BEKTAŞ: ESNAFIN HALİ NE OLACAK?

BEKTAŞ: ESNAFIN HALİ NE OLACAK?

”CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş,esnafın inim inim inledğini söyledi

Bektaş”1 Mart tarihi itibarı ile düşük, orta, yüksek, çok yüksek olmak üzere 4 ayrı risk grubu oluşturularak illerin belirli gruplara ayrıldığı açıklandı. Sağlık Bakanı’nın açıkladığı verilere göre geçtiğimiz hafta yüzbinde 200’ün üzerinde vaka sayısı ile ikinci il durumunda olan ilimizin çok yüksek risk kategorisinde yer alması nedeniyle kısıtlamalara devam edileceğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Bakanlık tarafından açıklanan son üç haftalık verileri incelediğimizde yüzbinde 184, 214 ve son hafta 264 vaka şeklinde ilerleyen tabloya göre bir süre daha şehrimizin yüksek risk grubunda yer alacağı ortadadır.

Pandemi sürecinde ilki 17 Mart 2020 olmak üzere sürekli olarak gerek yerel basında gerekse sosyal medya vasıtaları ile çeşitli uyarılarımıza rağmen sürecin doğru yönetilemediğini görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Son açıklanan tablo da diğer etmenlerin yanında İl Hıfzısıhha Kurullarının başarı karnesi niteliğindedir. Pandemi ile mücadelede örnek davranışlar sergilemesini beklediğimiz Hıfzısıhha Kurulu yetkililerinin kendi davranışlarını da acilen sorgulaması gerekmektedir.

Kalabalık merasimlerde binlerce kişiyle yan yana gelip sonra Gazi Caddesi’ne girerken HES kodu okutarak, davullu-zurnalı, meşaleli etkinliklerde “lebalep” tribünlere el sallayıp sonra vatandaşa maske mesafe öğütleri vererek vaka sayılarını düşüremeyeceğimizi de görmüş olduk. Sağlık Bakanı bile özür dilemişti ama yerel idarecilerin oluşan bu tabloya ilişkin kamuoyuna ne gibi bir izahta bulunacağını merakla bekliyoruz.

Trabzonda bir esnafın “Namuslu bir şekilde battık” şeklinde pankart astığı gibi acı örnekleri şehrimizde de yaşamamak için, esnaflara bir süre daha kapalı kepenkler, vatandaşa kısıtlı hayatlar, sağlık çalışanlarına stres dolu mesailer sunmamak için vatandaşlarımızın mavi şehrimizin tabloda da hakettiği mavi (az riskli) kategoriye geçmesi için kurallara hassasiyetle uymalarını, yetkilileri de daha özenli çalışmaya ve örnek davranışlar sergilemeye çağırıyoruz”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar