BEKTAŞ: “KERİM AKSU 1 KİŞİYİ BİLE İŞTEN ÇIKARMADI”

BEKTAŞ: “KERİM AKSU 1 KİŞİYİ BİLE İŞTEN ÇIKARMADI”

CHP Giresun İl Başkan vekili Murat Bektaş, Giresun Belediyesi’nde işçi kıyımı olduğunu iddia ederek başkan Aytekin Şenlikoğlu’nu göreve çağırdı
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı ,CHP Belediye Meclis Grup Başkanı İsmail Öveç ve Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenleyen Bektaş,önemli mesajlar verdi.
Bektaş ”31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bugüne kadar yaklaşık 5 aylık bir zaman dilimini geride bırakmış bulunuyoruz.
Giresun halkı, yapmış olduğu tercih ile Giresun Belediyesi’nde görev değişikliğini uygun görmüş ve Sn. Aytekin Şenlikoğlu’nu Belediye Başkanı olarak seçmiştir.
Halkın tercihine ve iradesine saygı duyduğumuzu ve yeni görev alanlara başarı dileklerimizi daha önce de il başkanlığımızca belediye meclisi grubumuzca defalarca dile getirmiştik. Bundan sonra da Giresun’un menfaatleri doğrultusunda yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceğimizi tekrar belirtmek isteriz.” diyerek şöyle konuştu:
“Son günlerde şehirde söylenti halinde dolaşan, Belediye personelinin bir kısmının işten çıkarılacağı yönündeki söylentilerin dün itibarı ile gerçekleştirilmeye başlandığını öğrenmiş bulunuyoruz.
Belediye personellerinden bir kısım çalışana çağrı yapılarak, iş akitlerinin fesih edileceği söylenmiş ve bu konu ile ilgili olarak Giresun A.Ş. ye çağrılmış ve hazırlanan tebligatların teslim alınması istenmiştir.
Sn. Belediye Başkanı’na sesleniyoruz;
Yaklaşık 5 aydır, görev yeri değişiklikleri ile mobbing uygulayarak istifaya zorladığınız işçilerin fen işlerinde, temizlik işlerinde çalışmaya devam etmesi üzerine bu kez çalışanların işlerine son vermeye kalkıyorsunuz.
Yanlış yapıyorsunuz, hata yapıyorsunuz!
Yapmış olduğunuz tebligatta ülkenin ekonomik durumundan dem vurarak, işçi arkadaşlarımızın iş akitlerinin fesih edildiğinden bahsediyorsunuz. Ülkenin ve şehrin ekonomik durumunun sorumlusu çıkardığınız veya çıkarmayı planladığınız işçiler değil mensubu olduğunuz iktidar partisi olduğunu hatırlatmak isteriz.
17 yıl boyunca ülkemizde ve şehrimiz Giresun’da var olan işyerleri tek tek kapanırken, istihdam olanakları her geçen gün daralırken, şehrin sosyal dengelerini korumak ve insanları açlığa mahkûm etmemek adına Sn. Kerim Aksu ve Giresun Belediyesi tüm imkânlarını zorlamış ve 10 yıl boyunca tek bir kişiyi işten çıkarmamıştır.
Fesih bildiriminde ülkemizin içinde yaşadığı ekonomik sorunları gerekçe gösterseniz de Sn. Cumhurbaşkanı ve Ekonomiden Sorumlu Bakan sizi yalanlar şekilde ekonominin gayet iyi gittiğini ifade ettiğini hatırlatmak isteriz.

Siz de seçim öncesi beyanatlarınızda “Belediye çalışanlarının teminatı benim dediniz.” Beş ayda ne değişti ve söylediklerinizi ne çabuk unuttunuz. Yoksa Binali Yıldırımın dediği gibi seçim dönemi söylenenle sorumluluk sahibi olunca yapılanlar gerçekten de farklı mı oluyor?
İşine giden, mesaisine dikkat eden hiç kimsenin işinden olmayacağını söyleyip önce fen işlerine gönderdiğiniz, istifa etmeyince temizlik işçisi yaptığınız işçileri işten çıkarmayı 1 Mayıstaki açıklamalarınızla bağdaştıramıyoruz.
Sn. Belediye Başkanı;
İşten çıkaracağınızı söylediğiniz çalışanları hangi kriterlere göre işten çıkarıyorsunuz?
Keyfi, partizanca, fısıltı – dedikodu üzerine, sosyal medyada iz sürerek çalışanlar üzerinde yarattığınız korku ve tedirginlik havasından derhal vazgeçmenizi öneriyoruz.
Giresun, sizden seçim döneminde açıkladığınız projeleri hayata geçirmenizi bekliyor. Zaten kıt kanaat geçinmeye çalışan, kimi yeni aile kurmuş, görev değişikliği yapmanıza rağmen çocuğunun rızkı için çalışmaya devam eden insanları, hele hamile personelinizi çıkarmanızı değil.
Başkanların görevi krizi yönetmek ve problemleri çözmektir, problem yaratmak değildir!
Yıllarca muhalefet belediyeciliği şehre bir şey kazandırmaz, iktidar belediyesi olursak bütün problemleri çözeriz dediniz, ancak daha beş ay geçmeden sürekli şikâyet etmeye başladınız.
Sn. Başkan “Benim şehrim Giresun” diyorsunuz. Merak ediyoruz bu personeller Giresun’un çocukları değil mi?
Son olarak, Sn. Belediye Başkanına çağrımız, işçi kıyımını ivedi durdurması, ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde zaten haddini aşan işsizler ordusuna yeni insanları katarak, insanları açlığa mahkûm etmemesidir!
Giresun Halkı bilsin ki alın teriyle çalışan, emek veren belediye çalışanları yalnız değildir! Cumhuriyet Halk Partisi işçinin emekçinin yanındadır ve Partimiz üyesi olsun-olmasın işten atılan her emekçinin yanında yer alacak, bu kıyımı durdurmak için her türlü hukuki ve siyasi desteği verecektir. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?