BATLAMA, İLYASOĞLU VE AKALIN’I KONUŞUYOR

BATLAMA, İLYASOĞLU VE AKALIN’I KONUŞUYOR

Batlama Platformu Başkanı İbrahim İlyasoğlu, yörenin efsanelerini gün yüzüne çıkarmak için ciddi adımlar attıklarını söyledi.
İlyasoğlu, “Çaldağ Efsaneler Diyarının tarihi MÖ. 430 yılına kadar uzanmakta. 2.500 yıl önce Pers ordusunun ziyaret ettiği Kerasois – Giresun bir koloni kenti olarak bulunmaktadır. Ordu en yakın dağ olarak Çaldağ’dan geçmiş, Anabasisonbinlerin dönüşü kitabında on gün Kerasois de konakladığından bahsetmektedir. Çaldağ efsane ve hikayelerinin tarihi ise 500 yıl önceye dayanmaktadır. Tuz hikayemiz üniversite hocalarımızın tavsiyesi ile Tuz Ekim Festivali olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 6.sı 07. 10.2018 tarihinde yapılacak olup tüm halkımız davetlidir” dedi.
İlyasoğlu, “UNESCO somut olmayan kültürel miras olarak başvurumuzu yaptık. Deniz Feneri inşaatımız 1 Mayıs tarihinde başlayarak efsaneye uygun şekilde kara taştan 9 metre boyunda tarihe, kültüre, sanata ve turizme uygun şekilde inşaa edilerek bitmiş bulunmaktadır. Ada, Trabzon ve Ordu görünmektedir emeği geçen Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği başkan ve yöneticilerine, Giresun Batlama Platformu yöneticilerine, Orman Bölge müdürlüğüne, Özel idareye, Belediyelerimize, ustalarımıza, destek olan işadamlarımıza teşekkür ediyoruz. Son olarak sedir ağacından seyir kulesini yapan Mehmet Tanriverdi’ye ayrıca teşekkürü borç biliriz. Bize destek olan Giresun halkına, sanatçılara, basın mensuplarına minnettarız. Çaldağ doğası bozulmadan mesire alanı olarak düzenlenecek olup, efsanelere uygun, gemi, değirmen taşı, yağlaş kazanı, gemi çapası, peynirden cami, arena yapılarak İlimizin turizmine kazandırılacaktır. Bu çalışmada 15 şiir,2 destan yazılmış, 6. klip kazandırılmıştır. Giresun Efsaneler ve Hikayeler kitabımız Başkan Murat Akyol tarafından hazırlanarak basıma hazır hale gelmiştir. Amacımız Çaldağ’ı Giresun’un Uludağ’ı, Nemrut dağı yapmaktır. Deniz fenerimizin İlimizin sembolü olacağına inancımız tamdır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?