ANADOLU İNSANININ ÖZÜNDEN BİR PARÇASI AP

ANADOLU İNSANININ ÖZÜNDEN BİR PARÇASI AP

Milletin yüreğinden bir haykırışın adıydı Adalet Partisi
“Adalet Partisi ‘sinin 58. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun..”
Adalet Partisi, bundan tam 58 yıl önce 11 Şubat 1961 günü tarihi bir zaruret neticesinde kurulmuştur.!
Adalet Partisi, yüce Türk milletinin emperyalizme ve onun orduya sızmış uzantılarına karşı verdiği milli direnişin tezahürüdür.
11 Şubat 1961 günü kurulan Adalet Partisi’nin kurucu genel başkanı, karşı fikirleri nedeniyle cuntacılar tarafından tasfiye edilmiş olan dönemin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Ragıp Gümüşpala olmuştur. Kurucular kurulu ise; Emekli Kurmay Albay Şinasi Osma, Operatör Dr. İhsan Önal, Ord. Prof. Etem Menemencioğlu, Tüccar Mehmet Yorgancıoğlu, İktisatçı Muhtar Yazır, Tabip Naşir Tahsin Demiray, Emekli General Necmi Ökten, Gazeteci Doçent Cevdet Perin, Avukat Emin Acar ve Gazeteci Kâmuran Evliyaoğlu’dur.
Ragıp Gümüşpala 6 Haziran 1964 günü ebediyete intikal edince Adalet Partisi’nin genel başkanlığına 28 Kasım 1964 günü dönemin su işleri müdürü olan barajlar kralı lakaplı Süleyman Demirel seçilmiştir. Adalet Partisi Türk siyasal hayatındaki asıl çıkışını Süleyman Demirel’in genel başkan seçilmesiyle yapmıştır.
Yeşil başağın peşinde koşan adam çoban Sülü “BEN bir rampadan fırlatılmış adamım, Türkiye’nin gerçeği rampasından…” Bu sözle tanımladığı hayatının yaşam hedefini de şöyle koyar: “Yeşil başağın tane doldurmadan kurumaması için onun peşine düştüm…” Diyen Anadolu insanının özünden bir parçası, Demokrasi iradesini ortaya koyup, demirkıratın devamında Süleyman Demirel liderliğinde ilk secimde yüzde 52 oyla tek başına iktidar olmuş.
Millet yüreğinde yanan ateşi bir nebze olsun soğutan yeniden demokrasiye geçişin adıydı (AP)
Millet kendi getirdiklerine sahip çıkarak Adalet Partisi (AP), 27 Mayıs 1960 sonrasından 12 Eylül 1980’e dek Türkiye’nin siyasal hayatına damgasını vuran bir olguydu.
Bu dönemin önemli bir bölümünde iktidar veya iktidar ortağıydı AP. Dönemin siyasal ve ideolojik tartışmaları içinde mayalanan sağ-sol kutuplaşmasının bir tarafıydı.
DP’nin selefi ve ANAP/DYP çizgisinin halefi olarak, AP’nin, Türkiye’de sağcılığın inşasını gerçekleştirdiği söylenebilir.
Köylüyü Milletin efendisi yapan, Esnafın, işçinin altın çağlarını yaşatan, Sanayide devrim yapan, Keban Elektrik santralları, Demir çelik fabrikaları, Aselsan, otomobil fabrikalarının, yolların, köprülerin açıldığı yılların mimarlığını yapmıştır.
Giresun Seka Kağıt Fabrikası, Fiskobirlik Entegre tesisleri başta olmak üzere ilimize bir çok yatırıma imza atmış ADALET PARTİSİ’nin 58. Kuruluş yılında başta merhum 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmak üzere merhum Ragip Gümüşpala ve Merhum Bakan, milletvekillerine, il, ilçe Başkan yöneticilerine tüm vefat etmiş büyüklerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun..
Hayet olanlara sağlıklı uzun ömürler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?