BALIKÇILAR ,RUS SAVAŞ UÇAKLARINDAN TEDİRGİN 

BALIKÇILAR ,RUS SAVAŞ UÇAKLARINDAN TEDİRGİN 

Başkan Arslan yetkilileri göreve çağırdı

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan,”Ege’de yaşanan konu Karadenizli balıkçılar olarak bizi endişelendirdi. Özellikle hamsi sürülerinin peşinden Gürcistan’a gitmeye hazırlanan balıkçı teknelerimize yönelik Rus savaş gemilerince gerçekleştirilebilecek saldırıların önlenmesi için bu ülkenin özel güvenlik önlemleri almasını istiyoruz” dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, Türk teknelerinin Gürcistan karasularına göç eden hamsi sürülerinin peşinden bu ülkeye gitmek için hazırlıklarının son aşamaya geldiğini belirtti.

Ay sonuna doğru Türk teknelerinin Gürcistan karasularında hamsi avına başlamasını beklediklerini ifade eden Arslan, Ege Denizi’nde geçtiğimiz günlerde Rus savaş gemisinin Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açmasının Gürcistan’a gitmeye hazırlanan ve Karadeniz’in uluslararası karasularında avlanan balıkçıları endişelendirdiğini kaydetti.

Başkan Arslan, Ege’de yaşanan olayın bir benzerinin Karadeniz’de de yaşanabileceğini vurgulayarak,”Türk balıkçı tekneleri hamsi sürülerinin peşinden Gürcistan karasularına gitmeye hazırlanıyorlar. Her yıl normal olarak gerçekleşen bu durum için balıkçılarımızın hem Türk, hem de Gürcü makamlarından izin alma işlemleri son aşamaya geldi. Ay sonundan itibaren de balıkçılarımızın Gürcü sularındaki av serüveninin başlamasını bekliyoruz. Geçmiş yıllara oranla Rusya ile Türkiye arasında yaşanan sorun biz balıkçılarımızı endişelendiriyordu. Çünkü balıkçılarımız Karadeniz’de de Rus savaş gemilerinin tacizlerine maruz kalabilirdi. Ege Denizi’nde korktuğumuz olay yaşandı. Bu durum bölge balıkçısının endişesini daha da artırdı” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?