Attar ,Trt Avaz’da Neler Anlattı?

Attar ,Trt Avaz’da Neler Anlattı?

Rektör Attar, bölgedeki krizi yorumladı.

Giresun üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR, dün TRT AVAZ’da Gökçen Oğan’ın hazırlayıp sunduğu DETAY 13 Programına konuk oldu.

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan olan Attar,Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV’in Türkiye ziyareti ve Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Gökçen Oğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV’in Türkiye ziyareti ile ilgi sorularını cevaplayan Attar “Çok güzel görüntüler. Keşke hain bir saldırı sonrası olmasaydı. Tüm Türk Dünyasının görmeyi hayal ettiği görüntülerdi. Çok duygulandık. Verilen mesajlar çok önemliydi. Bir kardeş kucaklaşmasıydı. Türk dünyasının kalbi olan Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanlarının kucaklaşması, tıpkı 1918’de olduğu gibi, Azerbaycan’ın kardeşlik yardımı çağrısında ve kucaklaşmasında olduğu gibi tarihe not düşmüştür.

Türkiye-Azerbaycan ilişkileri açısından stratejik öneme haiz olan bu buluşma da keşke diğer Türk Dünyası devletleri de olsaydı/olmalıydı. Gün kardeşlik ve dayanışma, birlik olma günüdür. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretleri öncesine denk gelen hain saldırılar sonucu iki kez iptal edilen programlar sonrası, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham ALİYEV’in davranışı ve “Siz gelemiyorsanız biz geliriz” çıkışı büyük bir kardeşlik örneğidir. Stratejik işbirliği konularının görüşüldüğü ve önemli kararların alındığı ziyaret; enerji, gümrük ve askeri alanlarda atılacak adımlar açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Programın devamında; Rusya’nın Suriye’den çıkması, Rusya’nın Türkiye-Azerbaycan yakınlaşmasına bakışı ve yaklaşımı, Türkiye’nin bölgede yaşanan gelişmeler karşısında tavrının nasıl olması gerektiği, Ankara saldırıları ve Giresun Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Teröre Lanet Mitingi Ve Kınama Yürüyüşü” konularında konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?