BALIK ÇİFTLİĞİ PROJELERİ NE KADAR DOĞRU?

BALIK ÇİFTLİĞİ PROJELERİ NE KADAR DOĞRU?

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı: Kimse Giresun’un Denizini Düzmece ÇED Raporları ile Kirletemez Giresun Milletvekili Necati Tığlı,Balık çiftliği projelerini eleştirdi
Tığlı” Giresun’un Keşap ve Espiye ilçeleri arasında bulunan Düzköy, Yolağzı ve Hisarüstü Köylerinin bulunduğu sahil boyunca balık çiftlikleri tesisi kurulması planlanmaktadır. Eynesil’de ki balık çiftlikleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine ilişkin, “kurulması planlanan bu balık çiftlikleri için ÇED raporları hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla gerçeğe aykırı hazırlanan ÇED raporlarında deniz suyunun zamanla doğal özelliklerini kaybederek su kirliliğine neden olacağı ve buna bağlı olarak yöreye has deniz canlılarının yaşam alanlarını yok edeceğine yer verilmemektedir.
Türkiye’de kültür balıkçılığı üretiminin ve çeşitliliğinin artırılması için yapılan yatırımlarda denizlerin ve sahil şeridinin korunması hep arka plana itilmiş ve ÇED raporları bilimsellikten uzak olarak hazırlanmıştır.”dedi ve şöyle konuştu.
“26 Eylül 2019 tarihinde hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hem de Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiğimiz soru önergesine Bakanlığınız yanıt verme gereği bile duymamışken Tarım ve Orman Bakanlığı Giresun ve ilçelerinde balık çiftlikleri yapan her hangi bir tesis olmadığını söylemiştir.
Sahilimiz ve sahil turizmi açısından büyük riskler taşıyan bu girişim Giresun ve ilçelerinde istihdam ve ekonomik katkı ve kalkınma faaliyeti gibi sunularak, diğer alanlarda olduğu gibi algı operasyonu yaratılma çabası olacağı görülmektedir. Giresun’un sahip olduğu tüm değerleri, varlıkları bu şekilde talan edilirken aynı şekilde bu defa denizimiz ve sahillerimizin menfaat grupları lehine tehdit edildiği görülmektedir. Balık çiftlikleri kurulması için ÇED süreçleri başlasa da, raporlar hazırlansa da, vatandaş baskı altına alınsa da bu bölgelere bilim dışı balık çiftliği yapılmasına müsaade etmeyeceğiz ” ifadelerini kullandı.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi şöyle:
Eynesil sahilinde kurulması planlanan kafes balıkçılığı tesislerine ait ÇED dosyası kimler tarafından hazırlanmıştır? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilen ÇED dosyası hazırlama çalışma grubu içinde neden balık yetiştiriciliğinden anlayan Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri yoktur?
ÇED süreci sırasında bölge halkı ile yapılan toplantılara Bakanlık adına katıldığını söyleyen ve yöre halkına şirin görünmek için Balık Çiftlikleri hakkında bilim dışı beyanlarda bulunan danışmanlık şirketlerinin hangileri olduğunu biliyor musunuz?

Eynesil sahiline ait Akıntı Testi sonuçları nasıl çıkmıştır? Akıntı Testleri hangi aylarda ve hangi bölgelerde yapılmıştır? Akıntı Testi yapıldığı zaman ki rüzgâr hızı nedir? Deniz suyuna ait fiziksel ve kimyasal analizler neden yapılmamıştır? Eynesil’de üretim yapması için ÇED başvurusu yapılan bu tesisin kıyıya olan uzaklığı ve derinliği kaç metredir?

Keşap ve Espiye ilçelerimiz arasında Düzköy, Yolağzı ve Hisarüstü Köylerinin bulunduğu sahil boyunca Balık Çiftlikleri kurulması planlanmakta mıdır? Bölgelere ilişkin ÇED Raporu Başvuru süreçleri başlatılmış mıdır? Keşap ve Espiye ilçelerinin gerek turizm faaliyetleri açısından sahil ve plaj ve bölgenin en temiz deniz suyu değerlerine sahip olduğunu, kıyı balıkçılığı ve çeşitleri açısından özel bir yapıya sahip olduğunu biliyor musunuz?

Bölgeye yapılacak Kafes Balıkçılığı Üretimi ile birlikte zor koşullarda balıkçılık yaparak geçimini sağlamaya çalışan balıkçılarımıza vereceği ekonomik zararları tespit ettiniz mi? Açılan Balık Çiftlikleri ile çoğu balıkçımızın iflas edeceğini ve çaresiz kalacağını neden görmezden geliyorsunuz?

Rusya’da ki sağlık denetimlerinden geçemediği için ürettiği balıkları alınmayan Kılıç Holding’in Keşap Yolağzı Köyü açıklarında Balık Çiftliği kurmak için hazırlattığı ÇED Raporu kimler tarafından hazırlamıştır? Hazırlanan bu ÇED Raporunun doğruluğuna nasıl inanabileceksiniz?

Balıklara verilen yemlerin, antibiyotiklerin ve çeşitli kimyasalların o bölgede yaşayan ve çoğu endemik tür olan balıklara vereceği zararlar neden ÇED Raporunda yer almamıştır? Balık Çiftliklerinde kullanılan kimyasal maddelerin denizdeki oksijeni azaltarak suda yaşayan canlılara ve çevrede meydana gelecek kötü kokuların önlenmesi için araştırma yapılmış mıdır? Ülke genelinde bulunan Balık Çiftliklerinin kirletmediği, çevreye ve insana zarar vermediği hangi deniz vardır?

Azot ve fosfor içeren kimyasal ürünler ile Hamsi, Palamut ve yöreye has Kalecik Mezgiti hatta Yunus türlerine ve diğer endemik balık türlerine zarar vererek uzaklaştıracağı, neslinin yok olacağı ve geçimini balıkçılıkla sağlayan esnafa vereceği zararlar hesaplanmış mıdır? Bu bölgede önemli bir faaliyet olarak yapılan olta balıkçılığına vereceği zararlar araştırılmış mıdır?

Giresun valiliği tarafından 2012 yılında kurulan Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB)’nin önemli turizm yerlerinden birisi olarak kabul ettiği Düzköy’de balık üreme koylarının olduğu ÇED raporlarında yer almış mıdır? Önemli balık üreme koylarının olduğu bu hassas bölgede kafes balıkçılığının yapılmasına izin vermek ile orada bulunan endemik türlerin yok olacağı ÇED raporlarında yer almış mıdır?

Usulsüz ve bilimden uzak hazırlanan ÇED raporlarına göre hayata geçen bu projeler ile doğanın geri dönüşü olmayan bir şekilde kirleneceği, insanların ve diğer canlıların sağlığının olumsuz etkileneceği hakkında her hangi bir bilgiye sahip değil misiniz? Yoksa bilginiz olduğu halde bu projelere onay vererek doğanın katledilmesine evet mi demek istiyorsunuz?

Eynesil’de ÇED sürecini başlatırken bölgenin riskli olduğu yönünde tarafınıza ulaştırılan raporları neden dikkate almadınız? 16 Eylül 2018 tarihinde Eynesil sahillerinde Balık Çiftlikleri kurulması için ÇED süreci başlatıldığı halde 26 Eylül 2018’de size yönelttiğimiz soru önergemizdeki sorulara neden cevap vermediniz?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?