Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 93. Yıldönümü etkinlikleri törenlerle kutlandı

Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 93. Yıldönümü etkinlikleri törenlerle kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 93. yıldönümü ve Gaziler haftası nedeniyle Giresun Cumhuriyet Meydanı’nda ve liman sahasında tören düzenlendi.

Törene Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, CHP Giresun milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve protokol üyeleri katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk heykeline çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından liman sahasına geçildi. Buradaki törende konuşan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “Bugün burada Atatürk’ün Giresun’a gelişini ve Gaziler Haftası’nı kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a geliş gününü kutluyoruz. Tarih yazan bir şehrin çocuğu olarak gazilerimizin de bu onurlu gününü kutluyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Giresun Kalesi’nden 3 pare top atışı gerçekleştirildi. Kürsüye davet edilen Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’na Atatürk’ü temsil eden bayrak gazilerce teslim edildi, bayrağı alan Vali Sarıfakıoğulları bayrağı üç kez öpüp alnına koyduktan sonra gazilere teslim etti.

ATATÜRK’ÜN GİRESUN’A GELİŞİ VE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 93. yılı ve Gaziler Günü Atatürk Meydan’ı, Liman Sahası ve Millet Bahçesi’nde gerçekleşen programlarla kutlandı.

Atatürk Meydan’ında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından çelenk sunumu yapıldı.  Muharip Gaziler Derneği Giresun Şubesi Başkanı Dursun Beyaz günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  gerçekleştirdi.Program  liman sahasında Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun konuşması ile devam etti.  Başkan Aksu; ‘’Milletlerin tarihlerinde büyük dönüm ve dönüşüm noktaları vardır, Türk milletinin en büyük dönüm noktası Ulusal Kurtuluş Savaşıdır. İşgalci emperyalist güçlere karşı onurlu ve dik duruşun mimarı ve lideri ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 93 yıl önce şehrimiz Giresun’da karşıladığımız günü kutluyoruz. Tarih yazan bir şehrin çocuğu olarak gazilerimizin de gününü kutluyorum.’’ diye konuştu.

Liman sahasında devam eden programdan sonra Millet Bahçesi’nde düzenlenen programda Mimar Sinan Anadolu Lisesi öğretmeni Erkut Kır, Dr. Necdet Otaman’ın Atatürk’ü Karşılama Metnini okurken, yine aynı okuldan öğretmen Şükrü Tutkun Atatürk’ün Cevabı Metnini okudu. Atatürk’ün Giresun’a Gelişi ve Gaziler Günü programına Vali Harun Sarıfakıoğulları, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç,Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?