BEKTAŞ YAYLASI 1. KAR FESTİVALİ

BEKTAŞ YAYLASI 1. KAR FESTİVALİ

Giresun ile Dereli ilçemizin Konuklu köyü sınırları içerisinde bulunan ve kökeni Anadolu Selçuklu geleneğine kadar uzanan, Bektaş Yaylamızda bu yıl 17 Mart 2019 Pazar günü birinci Bektaş Kar Festivali yapılacak.
Bektaş Yayla Kar Festivalinin program ve hazırlıkları, Konuklu Turizm Derneğince organize edilmektedir.
Dernek başkanı İrfan Baykara’dan aldığım bilgiye göre: Festival 16 Mart Cumartesi günü başlayacak, asıl program 17 Mart pazar günü icra edilecek.
15, 16, 17 Mart günleri; Bektaş Yayla yolları, Bulancak- Bektaş istikameti, Giresun-İnişdibi, Kulakkaya- Bektaş yolu, Giresun, Kulakkaya-Bektaş hattı ve Dereli Konuklu Köyü-Bektaş yollarındaki karlar temizlenecek, yollar açık tutulacak.
Bektaş Yaylasında faaliyet gösteren kasap, lokanta, bakkal ve fırınlar hazır ve açık halde bulunacak.
Turistik ve irili ufaklı otel ve moteller açık olacak.
Bu tarihte 2000 metre rakımda kurulmuş Bektaş Yaylası içinde ve çevresinde bulunan müsait alanlardaki karlar üstünde:
1-Traktör yarışları.
2-Hamsi ve balık ızgarası pişirme ve yeme faslı.
3-Kartopu oyunu.
4-Kar üzerinde kayma, poşet veya kızaklarla yarışlar.
5-Kar üzerinde horon ve Giresun Karşılaması.
6-Kar üzerinde yürüyüşler.
Birincisi yapılan Bektaş Kar Festivali, yazın yapılan yaz eğlencelerine alternatif değil, bilakis kültür, spor ve turizme yönelik bir faaliyet olarak tasarlanmıştır. İleride daha kapsamlı etkinliklerin ön hazırlığıdır. Hatta beynelmilel kış oyun ve sporlarına ön ayak olması planlanmaktadır.
Başkan İrfan Baykara resmi prosedürlerin tamamlandığını belirtiyor. Bu girişimin başarılı olacağına inancı tam gibi. Giresunlu olup ta gurbette bulunan hemşehrilerimiz ile tüm komşu il ve ilçelere bizzat davetiyeler gönderiyor.
Giresun kışın karlı, yazın serin yaylaları ile meşhurdur. Çok çalışkan ve çok dayanıklı bir ahalisi vardır. Parayı ve zamanı bulursa eğlenmeyi, yemeyi ve içmeyi sever. Yazları olduğu gibi, kışları da dağlara olan hasretini gidermek aşkıyla tutuşur. Bu sevgisini gerçekleştirmek için hiçbir engel onu yolundan alıkoyamaz. İşte bu Festival de bu aşk ve sevgisinin tezahürü olacaktır.
16-17 Mart 2019 da ben de Bektaş’da olacağım. Şimdiden katılmak isteyenlere, Bektaş Yaylası sevenlere, bu uğurda emek sarf eden yöneticilere hayırlı olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?