Batlama Deresi’ne pislik akıtılıyor!

Batlama Deresi’ne pislik akıtılıyor!

Türkülere konu olan Batlama Deresi’nde gecen yıl balık ölümleri yaşanmıştı. Şimdi ise balık ölümleri yok ama dereye bağlanan pis sular dereyi bu hale getirdi.

ÖZEL HABER:

  SEDAT KARAKAYA

 

Giresun’un Çaldağ – İnişdibi mevkiinden denize dökülen Batlama Deresi bir zamanlara Karadeniz türkülerinde repertuvarda yer aldı, birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmeye devam ediyor.

09 Ağustos 2017 tarihinde yaşanan balık ölümleri ile medyada geniş yer bulan ve Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nü harekete geçiren bu derede yeni bir çirkin görüntü objektiflere yansıdı. Şimdi balık ölümleri var mı bilinmez ama dereye akan pis lağım suları yüzünden çoğu zaman etrafına kötü kokular saçıyor.

DEREYE DÖKÜLEN PİS SULAR YÜZÜNDEN BÖLGE HALKI İSYAN ETTİ

Giresun ilinde, Doğu Karadeniz Dağları’ndan doğan, Karadeniz’e dökülen akarsuya bağlanan ve çirkin görüntülere neden olan pis suyun bir an önce son bulmasını isteyen bölge sakinleri yetkililere seslendi. Çal Dağı’nın batı kısmındaki Bektaş Yaylası’ndan doğan, Giresun şehir merkezinin batısından denize dökülen derenin sularının kirletilmesine öfkelenen vatandaşlar sorunun giderilmesini istedi. Batlama Köprüsü üzerinden de görülen bir borudan dereye boşalan kanalizasyondan akan lağım suyu dereyi böyle kirletti.

Mahalle sakinleri:

“Batlama vadisi sakinleri olarak buna bir çözüm istiyoruz. Burada önceki yıl balık ölümleri oldu ve nedenini anlayamadık. Durumu Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirdik ve sorun çözüldü. Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü görevlileri, derede inceleme yaparak sorunu çözmüşlerdi. Köylülerin şikayetlerini dinleyen görevliler ölü balıklardan ve sudan numuneler alarak gerekli işlemleri yapmışlardı. Ama sizlerin de burada tespit ederek gördüğü üzere sivrisinekler çoğaldı ve pis sular dereye bağlanmış durumda. Bizim sağlığımız tehdit ediyor, derede yaşayan canlıları tehdit ediyor, bölgeden geçenleri rahatsız ediyor. Hep bunlar başlı başına bir sorun.” diye konuştu. Şimdi yetkili kanadından gelecek yanıt merak ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?