Bayram Kaya Gibi Dekanlar Da Var

Bayram Kaya Gibi Dekanlar Da Var

Dekan Kaya,Canikli ve Rektör Coşkun’un kendileri için bir şans olduğunu ifade etti.

Haber-Yorum: Hatice Satgun

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı

Prof Dr Bayram Kaya Hocamız Dekan olarak ikinci kez atandığı Tirebolu İletişim Fakültesi’nde güzel projeleri hayata geçirmek için üçüncüsünü düzenlediği çalıştay ile atağa geçti..İkinci etkinlik dün yapıldı.İlk etkinlik ise bayram öncesi yapılmış ve yoğun ilgi görmüştü

ilk atandığı günden bu yana çeşitli projelerinin tanıtım toplantılarını yaparak bunlar hakkında halkı, siyasetçileri, basın mensuplarını ve sivil toplum kuruluşlarını bilgilendiren ve ortak çalıştay başlatan Prof Dr Bayram Kaya ikinci kez atandığı ilk günden itibaren proje çalışmalarına ivme kazandırmaya devam etti.

Giresun Üniversitesi Rektörü  Cevdet Coşkun Bey’in ziyareti ve desteği ile daha da bir şevk içinde çalışmalar yürüten Prof Dr Bayram Kaya çalışmalarına hız verdi.

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapiçak Başkanlığı’nda hem siyasetçiler ve hem de sivil toplum kuruluşları olan çeşitli derneklerin yöneticileri, bazı aktivistler, üniversite öğretim görevlileri, basın mensupları ve işadamları ile birlikte yürüttüğü ve takip ettiği çalıştayın konularını şu alt başlıklarda topladı.

EYLEM PLANLARI:

1-Tirebolu İletişim Fakültesi bünyesinde kurulmasına başlanan ve tüm altyapı aşamalarının hazır olduğu Radyo, TV, Animasyon stüdyolarının kurulması için frekans ayarlanması çalışmalarına, gerek TRT ile gerekse yerel kanallardan anlaşma yapılabilmesi için yürütme komitesinin seçilmesine karar verilmiştir.

2-Kadın Projeleri kapsamında Tirebolu iletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Profesör Doktor A. Hülya UĞUR TANRIÖVER denetiminde kurulacak olan komite belirlenmesine ve eylem planı zamanının seçilmesine karar verilmiştir.

3-Basın- Kafkaslar- Orta Asya ve Türkiye ortaklaşa katkılarıyla oluşacak bir medya projesini yürütecek komitenin seçilmesi kararı alınmıştır.

4-Tirebolu’ya kazandırılması hedeflenen Dünya çapındaki tüm su sporları yarışmalarının yapılabilmesi için eylem planı yürütme komitesinin belirlenmesi,bunun için başlatılan ön fizibilite raporları doğrultusunda alan tahsisine gidilebilmesi, bunun için de gerekli adımların atılmaya başlanmasına karar verilmiştir.

5- Dünyaca ünlü Kırgızistan’lı yazar Cengiz Aytmatov’u yakinen tanıma fırsatı bulan Prof Dr Bayram Kaya, eserleri 177 dile çevrilen Aytmatov’un bir Doğu Karadeniz projesi olan Kırgızcası AKKEME Türkçesi BEYAZ GEMİ’yi hayata taşımak ve bunu taşırken de tüm Doğu Karadeniz Bölgesinin ürün özelliklerini yükleyerek Dünya’ya göndermek gerektiğini ve Karadeniz Bölgesini Dünyaca ünlü hale getirme projesinin hayata geçmesi amacıyla bir komite kurulmasını VE İVEDİLİKLE BU PROJELERİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİ SAĞLAMALARI HUSUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRMİŞTİR.

Tüm bu çalışmaların yürütülmesi amacıyla bir kaç komite kurulmuş olup, bu kurulan komiteler de sırasıyla şunlardır:

1- 6 Doğu Karadeniz il’inin ( GİRESUN- ORDU- TRABZON- GÜMÜŞHANE- RİZE- ARTVİNKadın konseyleri Giresun’a davet edilecek ve ailede kadın, siyasette kadın, iş yaşamında kadın- erkek ilişkileri ele alınacaktır.

2-Metafor analizleri yapılarak, kadın- erkek olarak herkes kendi bölgesinde;

iş yaşamında kadın -erkek, siyasette kadın-erkek ve ailede kadın-erkek analizleri yapılacaktır.

3-Bölge üzerine yazılmış şiir, roman, türkü tespit edilip bunları kadınlar ve erkekler nasıl teşhir edip sunuyorlar araştırılacaktır.

4-Son on yıl içindeki haberler taranarak medyanın kadın ve erkeği nasıl savunduğuna bakılacaktır.

”Bu projelerin finansını zaten bakanlık sağlıyor. Kadın Kuruluşları ve Kadın Konseyleri olarak bilimsel çalışmalar yapılacaktır.

Aileyi, kadını ve erkeği geliştirebilmek için neler yapılabilir eylem planları hazırlamak ve tarihlerini belirlemek gerekmektedir.’

Aslında bu projelerin tüm desteğinin öncelikle Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Cevdet Coşkun’dan geldiğini, Radyo, TV ve Animasyon Stüdyolarının kurulması projesini Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Cevdet Coşkun’un desteklediğini,Üniversiteye yaptığı ziyaret ile bu desteğini bildirdiğini belirten Prof Dr Bayram Kaya, daha sonra diğer üst siyasetçilerimizden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin desteği ile inşallah önce Tirebolu’muza sonra da Giresun ve Karadeniz Bölgesine fayda sağlayacak olan bu yatırımların gerçekleşebileceğini bildirdi.

Üniversite bünyesinde kurulması amaçlanan radyo televizyon ve animasyon stüdyolarının altyapı çalışmalarının hemen hemen hazır olduğunu ve bu konuda ön görüşmelerin yapıldığını ve hatta

TRT’nin şartnamesinin hazır olduğunu, bu stüdyo için yapılacak bina inşaatı için yerin hazır olduğunu ve finansmana ihtiyaç duyulduğunu ve bunun da siyasilerce kolaylıkla halledilebileceğinin beklentisini taşıdığını belirtti.

Valiliklerin, yönetimlerin ‘bize proje sunun biz de destek olalım’ sözünü hatırlatan Kaya;’ bizim projemiz hazır, Radyo, TV, Animasyon Stüdyoları için yerel yönetim olan Tirebolu Belediyesi’nin her türlü maddi ve manevi desteği sağlayacağını bildirmesi bu konuda sadece yürütmenin gerekliliğini ve su sporlarının da Tirebolu’ya kazandırılması için, Fakültemize sahip çıkacak olan siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarıve basın, medya kuruluşları ile birlikte biz de Üniversite olarak projemizle destek olacağız dedi.

2016 ve 2017 yıllarında yürütülecek olan çalışmaların komite üyeleri belirlendi.

ÇALIŞTAYA KATILANLAR :

Tirebolu Belediye Başkanı adına Başkan Yrd. Mehmet Pir

Tirebolu İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof Dr A.Hülya Uğur Tanrıöver

Giresun İl Genel Meclis Üyesi Halil Aydın.

KARKON Karadeniz Konfederasyonu Bşk Sıtkı Ada.

Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram.

İbrahim Hamzaoğlu.

Türk Eğitim Sen Şb. Yön. İbrahim Sinan Takır.

Hamit Karapiçak

Merkez Muhtarı Mehmet Durkaya

Eren Pansiyon sahibi Nevin Hanoğlu

Tireboluspor eski ikinci bşk. Tülay Danacı

GİRKAD Giresun Kadınları Güçlendirme Derneği Bşk Hatice Satgun,

GİRKAD yön kur üyesi Cangül Yaman

GİRKAD Yön. Kur. Üyesi Gülsen EROL.

Tüm Giresun Kültür Turizm Yrd Yaşatma Derneği Bşk Mehmet Uzun,

ÖNSİAD Giresun Bşk Tahsin Eyibil

Müteahhit Hasan Küçük

İŞADAMLARI ÇALIŞTAYI KOMİTE ÜYELERİ:

Sıtkı Ada.

Tahsin Eyibil

İbrahim Hamzaoğlu.

Hasan Aydın.

Ali Yıldırım,

Temel Yanıkoğlu.

Halil İbrahim Şengün

Hasan Çakırmelikoğlu

Hatice Satgun

Kamil Patan

Mehmet Uzun,

Bekir Bayram.

Mehmet Domaç.

bu sayının artabileceği

SU SPORLARI KOMİTESİ:

Abdullah Karapiçak.

Süleyman Toptepe

Feyman Güven,

Sibel Arslan.

YEREL BASIN KOMİTESİ:

Bekir Bayram

Kamil Patan

Hatice Satgun

Mehmet Uzun,

Okan Elevli

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?