ANKETLER NE DİYOR

ANKETLER NE DİYOR

Türkiye’de faaliyet gösteren yirmiye yakın araştırma ve anket şirketi vardır. Bunlardan biride ORC’dir.
24 Haziran 2018 Başkanlık ve Genel seçimlerinde her şirket gibi ORC de anketler yapmıştır. En son Haziran ayı anketinde Sayın Erdoğan’ın oyunu; %53.4, MHP ile AKP’nin kurduğu Cumhur İttifakında AKP %44.2, MHP 10.5 oy alır tahmini yaparak en isabetli sonucu bilip birinci olmuştur.
ORC Şirketi Ekim 2018 başlarında tekrar bir anket yapmıştır. İnternete yansıyan verilere göre bugün seçim olsa; AKP %34,7, CHP 23.4, MHP 15.7, İYİ Parti, 2.8, Kararsızlar %20 kadar oy almaktalar demiştir.
AKP ile MHP günlerdir 31 Mart 2019 günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için ittifak arayışlarına girmiş. Ancak “Andımız” ve MHP’nin “Af teklifinin” araya girmesi ile buna bağlı parti sözcülerinin karşılıklı eleştirilerinin dozajı artınca; ittifakın gerçekleşmesi iptal edilmiştir.
MHP yerel seçimlere tek başına gireceğini, Türkiye’nin her il ve ilçesinde parti olarak aday göstereceğini ilan etmiştir. Buna mukabil Sayın Erdoğan “Herkes kendi yoluna” demiştir.
Cumhur ittifakı Genel Seçimler hariç dağılmış. Her parti kendi kulvarında yoluna devam edeceğini açıklamıştır.
İktidar ve AKP ye yakın olan anket şirketleri: MHP’nin tamamen biteceğini, elinde bulunan birkaç belediye başkanlıklarını da kaybedeceğini yazarak MHP ye ayar vermeye başlamışlardır.
Geçmişin doğruya en yakın tahmin yapan anket şirketi ORC yerel seçimlerde iki parti arasında ittifak ayrışımını göz önüne alarak, Ekim ayının son günlerinde geniş kapsamlı bir anket daha yaparak kamuoyuna servis etmiştir. Sonuçları iki gün önce açıklanan ankete göre MHP hiç de anlatıldığı gibi kaybetmiyor aksine, Tokat, Çankırı, Afyon, Kütahya, Düzce, Kırıkkale, Niğde, Kastamonu, Aksaray, Uşak, Zonguldak, Bartın Karabük, Isparta, Osmaniye, Adana, Mersin illerinde Belediye Başkanlıklarını kazanıyor.
17 ilde kazanma şansı olan MHP; Mevcut belediyelerden sadece Manisa’da İYİ Partinin oyları bölmesi ihtimaline karşı şüpheli görünüyor.
Ankete göre ittifakı bozan ve MHP ye hiçbir şans tanımayan AKP; ittifaksız bir seçimde Ankara, Denizli, Antalya, Balıkesir, İstanbul ve Bursa’yı kaybediyor.
2014 Yerel seçimlerinde 6’sı büyük şehir belediye başkanlığı olmak üzer toplamda 14 il başkanlığı bulunan CHP’nin durumu belli değil.
Gene 2014 Yerel seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu illerinde 11 il belediye başkanlığı alan HDP’nin de durumu belli değil.
Sonuç olarak ittifakın yerel seçimlerde işlemeyişi MHP ye yaramış, AKP ye kaybettirecek gibi görünüyor.
MHP 24 Haziran’da ittifak yaptı kazandı,31 Mart’ta ittifaktan ayrılıyor yine kazanıyor.
Giresun hakkında görüşlerimi adaylar netleşsin ondan sonra yazacağım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?