BABALAR GÜNÜ!..

BABALAR GÜNÜ!..

“Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik.” (46/Ahkâf, 15)

 

Babalar günü; anneler günü gibi ABD menşeli, materyalist dünya ülkelerinin kutladığı, bizin de taklit ettiğimiz malum günlerden biri!..

Materyalist dünya ülkeleri biz Müslümanlara baba ve anneyi, baba ve anne sevgisini, baba ve annenin kıymetini anlatamaz!

Biz Müslümanların anne ve baba sevgisi hususunda materyalist dünya ülkelerinden öğreneceğimiz bir şey yoktur!

Babanın, hatta sadece babanın değil babayla birlikte annenin ne olduğunu, onlara nasıl hizmet edilmesi, onların nasıl sevilmesi gerektiğini biz Müslümanlara Yüce Rabbimiz yol göstermiş, Sevgili Peygamberimiz tavsiyelerde bulunmuş!

Biz Müslümanlar, materyalist dünya âlemi gibi senede sadece bir gün anne ve babayı anmak ve hatırlamak yerine, senenin her günü ve her halde onlara iyi davranmakla ve hususen ihtiyarlık çağına ulaştığında “sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” İlahî ikazla emrolunmuşuzdur!

Keza biz Müslümanlar, Cennete götürecek amellerden birinin de anne ve babaların gönlünü kazanmak, onları hoşnut etmek olduğunu da bilirler!

***

Bugün senede sadece bir gün kutlanılması adet halene gelen babalar/anneler günü; yoksa her gün beraber olduğu halde saygı ve sevgide cimrilik yaptıkları, belki çoğu defa kalplerini kırdıkları anne ve babalara karşı hayırsız evlatların(!) senede bir gün gönül alma, özür dileme günleri midir?

Keza SEVGİLİLER GÜNÜ kutlamaları da; her gün birlikte oldukları halde sık sık tartışan sevgililerin(!) ve eşlerin sene bir gün toptan özür dileme günleri midir?

***

Hatırlamak için unutmak gerekir!

Bendeniz rahmetli anne ve babamı hiç unutmadım… Her gün, 5 vakit namaz’da onlara dua ediyorum!

***

Evlatların anne ve babalarla imtihanı!..

İmtihan dünyasında, anne ve babalar evlatlar için bir imtihan vesilesidir.

Anne ve babası vefat etmiş olanlar için artık yapılabilecek pek bir şey yoktur… Onlar ya imtihanı başarıyla verdiler, ya da fırsatı kaçırdılar.

Lakin yaşayan anne ve babalar; evlatlar için hala güzel bir fırsat!

Ne mutlu anne ve babaları senede bir gün değil her gün ve her halde hatırlayan, hizmette, sevgi ve saygıda kusur etmeyen evlatlara!Ne mutlu ihtiyar anne ve babalarına bırakınız azarlamayı “öf” bile demeyen, onlara daima tatlı ve güzel sözle hitap eden evlatlara! Ne yazık anne ve babalarının gönüllerini söz ve fiilleriyle kırdıkları halde bunun farkında olmayan evlatlara!

Ne yazık anne ve babaların hayır dualarını almaktan mahrum evlatlara!

Ramazan’da babalar günü!..

Bir parti genel başkanı iftara davet etse, Türkiye’nin dört bir tarafından uçarak davete icabet edilir!..

Edirne’den Kars’a, Giresun’dan Bursa’ya; “bir yemek için taa.. Ankara’ya mı gidilir(!)” diyen pek çıkmaz!

Lakin baba ve anne iftara davet etse, uzak vilayetlerde ikamet eden evlatlardan; “yaa.. bir yemek için taa.. Edirne’den Kars’a, Bursa’dan Giresun’a mı gidilir(!)” demeyen ve davete icabet eden de pek olmaz!

Hani, “Allah ve Resulünden sonra anne ve babaya itaat” esastı!

Bir anne ve babanın değeri, bir parti genel başkanı kadar da mı yoktur!

Sonra el telefonu eline; “baba, babalar gününüz kutlu olsun!”

Hadi oradan… Önce sen, sen ol!.. Önce evlat ol… Önce hayırlı evlat ol!

Anne ve babasına hayrı olmayan evlattan memlekete ve millete hayır mı olur?

Ya Rabbi! Evlatlarından ayrılıp Sana kavuşan rahmet ve mağfiretine muhtaç sevgili anne ve babalarımızın günahlarını af eyle, onlara rahmet ve mağfiret eyle…

Ya Rabbi! Hayatta olan sevgili anne ve babalarımıza sıhhat ve afiyet içinde hayırlı uzun ömürler nasip eyle… Evlatlarına da onların rızasını kazanacak, gönüllerini kırmayacak hizmetler yapmayı nasip eyle!

“Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (17/İsrâ, 23)

 

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?