Balıkçılar için çare niye üretilmiyor?

Balıkçılar için çare niye üretilmiyor?

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Balıkçı barınakları için TBMM araştırma komisyonu kurulması istemiyle önerge verdi.

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Giresun’daki balıkçı barınaklarının tek tip ödenekli projelerle onarılması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın çalışma yapmasını istedi. Karadeniz’in diğer illerinde benzer projelerin uygulandığını belirten Bektaşoğlu, “Ne yazık ki Giresun bu hizmetten mahrum bırakıldı Şu anda ilimizde bakanlığın belirtilen özellikte düzenlediği tek bir tane barınak-çekek yoktur” dedi.

TBMM’de her partiden milletvekillerinden oluşan bir araştırma komisyonu kurulması için önerge veren Bektaşoğlu, “Barınak-çekek alanlarının, balıkçıların ve o yörede yaşayanların da yararlanabileceği standartlarda ve çevre düzenlemesiyle birlikte projelendirilerek modernizasyonlarının yapılması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Bektaşoğlu, önergesinde gerekçesinde şunları ifade etti:

”Günümüzde Eynesil’den Piraziz ilçemize kadar olan alanda, 7 ilçemizde geçimini denizden sağlayan balıkçı yurttaşlarımız mevcuttur. Nüfusumuzun önemli bir kesimini oluşturan bu yurttaşlarımız, denizle sahil yolu arasındaki alanlarda kendi imkanlarıyla yaptıkları barınakları; teknelerini, motor ve gırgırlarını korumak, bakım ve onarımını yapmak için kullanmaktadırlar. Buradaki yapılar estetik değerden yoksundur. Pejmürde, salaş görüntüleriyle, bulundukları alanların ve kentlerin siluetini bozmakta, çevre ve görüntü kirliliği yarattığına dair yakınma ve şikayetlere neden olmaktadır. Ayrıca Karadeniz Sahil Yolu inşaatının ardından zarar gören bu yerler için müteahhitler için zorunlu olduğu halde bir iyileştirme yapılmamıştır”

“Barınakların projeyle modernizasyonu ve balık hali yapılmalı”

Balıkçı barınaklarının yönetmeliğe uygun zorunlu vasıf ve şartları taşımadığını, kapasitelerinin yetersiz olduğunu söyleyen CHP Giresun Milletvekili Bektaşoğlu, Karadeniz’in orta noktasında bulunan Giresun’un denizden karaya ve diğer illere balık sevkiyat yapılmasına uygun olmasından dolayı bir balık haline ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

Bektaşoğlu “Giresun ve ilçelerinde balıkçılarımıza modern barınma koşulları sağlamak, balıkçı barınakları, çekek yerleri ve diğer yapıların modernizasyonunu yapmak, bu tür yerlerin sayısını ve kapasitelerini, balıkçı sayıları ile balıkçı gemisi, teknesi ve kayık sayılarını belirlemek, ilimizin mevcut su ürünleri üretimi ve potansiyelinin ortaya çıkarılmasına, denizden geçimini sağlayan, ülke ekonomisine katkı sunan vatandaşımıza ve ülkemiz balıkçılığının gelişimine, Giresun’un modern bir balıkçılık şehri imajına da katkı sağlayacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?