Anıt mezarda demokrasi şehitlerimiz yatıyor

Anıt mezarda demokrasi şehitlerimiz yatıyor

“Büyük Mezarlar Büyük Mesajı Taşır. ”
Topkapı’daki “anıtmezarda” Türkiye’nin demokrasi tarihine isimleri kazınmış çok önemli siyasetçiler yatıyor
Adnan Menderes, ve arkadaşları bugün İstanbul’da, Vatan Caddesi’nde, vatanın bağrında, Ay Yıldızlı Al Bayrağın süslediği anıt mezardadır. Akan sular, uçan kuşlar, onun sevgisiyle ve hasretiyle yanan gönüller, günün her saatinde “Menderes’im, aziz şehidim” diye ruhuna ulaşmaya gayret etmektedir.
Gönüllerde yanan hasreti,gayreti, özlemi milletimize ulaştıran Bundan 29 yıl önce, Anadolu’nun ücra köşelerinden seçilen Menderes sevgilisiyle yoğurulmuş vatan evlatlarımız.
Başta merhum 8 Cumhurbaşkanı Turgut Özal 11 Nisan 1990 yılında Anavatan Partisi, Giresun Milletvekili Burhan Kara ve 40 arkadaşının hazırladığı 3623 numaralı kanunun TBMM’de kabul edilmesiyle birlikte mezarların nakli süreci başlamış, kanuna göre 1960’ta kurulan Yüksek Adalet Divanınca mahkûm edilenlerin hukuken itibarları iade edilerek, Adnan Menderes ve arkadaşlarının mezarlarının Bakanlar Kurlunun uygun gördüğü bir yere devlet töreni ile nakledilmesine karar verilmiştir.”Topkapi Anıt mezara ”
Milletimizin özlem ve hasretle beklediği nakil 29 yıl sonra gerçekleştirilmişti.
Merhum Aydın Menderes beyin ifade ettiği gibi 1990’da naaşların nakli devlet töreniyle gerçekleşince bana niye 29 yıl sonra diye sordular. Ben de “demek ki darağaçları 29 yılda sökülebiliyormuş” diye cevap verdim,demiştir.
Millet yüreğindeki “MENDERES Acısı,sevgisi,hasreti büyük buluşmayla Vatan caddesinde “Anıtmezar,da yerini almıştır”.
Bu ülkeye millete yıllarca hizmet etmiş sonunda canlarıyla ödemiş, demokrasi şehitlerimiz yatmaktadır..
Onun için diyoruz!
“Büyük mezarlar büyük mesajlar taşır ”
Kabirler ziyaretleri dinimiz Öncelikle Ölünün Cesedine Değil Hatırasına Değer Verir. Bu Konuda Hz. Peygamber “Ölülerinizi Hayırla Yâd Ediniz” (Tirmizi, Cenâiz, 34) Buyurur.
Anit mezar bu milletin 59 önce yaşadığı açıların gömüldüğü kabristandır.!
Milletimiz Anadolu,dan gelerek Başvekiline ve arkadaşlarına olan hasret ve özlemini, Topkapı “Anıtmezar’da” dualar okunup kabirleri ziyaret edilmektedir..
Yıllardır bu özlem ve vefa duysunu Anadolu insanının sevgisi ölçü koymadan sonsuza kadar devam edecektir.
Her yıl 27 Mayıs ve 17 Eylül tarihlerinde devlet töreniyle anma törenleri ile Kuran-i Kerim okunarak ruhlarına bağışlanır.
Anıt mezar, Devletimizin Anıtlar Kurulu, Diyanet işleri başkanlığı ,olmak üzere İstanbul büyük şehir, Zeytinburnu Belediyesi’nin görev ve yetkileri dâhilinde olduğunu biliyoruz.
Bütün bunları neden anlattım!.
Sosyal medyada gördüğüm bir paylaşım bizleri derinden hem üzmüştür,hemde yaralamistir.!
“Anadolu’nun bir çok yerinden Menderes sevdalısı ve Aileye yakın insanların, bizleri arayarak üzüntülerini dile getirmişlerdir.”.
Biz kimiyiz ?Anadolu demokrat dernekleri fedarasyonu.
Uzun süredir,verilen iftar yemekleri ile gündeme gelen Anıtmezar ,şimdi ise bambaşka bir davranış ile her cumartesi açık büfe kahvaltı ile gündeme gelmeye başladı. “Aynen ifade bu.”
Demokratlar Buluşuyor.
Cumartesi günleri tüm demokrat arkadaşlarımızı Anitmezar’da buluşmaya davet ediyoruz. Bir araya gelelim, çay, simit peynir kahvaltı yapalım.
Yer. Topkapi Anıtmezar Adnan menderes külliyesi. )
“Anitmezar’da kahvaltılı buluşma ” Bu çağrıyı yapanlar …
Anadolu Demokrat Dernekleri Federasyonu bir sivil toplum kuruluşu olarak “Anıtmezar’da verilen yemek, kahvaltı ‘ gibi yapılan organizasyonları düzenleyen tertipleyenleri kınıyoruz.!
“Demokrasi Şehitlerimizin kabirlerinin bulunduğu Topkapı anıtmezar sadece Kur-an tilaveti verilir.Mevlidi şerif dualar okutulur..”
Ne yemek ,nede kahvaltılı verilir.! Sizler temsil ettiğiniz ismin ya farkında değilsiniz.?Yada ne yaptığınızın farkında değilsiniz.?
Bu uygulamaya çalıştığınız sosyal etkininlikler kabirlerin bulunduğu alanda yapılması hem yasal değildir,hemde uygun değil günahtır,günah.! ”
Burası adı üzerinde Anıtmezardir”. isteyen ,istediği gibi istediğini yapamaz.! Özel mülkiyet degildir.!
Bizim dinimizde, örfümüzde,adetimizde kabristanlilklarda yemek verildiği, yendiği nerede görülmüş.?
Menderes sevdalısı demokratların gönüllerini yaralamayın,acılarını tazelemeyin.
Burası demokratların anadolu insanın manevi ruhunun güneşidir.
Anıtmezar ve Adnan Menderes’i en net gösteren “abis ayna doğrudan doğruya milletin zihni, gönlü ve hafızasıdır.”
Onun içindir ki yıllardır milletimiz hasretle baktığı yer anıtmezardir Bu millete oraya bakınca Adnan menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu, Turgut Özal’i, Aydin Mender’si görüyor.Bizler Anadolu ‘dan böyle görüyoruz,
Zevahir bir görüntü veriyorsunuz.
Bu millete elleri nasırlılara, şalvarlılara, poturlulara, Anadolu çocuklarına kalmasını hazmedemeyen nerede olduklarının nerede durduklarının farkında değiller.
Menderes ismi bizler için ,milletimiz için tartışılamaz maneviyatında yaşamaktadır….
Anıtmezar ne türbedir,Nede yemek,yenecek yer !
Anıtmezar milletin demokratların gönül bağının birleştiği, kader ve kederidir.”Namütenahi bir bağdır ‘Artık bu tür uygulamalara son verin.!
Sizlere yakışanı yapın.!
ADNAN MENDERES’İN AZİZ RUHU, VATAN CADDESİNDE HAYAT BULAN DEMOKRASİYE AŞIK TÜRK EVLATLARININ BAĞRINDA EBEDİYEN YAŞAYACAKTIR..
GİRESUN DEMOKRATLAR 1946 DERNEĞİ ..
ANADOLU DEMOKRAT DERNEKLERİ FEDERASYONU

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?