BATLAMA DERESİ

BATLAMA DERESİ

 

Düşündüm taşındım ve bir türlü işin içinden çıkamadım. Vay be ne günlere geldik demekten kendimi alamadım. Bir zamanlar meydanlarda Hükümete veryansın eden sayın Bahçeli bile çark ettikten sonra ben etmişim kimin umurunda desem de inanmayın,

Çünkü Benim umurumda. Eğer geçen yıl söylediklerimle bu yıl söylediklerim arasında tezat var ise ben ben değilim demektir.

Siz siz olun,

Biz biz olalım, birlik olalım, diri olalım, dik duralım “COĞRAYYAMIZA” zarar verecek her olayın karşısında duralım.

Neyse; derin Coğrafya meselelerini çok değerli erbaplarına bırakıp; ben çevreye bir göz atıp neler oluyor ondan bahsedeyim.

Maşallah TV kanallarımız vur patlasın çal oynasın misali. Eş aramaya gelenler, göbek atanlar, kavga edenler. ‘Durmak yok yola devam’. Caner’de umreden geldi. Daha ne olsun.

Beni sorarsanız usandım Batlama vadisinde yol boyu çöp toplamaktan. Ne kadar medeni insanlarız. Zaten ölmüşüz ağlayanımız yok. Birde araçlarınızdan yola attığınız pet şişeler, yetmiyor  cam şişeler vs. ..

Az keza havanın güzelliğine aldanıp yol boyu yürümek istesem başıma gelenler havada uçan kuşun başına gelmiyor. Kuş dedim de en azından onlar edepliler. Yürürken yukarıdan aşağıya kafama pislemiyorlar. Benim gibi mahallenin köpekleri de muzdarip.  Yazık kiminin ön bacağı kiminin arka bacağı sakatlanmış durumda. Çok çaresiz kalanlar yolunu bulup kapıma gelip iyileşene kadar bakılıyor. Anlayacağının ihracat yolu oturanlar için çile yolu. Gelişigüzel park edilen “tırlar”, yolu kendine otoban yapanlar hangi birini yazım. Birde açılan çukurlar. Çukurlar yetmiyor gibi kaynağını keşfedemediğim güneşli havada dahi kurumayan yol kenarında göl halini alan su birikintisi. Eh bende yürürken seksek oynuyorum. Şikâyetçi değilim halimden. En azından bu sıralar kendimi çöp toplamaktan azat edip sokak köpeklerimle sohbet ediyorum. Sakın şikâyet sanmayın bunları. Kimi kime şikâyet edeceğiz ki!

Hala vadinin dersi gürül gürül akıyorsa ve içinde de akıp giden rengarenk bidonlar, rengarenk çuvallar bir yerlere takılı kalıyorsa yukarılarda hayat var demektir.

Batlama Sanayi Bölgemiz her ne kadar biraz içeride kalıp zaman zaman yollarımız çamur derya, kısım kısım yerler su çukurları ile dolu olsa da. Yanınızdan geçen araç cuk diye suyun içine hızla dalıp sizi yukarıdan aşağıya ıslatmış olsa da;

Güzel şeylerde var bizim Vadide;

Bazı iş yerlerinin kepenkleri kapanmış görünse de çalışan iş yerlerimiz, ayakta durmaya çalışan bakkallarımız, kasabımız, restaurantımız, fırınlarımız var. Bakkalımız da aradığınız bulmak mümkün yeter ki destek olalım. Kasabımız mükemmel. Vadimize yaraşır bir şekilde hizmet veren birde Vadi Restaurantımız var.  Gerçekten yöresellerine değer veren hizmette kusur etmeyen yer.

Her şeyden öte is kokmayan, gürültüsü olmayan mis gibi havamız var. Hani bazen köyünüze gitmek istersiniz de gidemezsiniz ya,

İşte o’ zaman buyurun bizim vadiye. Anam mis gibi yeşilin hala mevcut olan her tonu hele o derenin çağıltısı yok mu?

Yemeğin üstüne içeceğiniz çay yada kahvenin tadına varamayacaksınız.

Aldığım duyumlara göre derenin karşı yakasında başlanılan yol yapım çalışmaları ve dere boyunca çok güzel oturma yerleri vs. yapılacağını öğrendim. Eh inşallah bizden tarafa da yapılacaktır.

Hizmette kusur yok. Kusur biz insanların. Yolun kenarında çukur varsa yürümeyeceksin. Çöp atılmışsa görmeyeceksin. Araçların hız kontrolü kontrolsüz ise bana ne diyeceksin. Kendi can güvenliğini kendin sağlayamıyorsan başkaları ne yapsın.

Mesela evimin hemen arkasında ki evde sayısını bilmediğim bir sürü eli tüfek tutacak yaşta olan Suriyeli geldi. Ne yalan söyleyeyim fazla uyku uyuyamıyorum. Benim oğlum Vatan vazifesi yaparken onların ekmek elden, kömür gölden su selden hallerine acıyorum. Ya kömürlerini getirdiler yola bıraktılar. Adamların yukarı çıkaracak hallerimi var el ense yatmaktan. Madem verdiniz çıkarın merdivenleri, koyun kapılarına. 1 aydır kömür kar yağmur demeden ıslanıyor. Vallahi hasta olacak diye korkuyorum.

Okurken gülenlere, saçmaladın diyenlere, yine yolda izde görüp yüreğine sağlık haftaya ne var diyenlere, okuyup ta beğendiği halde “saçmalıyorsun diyenlere” ve çok beğenenlere siz siz olun “GÜNDEM” den ayrılmayın.

Siz varsanız biz varız.

Meteoroloji uyarılarına göre eğer yolu şaşırmazsa bu cumartesi kar bekleniyor. Bırakın yukarılara çıkmayı gelin kar yağdığı zaman bizim manzaramızda muhteşem oluyor. Batlama deresi çağıl çağıl akarken Vadimizin tadını çıkarın. Kim bilir gün gelir dereyi de bulamayız.

Yüreğiz kardan sonra açan bahar çiçekleri kadar taze ve güzel kalacağı bir hafta sonu dilerim.

Sonsuz saygı ve sevgilerimle.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?