ali Kara beyin, daha önceki tarihte, yeni yapılacak camiyi bizzat kendisinin inşaa etmesini isteyen ve yurt dışında çalışan bir vatandaşımızla görüştüğü bilinmektedir.

Kalemiz’e tarihi dokuya uygun bir cami yapılması yeniden gündeme gelince, Giresun sevdalısı Belediye Başkanımız Sayın Aytekin Şenlikoğlu ile Kale’de bir toplantı yaptık. Toplantıda yeni yapılacak caminin; Belediye Sosyal Tesislerinin yakınında, Kurban Dede Mezarlığının bitişiğinde, mevcut caminin müştemilatının ve umumi wc nin bulunduğu üç tarafı toprakla çevrili bodrum katın üstünde inşaa edilmesi ve Belediye harita mühendisinin hazırlayacağı plankoteye uygun olarak mecut arazi eğimi muhafaza edilerek caminin yerleştirilmesi konusunda hemfikir olduk.

Kale mesire alanı 3,6 hektar= 36000 m2 dir. Cami ve cami avlusu toplam alanı 160 m2 olduğuna göre, cami için ayrılan alan , Giresun Kalesi mesire alanının % 0.44’ü (1/225) gibi oldukça cüzi bir alana tekabül etmektedir.

Belediye Sosyal Tesisinin üst katında bulunan ucube görünümlü mevcut mescid olarak kullanılan kısım yıkılarak, mütevazi öçülerde fakat Türk- İslam sanatının özeliklerini taşıyan çok zarif görünümlü ve Kalenin tarihi kimliği ile de uyumlu yeni bir caminin yapılması, müştemilatı ile insani ihtiyaçlara daha modern çözümler sunulması ve böylece Kale’nin tarihi ve turistik cazibesinin daha da arttırılması için bir cami projesi çizmeğe çalıştım.

Tüm kaba ve ince işçiliklerin yapımı, o işin erbabı ustalar tarafından projede yazılı uyarılara da uygun yapılmasının ve her imalatın o imalatın kataloğunda yazılı şartlara riayet edilerek imal edilmesi caminin zerafetini dahada artıracağı muhakkaktır. “Haber:Mustafa Cici

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?