NEDEN ATATÜRK’ü SEVİYORSUN, CHP’ li MİSİN..?

NEDEN ATATÜRK’ü SEVİYORSUN, CHP’ li MİSİN..?

Anadolu işgal edilmiş Sevr Anlaşması tıkır,tıkır işliyor. Yurdun dört bir yanında işgal’i kabullenmeyen yerli direniş güçleri, milis kuvetler’le düşmana karşı bağımsızlık uğruna mücadeleye başlamış. ERZURUM,SİVAS , kongreleri, Meclis’in acılması, milis kuvvetlerin düzenli orduya dönüştürülmesi, çeşitli cephelerde düşmanla yapılan orduların birbirini deneme mücadeleleri, ve Büyük taaruz;

Yunan’ın en büyük gücü AFYON civarında ve güneyde trikopis’in emrindeki kuvvetler ATATÜRK’e göre burası o kadar güzel tahkim edilmiş ki, belli ki yunanlılar burayı bir kuvvet merkezi yapma niyetindeler. ATATÜRK, “burayı düşürürsek bütün cephe düşer, dolayısıyla burayı vuracağız,” der.Bu plan türk kurmay heyetini oldukça endişelendirmiştir. “yunan’ı en güçlü olduğu yerden vurmaktan söz ediyorsun, O halde bizim de bütün gücümüzü buraya toplamamız gerekecek.” “evet” der ATATÜRK.

YAKUP şevki paşa, “ben bu mesuliyeti alamam” tarih önünde bu vebali kim üsleneçek? diye ısrar ediyor. Mesuliyet sözünü işitince ATATÜRK hemen şunları söyler: “bir dakika arkadaşlar, hiç biriniz,de bir mesuliyet yok. Tarih önünde bütün mesuliyet Türk milletine karşı TÜM SORUMLULUK BANA AİİT‘dir.”der.

mustafa kemal ATATÜRK, daha arazide silahlar konuşmaya başlamadan piskolijik savaşı kazanmıştır.

O sabah büyük taruz başlar. 5.50’da tahrip atışına geçilir, saat 07.00’de ise yunan topçusu susar ve TÜRK ordusu 14 gün sonra İZMİR’e, varır.

İşte bana ATATÜRK’ü sevdiren tarihi vebali aldığı an.

2- Bir gün bir köylü atatürk’ün orman çiftliği sınırları içindeki bir tarlayı, kendi tarlasıymış gibi sürüyordu. onu gördüler. uyardılar, dinletemediler. bunun üzerine atatürk’e söylediler.

atatürk denetlemeye çıktığı zaman o tarafa gitti. yanındakiler toprağı sürmekte olan köylüyü göstererek:

– işte budur, dediler.

ATATÜRK, yavaş yavaş ona doğru yürüdü; yaklaşınca sordu:

– burada ne yapıyorsun?

köylü gülümsüyordu. son derece sevip saydığımız, fakat asla korkmadığımız bir insan karşısında nasıl durursak köylü de öyle duruyordu. sakin bir sesle cevap verdi:

– tarlayı sürüyorum.

– iyi ama, bu tarla senin midir?

– değildir.

– kimindir?

– ATATÜRK ‘ün dür…!..

köylü bu cevapları vermekle suçu kabul etmiş oluyordu. bu itibarla dava kaybolmuş demekti. ATATÜRK, kendi toprağına tecavüz edildiği için değil, haksızlık yapıldığı için sertlendi ve sordu:

– iyi ama, sen başkasına ait bir toprağın ona sorulmadan ve izin alınmadan sürülüp ekilemeyeceğini bilmiyor musun?

köylü hiç telaş etmiyordu. aynı sükunetle dedi ki:

– biliyorum, fakat benim bu tarlayı sürüp ekmeye hakkım vardır!

ATATÜRK ‘ün kaşları çatıldı, büyük bir merak ve hayretle ona sordu:

– bu hakkı nereden alıyorsun?

– çok basit… ATATÜRK; bizim babamız değil midir? insan babasının tarlasını sürüp ekerse kabahat mi işlemiş olur?

ATATÜRK’ün yüzünde takdir ve sevgi duygularının en coşkununu anlatan engin bir gülümseme oldu; köylünün sırtını okşadı ve:

– HAKLISIN.!.. diyerek uzaklaştı.”

3- “ingiliz kralı vııı. edward istanbul’a atatük’ü ziyarete geldigi zaman,

ATATÜRK kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. ziyafetten önce,

–“bana ingiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur,

onu bilen birisini, yahut bir aşçı bulunuz !…der.

sofraya hep türk

garsonlar hizmet etmekte dir. bunlardan bir tanesi heyecanlanarak,

elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlanır. yemekler de

halılara dağılır.

misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. fakat atatürk kral’a:

– “bu millete her şeyi ögrettim, fakat, UŞAKLIĞI ÖĞRETEMEDİM.;der.bütün sofradakiler ATATÜRK ‘ün bu sözlerine hayran olur.

ATATÜRK garsona’ da “vazifene devam et” der.

İşte hepsi bir yana 3 alalade davranışı nedeniyle ATATÜRK’ü seviyorum.şimdi ATATÜRK’ ü sevmek .CHP li olmayı mı gerektirir.? Ben Türk’ün yurdunu kurtaranı , hoşgörüyü,milletini yücelteni sevdim. CHP bu gün aynı idallerde politika üretilirse. üretenleride sevebiliriz.CHP güce tapan kaba bir kadronun yönetimindedir. Güçlü kimse onunla iş tutmak CHP’ nin temel politikasıdır..Mras’ile güne hükmetmeye artık zaman yetmiyor. Miras kişiye yavaş, bilgi çabuk ulaşınca, bir türlü maksat hasıl olmuyor. Milletini yücelten,hizmet eden liderlerimizi minnetle anıyor, CHP Adalet için cesaret umutlarını kurultayda kundakta çocuk misali kışın kapının önüne bırakmak , bu olsa gerek ..koltuk sevdasını vatan sevdasına tercih edenler milletten elini vicdanına koy diyerek programsız vicdan üzerinden destek isteyeceklerdir. Ancak tercih yaparken düne, vicdana göre değil, geleceğe göre terçih yapmak zorundayız. Gün çabuk akşam oluyor, ömür bitiyor.Gecmişte hizmeti olanlara secmen Şükran sunuyor, zaten vicdan üzerinden politika yapanlarında pek vicdanlı olmadıkları görülüyor .Geleçeğe dair porogramları olana’ da Oylarını sunuluyorlar. TÜRKİYE’de kılıçtaroğlu CHP seçmenini hayal kırıklığına uğrattı.HDP ‘ den çok Kürt kökenli delegenin CHP’de yer bulması CHP. Kitlesini yok ediyor. ” Şu fil dişinden pürüzsüz sandığınız kuleniz varya; hiç farkında değilsiniz dışında çatlaklar var” Rakipleri güçIü. Bu yüzden sağa doğru eğlim devam ediyor..

YILDIRIM KİREZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?