BAŞER: BATLAMA’DA KAYMAKAM OLSA, ÇALDAĞ İHALESİ İPTAL EDİLMEZDİ

BAŞER: BATLAMA’DA KAYMAKAM OLSA, ÇALDAĞ İHALESİ İPTAL EDİLMEZDİ

Başer, “Dereli’de konutlar bitiyor ama Çaldağ’da ihale iptal ediliyorsa, burada ciddi ihmal vardır. Kanuna göre 1 yıl Çaldağ’da yeni  ihale yapılamayacak. Birileri bunun hesabını vermeli” dedi…

Gelecek Partisi Giresun Merkez ilçe Başkanı Mustafa Başer, Çaldağ afet konutları ihalesinin iptalinde iyi niyet olmadığını öne sürdü. Bu konuda yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını iddia eden Başer, “İktidar idarecileri ya  süreci doğru takip etmiyor veya başka bir niyeti var. Bir ihale iptal edilince yasaya göre o ihale 1 yıl tekrar yapılamıyor. Çaldağ halkı şimdi kimin hatası yüzünden 1 yıl daha bekleyecek. Dereli, Yağlıdere, Doğankent’te afet ihaleleri yapılırken, Çaldağ’ı kim niye liste dışına bıraktı ise çıkıp bunun gerekçelerini kamuoyuna izah etsinler. Batlama Vadisi sizlere ne yaptı da 3 ilçede yapılan ihaleyi Çaldağ’da yapmadınız. Zaten projede müstakil evler de yok. Köy yerine şehir merkezindeki proje uygulanır mı? O insanlar 8’li bloklarda inek ve koyunlarını nerede barındıracak.” diye sordu.

Başer, Batlama Vadisi’nde bir Kaymakam ve Belediye Başkanı eksikliği olduğunu ifade ederek “Biz, Batlama Vadisi’ne işte bu yüzden bir “İLÇE” istedik. Bizi siyaset yapmakla suçladılar. Çaldağ sürecini doğru takip eden tek idareci yok. İktidar yöneticileri bu süreci doğru takip etse, Çaldağ ihalesini Kentsel dönüşüm kapsamında değil, afet kapsamında açtırırdı. Çaldağ’da insanlar zevk için mi evlerini yıktı da kentsel dönüşüm ile o mazlumlara ev satılıyor. Afet yasası ile Kentsel dönüşüm aynı mı?. Dereli’de kentsel dönüşüm ile mi evler yapıldı, yoksa afet ile mi? Önce kamuoyuna doğru bilgi verilsin.” şeklinde konuştu.

Başer, “Van’da afet olunca 150 bin konut için devlet hiç ihale yapmadı. Bir firmayı çağırdı ve işi verdi. Kenstsel dönüşüm ihaleye tabidir ama afet yıkımlarında Bakanlar isterse, ihalesiz sorunu çözer. Bölgede bu yasal prosedürleri takip edecek bir Kaymakam olmalıdır. Kaymakam olmazsa bu süreç bizce ileride halka ağır ekonomik bedeller çıkarabilir. Orada bir kaymakam olsa belki Çaldağ’daki o köprünün altını selden önce temizleyip hem halkı hem devleti trilyonlarca ekonomik zarardan kurtaracaktı.

ÇALDAĞ VE İNİŞDİBİ BELEDİYELERİ NİYE KAPATILDI?

Şimdi 2 belde belediyesi kapanınca devlet kar mı, zarar mı etti?. İdareci azaltarak tasarruf mu oldu, zarar mı arttı?. Biz Gelecek Partisi olarak ilk seçimde iktidar olup Batlama Vadisi’ne önce bir ilçe, sonra da bir Belediye kuracağız. Aspirin almak için insanlar Çığ Dibi mevkisinden il merkezine geliyor. Emekliler için maaş çekecekleri bir bankamatik bile yok. 26 köy bu kadar kaderine terk edilebilir mi?. Giresun’da en sahipsiz ve öksüz yöre Batlama Vadisi’dir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?