ASYA & AVRUPA BAĞLANDI

ASYA & AVRUPA BAĞLANDI

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında ilk tren seferi başladı. Tarihi İpek demiryolunda yapılan ilk seferi hayata geçiren projenin başlangıç seferini Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili birlikte açtılar. Londra’dan kalkan tren kesintisiz Pekin’e kadar gidebilecek bu demektir ki artık sınırlar kalkıyor gönül birliği doğuyor.

Tarihi İpek Yolu kervanla başladı, demiryolu hattıyla yeniden hayat buluyor. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı sayesinde, Londra’dan kalkan tren Pekin’e kadar gidebilecek. 10 yılda tamamlanan projenin ilk yolculuğuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili tanıklık ettiler. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Londra’dan kalkan bir trenin Pekin’e kadar kesintisiz gitmek için; önünde iki engel vardı; biri İstanbul boğazı, diğeri Kars ile Gürcistan arasında eksik kalan Ahılkelek kesimi. Bu amaçla Asya ile Avrupa’yı denizin altından demiryoluyla bağladık. İkinci halkada da Kars ile Gürcistan’ın Ahılkelek kenti arasındaki eksik kısmı tamamladık” diye konuştu. Projenin Türkiye’ye maliyeti 600 milyon dolar iken yılık getirisinin 1 milyar doları bulması bekleniyor.

Marmaray Projesi ile bütünleşecek olan Demiryolu Projesi, 1 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip, Avrupa’dan Çin’e demiryoluyla kesintisiz yük taşınmasını da mümkün hale getirecek. Tam kapasite işletmeye alındığında 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Ve proje, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt gibi cazibe merkezleri kapsamındaki iller açısından önemli. Ayrıca, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, enerji sektöründeki Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum projelerinden sonra her üç ülkenin gerçekleştirdiği üçüncü büyük proje oldu. 2007’de ihalesi yapılan ve Temmuz 2008’de temeli atılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin 79 kilometresi Türkiye’den, 246 kilometresi Gürcistan’dan, 504 kilometresi ise Azerbaycan’dan geçiyor. Projede Türkiye’den Gürcistan’a ulaşım sınır tüneliyle sağlanıyor. Tünelin 2 bin 375 metresi Türkiye, 2 bin 70 metresi ise Gürcistan sınırlarında bulunuyor.

Bu proje, Orta Asya, Avrupa ve Uzak Asya’ya kadar dünya üzerinde çok geniş bir coğrafyanın ulaşım ve lojistik hizmetleri açısından çok büyük ve o kadar önemli projedir. Bu proje dolaylı olarak istihdama da katkı sağlayacaktır. Tarihi İpek Yolu’nun yeniden hayat bulmasını sağlayacak olan bu demiryolunun şehirlerimizdeki ticaret erbabına, üreticilere, ihracat yapan firmalarımıza getireceği avantajları en iyi şekilde kullanıp, doğacak yeni fırsatları çok iyi değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu açılışının Cumhuriyetin ilanının 94. yılında yapılması ülkemiz ve bölge adına gurur vericidir. Bu proje ülkemizin değerini bir kat daha arttıracak. Projenin ülkemize maliyeti 600 milyon dolar ama yıllık getirisi bir milyar dolar. Bu yol, hem ekonomik hem de başka yollar açacak. Ticaret yolları açılıyor demektir, 45-60 günlük nakliye süresini 15 güne düşürecek. Pekin’den Londra’ya gidecek bir yük maksimum 15 günde gidecek. Türkiye yılda 1 milyar dolar kazanacak. Yılda 1 milyon yolcu taşıyacak.”

TÜRKİYENİN eski devirlerden itibaren Doğu-Batı ve Avrupa-Asya arasında bir köprü olduğu düşünülürse yeni yüzyılda bu coğrafi avantajın yerinde kullanılması tüm ülkelerin menfaatine olacaktır. Çin’in ortaya attığı Yeni İpek Yolu Projesi çevre ülkeler açısından daha ilgi çekicidir. Çünkü bu proje kesin bir şekilde tanımlanmış sınırları olmayan, açık, siyasi ve ekonomik projedir. Ülkemizin Çin’den başlayan ikinci hat Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Türkiye, Yunanistan üzerinden Roma’ya uzanan İpek Yolu’nu yeniden hayata geçirilmesi ile sadece ticaret değil aynı zamanda gönül birliğinin de sağlanacağının bilinmesi lazımdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?