Anımsatmalar

Anımsatmalar

Tarih 20 Ekim 2009

19 Ekim 2009 tarihinde Habur’dan giriş yapan 34 PKK’lı büyük bir şovla ülkemize girdiler. Üzerlerinde adeta üniformaları sayılan kıyafetleri vardı!

20 Ekim günü hükümetin emri ile Habur’da çadır mahkemesi kuruldu. Hem de yasal dayanaktan yoksun! Çünkü çadır mahkemesi, mahkemelerin kuruluşu ile ilgili anayasa hükmüne uygun kurulmamıştı!

Bu seyyar mahkeme-çadır mahkemesi- ile gelen terör örgütü elemanları göstermelik olarak yargılandı ve hepsi de yaptıklarından “pişman olmadıklarını” söylemelerine rağmen “Pişmanlık Yasası” gereğince “serbest bırakılmalarına” karar verildi.

20 Ekim 1927 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Nutuk’u okumayı bitirdiği tarihtir. O gün Atatürk Nutuk’u Gençliğe Hitabe ile sonlandırır!

Gençliğe Hitabeyi dikkatlice bir kez daha okursak, 20 Ekim 2009’da yaşananları çok daha iyi anlarız!

 

Tarih 10 Kasım 2009,

Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, 3 Kasım günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Milli birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin daha da kökleşmesi için Demokratik Açılım süreci var. Bu süreçle ilgili olarak TBMM’de bir değerlendirme, bilgilendirme yapılacağı ifade edilmişti. Önümüzdeki salı günü yani 10 Kasım’a denk geliyor.”

Ve 10 Kasım 2009 günü TBMM’de “demokratik açılım” görüşmeleri yapılır! Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde, onun açtığı mecliste…

Tarih 29 Ekim 2014,

ABD’nin talebine Türkiye ‘olur’ dedi ve peşmergeler 29 Ekim 2014 tarihinde 80 araçlık bir konvoyla ülkemiz topraklarından şov yaparak Kobani ‘ye geçti!

Cumhuriyet Bayramını kutlayan ülkemizde o gün yaşanan görüntüler üzüntü verici idi. Hem zamanlama açıcından hem de yapılan şovlar açısından…

Habur’dan giren 80 araçlık konvoy, Silopi, Cizre, Nusaybin, Kızıltepe ve Suruç üzerinden Kobani’ye geçti.

Her ilçede ellerinde terör örgütü bayrakları ile karşılandılar. “Biji serok Obama” sloganları atıldı.

İktidarın şimdi “PKK’nın Suriye kolu” diye tanımladığı ve “terör örgütü” ilan ettiği PYD’ ye yardım için, ABD talebi ve hükümetin onayı ile yapılan bu ‘geçit töreni’ ülke ve ulus sevgisi taşıyan yurttaşlarda derin üzüntü yarattı.

Ne BM kararı vardı. Ne NATO kararı vardı. Uluslararası hukuk açısından da, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre de yasal dayanağı olmayan Peşmerge geçişi, tamamen hukuka aykırı gerçekleştirildi!

Hem de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü, bu PKK şovuna ülkeyi yönetenler izin verdiler. Özgür ve bağımsız bir ülkenin topraklarında, terör örgütü ve onları geçtiği ilçelerde karşılayanlar zafer işaretleriyle, attıkları sloganlarla, ellerindeki silahları havaya kaldırarak ve taşıdıkları örgüt paçavraları ile halkımızın vicdanlarını sızlatan geçit töreni şovu yaptılar… Yapmalarına izin verildi.

Tarih 10 Kasım 2016

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli, Çankaya Köşkünde bir araya gelirler. Görüşmenin içeriğini; Başbakan ertesi gün Trabzon’da yaptığı konuşmada açıklar. Başbakan Yıldırım der ki; “MHP ile Anayasa değişikliğini yapacağız, Başkanlık sistemini getireceğiz.”

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği gün, kurduğu cumhuriyetin ruhuna ‘Fatiha okunmuş!’…

Hem de yıllarca kaldığı Çankaya Köşkünde.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?