BAYRAKTAR DAVASINDA HAKLI..

BAYRAKTAR DAVASINDA HAKLI..

FKB ve diğer birlikler 4572 sayılı kanunla özelleştirme adı altında devre dışı bırakılmak istendi.Ancak birlikler kendi çabalarıyla çok zorluklar çekerek ve ellerindeki gayrimenkulleri satarak ayakta durmayı başardılar.

Burada başarılı olanlar birlik yöneticileridir.

Akp hükümeti burada başarılı olamamıştı.

Çünkü 57.hükümet(DSP-Anap-MHP.)koalisyonun aldığı yeniden yapılandırma ile ilgili çalışmalar Akp döneminde de devam etmiştir.

 

Dünya bankasında 630 milyon dolar kredi kullanıldı.

Bu paralar Tarım satış kooperatiflerine verilmedi.

Doğrudan gelir desteği-Alternatif ürün projesi ve diğer projelerde kullanıldı.Halbuki ülkemizde alternatif ürünler ortadayken,ne ile uğraştılar.Ülkemizde Tarımla uğraşan toplam nüfus 35 milyondur.Dünya bankası ve AB projeleriyle Ülkemizdeki tarım nüfusu 10 ile 15 milyona indirme çalışmaları yapıldı.

 

FKB  ve diğer birlikler devreden çıkarıldı.TMO devreye sokuldu.TMO’nun elemanları Fındıkla ilgili eğitime tutuldu TMO’ya fındık aldırıldı.

 

TMO , 1.7 milyar lira görev zararı kaydedildi.Bu paralar FKB’ye aktarılmış olsaydı.Fındık üreticisi bu günleri yaşamazdı.Bu dönüm başı verilen paralar genelde genel ve yerel seçimler döneminde ödendi.Çünkü oy almak için.

 

Sonuç ortada.Bu yıl bütçe görüşmelerinde alan bazlı destek, yani dönüm başına verilecek(dönüm başaı 170 lira ) toplam verilecek para miktarı 850 milyon lira olarak bütçeye konulmuş.

Dünyanın hiçbir ülkesinde dönüm başı tarıma verilen destek var mı acaba?

Belki üçüncü dünya ülkelerin de vardır.Ancak ABD-AB-ve gerçek tarımla uğraşan ülkeler dönümbaşı değil de ürün’e destek vermektedirler.

FKB Yönetim kurulu başkanı Lütfi Bayraktar ilgililere diyorki;” dönüm başı fındık üreticisine verilen para -üretime katkı sağlamıyor.Destek ürüne verilmeli “diyor.

Ancak onun bu görüşüne kulak veren yok. 2015 yılı Fındık ürünü piyasada kg mı 15 TL dayanmış iken, 23 Ocak 2016 günü Giresun fındığı 10.75 Kuruştan işlem gördü.

Ordu ve Trabzon fındığı ise 9 liraya düştü.

23 Ocak 2016 günü yapılan FKB olağan mali genel kurulunda konuşma yapan AKP Giresun milletvekili Cemal Öztürk hükümet kesinlikle TMO ile veya başka bir kurumla Fındık ürününün fiyatına müdahale etmeyeceğini söyledi. Hükümetimiz sadece alan bazlı yani dönüm başı desteklemelerini sürdüreceğini söyledi.Demek ki bu gösteriyor ki fındık fiyatları ya yerinde sayacak veya 10.75 kuruş altına düşecektir.

Buda piyasa girecek paranın azalması demektir.Esnafın ve çiftçinin ekonomisi iyiye gitmeyeceği demektir.Tabi burda çiftçide hatalı çünkü ,fındığını emanete verdi.Fındığını emanete vermeyipte satmış olsaydı.Ayrıca fındık fiyata 15 TL’ye çıktığı zaman satmış olsaydı.Bu gün bu fiyatlar olmazdı.Ekonomisi sıkıntılı olan fındık ürecisi vatandaş fındığını sattı ve kullandı.Ekonomisi iyi olanlar bekletti.Çünkü paraya ihtiyaçları yok demek. Onlar geçen sene gibi 17-18 lirayı beklediler. O da olmadı.Piyasa onun için bu hale düştü.Burada fındığı satıp değerlendirenlerin suçu yok.suçlu çok kazanmak isteyen ağa tipi fındık ürecisinindir.Kendi düşen ağlamaz.Bunların yaptığı bu durum piyasa ekonomisine darbe vurmaktır.Aslında bir yönden destek alım yapmaması hükümetin doğru.Çünkü hep fırsatçılar piyasayı sömürdüler.Çünkü ihtiyacı olan fındığını sattı.Gariban Fındık üreticisine fiyatların artmasının faydası olmadı.Zengin olupta fındığını 15 TL’ye satmayanlar şimdi bedeli ödesinler.Hep bedeli garibanlar mı ödeyecek.?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?