Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU
ahmedcitlakoglu@giresungundem.com
Babacan’dan “TARİKAT- TARİKATÇI” yorumu!..
  • 0
  • 588
  • 11 Mayıs 2020 Pazartesi
  • +
  • -

“Kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir, bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.” (Tolstoy)
***

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a soruluyor:
– Herhangi bir tarikata üye misiniz?..
El cevap:
– Hiçbir zaman olmadım. Benim annem, babam hiçbir zaman olmadılar. Ailem de başka hiç kimse olmadı. Yakın çevremi, akrabalarımı söylüyorum. Çünkü biz açıkçası akla çok önem veriyoruz aile olarak. Ben aklımı asla hiç kimseye teslim etmedim bugüne kadar. Her zaman hür irademle hareket ettim. Benden büyük tek bir irade var. O da ilahi irade.
***
Enteresan bir cevap!.. Yeni parti kurmuş bir siyasî liderden çok tartışılacak bir reddiye!..
Ne yani; “Ben aklımı asla hiç kimseye teslim etmedim bugüne kadar. Her zaman hür irademle hareket ettim!..” demek de ne oluyor?..
– Bu söylemiyle Sayın Babacan bütün tarikatları ve müntesiplerini ret mi etmiş oluyor?..
– Tarikatlar içerisinde şaibeli olanlar olsa da, bir siyasî lider nasıl olur da ehlisünnet çizgisinde olan gerçek tasavvuf ehli tarikat ve müntesiplerini top yekûn ret edebilir?..
– Gerçek tasavvuf ehli milyonlarca Müslümanlar bir tarikata tabi olmakla, Allah dostu ve ilim ehli bir mürşidi kamilin sohbetlerine devam etmekle aklını başkasına teslim etmiş, aklını kiraya mı vermiş oluyor?..
– DEVA’ya tasavvuf ehli ve tarikat mensubu olanlar üye ve yönetici olarak kabul edilmeyecek midir?..
– DEVA Kurucu Üyeleri arasında ve genel merkez yönetiminde acaba hiç tarikatla, tasavvufla ilgilenen kimse yok mudur?
***
Türkiye’de en etkili ve fazla cemaati olan tarikat kollarından biri olan, İskenderpaşa cemaati diye bilinen (merhum Necmeddin Erbakan Hocanında müntesibi olduğu) Nakşi tarikat şeyhlerinden Mehmed Zahid Kotku (Rahmetullahialeyh) Hocaefendiden özlü sözler:
– “Kişi neye bağlandıysa onun kuludur: İşine bağlandıysa işinin kulu, paraya bağlandıysa paranın kulu, Allah’a bağlandıysa Allah’ın kuludur.”
– “Morfin denilen iğneyi vuruyorlar acıyı iptal ediyor. Sonra doktor onu kesip atıyor. Birde bakıyorsun ki, kol gitmiş, bacak gitmiş ortadan ama haberin bile olmamış. İşte bugün o morfini yemiş durumdayız ki, ne kendimizden, ne etrafımızdan, ne de uzaktaki müslümünlardan ve acılardan haberimiz yok.”
– “Seçim zamanı kullandımız reyler bizim hangi tarafın adamı olduğumuzu açıkça göstermektedir. Hiçbir Müslüman açlıktan öleceğini bilse bile bir Allahsıza, bir dinsize, bir masona ve bir caniye katıyyen rey veremez ve onların tarafını tercih edemez…”
– “Kimsenin ayıbını ne gör, ne de söyle. İnsanın kendi kusuru ve ayıbı kendine hem yeter hem artar. Kusur görmek istiyorsan kendi kusurlarını gör ve onları düzeltmeye çalış.”
– “Sana sözümü tekrar ediyorum, iyi dinle!.. Senin baş düşmanın ‘şu’ veya ‘bu’ değil, senin baş düşmanın sendeki nefsindir. O düşmanını ıslah et ki seni Cehenneme değil Cennete sürükleyen bir yardımcı olsun. Bunları yazmaya sebep seni sevdiğim içindir!..”
***
Cevherin kadrini cevher-i fürûşan olmayan bilmez!.. Bir şey ancak değerini bilenin yanında kıymetlidir!..
***
Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
09 Mayıs 2020 C.tesi / 16 Ramazân 1441

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM